Спецпроект

«Новий зелений курс» від США. Що це і чи діє він насправді?


Зважаючи на критичну ситуацію зі станом довкілля, уряди різних країн докладають зусиль, аби мінімізувати шкоду, яку приносить йому діяльність людини. США — це не та країна, яку можна назвати найбільш екологічною у світі, проте деякі вчинки та кроки вперед вона все ж робить.

Зокрема, США відмовились брати на себе зобов’язання по виконанню Паризької угоди зі зміни клімату. Вона була підписана у грудні 2015 року 195-тьма країнами, які зобов’язалися вжити заходів, аби не допустити підвищення середньої температури на Землі більш ніж на два градуси Цельсію до 2100 року. США не припинила співпрацю з іншими країнами в області нових технологій, у тому числі і тих, що сприяють захисту навколишнього середовища. Проте Трамп заявив, що Паризька угода була «нечесно складена» по відношенню до США і загрожувала економічним інтересам країни.

США — одна із найбільш розвинутих країн світу, тому вона займає лідерські позиції у таких сферах як авто-, судно-, машинобудування, фармацевтика, сільське господарство, харчова, хімічна, гірська, електронна та інші види промисловості. Все це негативно відображається на стані навколишнього середовища і змушує чиновників думати, як можна, якщо не усунути, то, хоча би, мінімізувати шкідливий вплив на світову екологію.

Демократична партія запропонувала Green New Deal, «Новий зелений курс» — законопроект, який допоможе перебудувати екологічну інфраструктуру країни. Як Америка зустріла «зелену ініціативу», та чи дійсно вона буде працювати?

Що це таке

У лютому 2019 року членкиня палати представників конгресу США Александрія Окасіо-Кортес представила резолюцію Green New Deal. Це — 10-річний план мобілізації всіх елементів американського суспільного ладу у масштабах, не бачених ще з часів Другої світової війни та Нового курсу Рузвельта. Мета плану — звести до нуля парникові викиди і добитися економічного процвітання для всіх. Крім цього, планується повністю перейти на відновлювальні джерела енергії. Прихильники «зеленого руху» вважають, що він допоможе перетворити «стару сіру економіку на нову стійку та екологічно безпечну».

Приймаючи Резолюцію, чиновники керувалися двома звітами, випущеними у минулому році ООН та вченими з США, які повідомляли — якщо глобальна температура продовжить зростати, то на світ чекають лісові пожежі та засухи. Дослідження показують, що економіка США може втратити мільярди доларів до кінця цього століття через зміни клімату.

Вимоги плану

Запропонований документ — це, поки що, лише Резолюція, що декларує цілі американської політики на найближчі 10 років, а не пакет законопроектів. Її проект детально описує загрози від зміни клімату, чим і пояснює необхідність мобілізації усіх сил країни. Окасіо-Кортес зазначає, що минулі спроби мобілізації, які створили американський середній клас, минули увагою соціально чутливі категорії населення, які найбільше обтяжуються реформами.

Демократи стверджують, що нова масова мобілізація — це історична можливість створити мільйони високооплачуваних робочих місць по США та забезпечити безпрецедентний рівень економічної безпеки для всіх жителів. У загальному чиновники планують такі заходи:

  • модернізація усіх існуючих будівель у країні заради підвищення енергоефективності;
  • реформа сільського господарства, спрямована на мінімізацію викидів парникових газів;
  • підтримка фермерів, у тому числі домашніх, загальний рух до здорового харчування;
  • реконструкція транспортної інфраструктури для скорочення викидів — розширення виробництва електромобілів, будівництво доступних зарядних станцій, скорочення авіаперевезень, розширення мереж швидкісних залізниць;
  • соціальні гарантії, якісна система охорони здоров’я, оплачувані відпустки для кожного американця.

Заборона літаків викликала особливий резонанс у суспільстві. Елізабет Чейні, членкиня палати представників США, сказала, що це означає, що «уряд буде розповідати людям, куди вони зможуть літати, а куди ні». А Дональд Трамп зазначив, що Новий зелений курс «позбавить американців прав на літак».

Проте Окасіо-Кортес не пропонує повністю відмовитися від польотів. Мова йде про скорочення негативних екологічних ефектів за рахунок нових залізних доріг. Можна економити час, замінивши перельоти між такими містами, як Бостон і Нью-Йорк електрифікованими швидкісними залізними дорогами.

У Резолюції містяться і доволі неоднозначні пропозиції. Наприклад, з метою скорочення викидів метану (сильного парникового газу), який виділяється коровами та іншим домашнім скотом, у ній пропонується співпрацювати з фермерами та власниками ранчо у США для уникнення забруднення та викидів парникових газів у сільськогосподарському секторі настільки, наскільки це технічно можливо. Також республіканці заявляють, що морозиво, чізбургери, молочні коктейлі тощо «відійдуть у минуле», оскільки Новий зелений курс забороняє домашній скот.

Аби втілити план, потрібні величезні суми, про які у Резолюції нічого не сказано. Президент Трамп заявив, що це буде коштувати близько $100 трильйонів, але Оксаіо-Кортес запевняє, що план окупить себе за рахунок економічного зростання. Зокрема, модернізація електромереж у США може обійтись у $476 млрд, але вона принесе прибуток у $2 трлн (так зазначається у звіті, представленому у 2011 році Дослідницьким інститутом електроенергетики).

Що думає про це суспільство

Республіканська партія, поки що, не поспішає підтримувати Новий зелений курс, залишаючись на позиціях кліматичного скептицизму. Чиновники пояснюють, що це «соціалістичний маніфест, який демонструє список урядових подарунків, включно з гарантованою їжею, житлом, освітою та економічною безпекою навіть для тих, хто відмовляється працювати». «По мірі того, як демократи повертають ліворуч, така радикальна пропозиція може привести економіку до пастки та зробити США банкрутом», побоюється Джон Баррассо, республіканець, голова комітету Сенату із навколишнього середовища та громадських робіт.

Не всі вчені підтримують Новий зелений курс: наприклад, науковий співробітник Гарвардської школи Кеннеді із охорони навколишнього середовища Джессі Дженкінс впевнений, що це — недосяжна ціль. Можливо, вдасться досягнути чистої вуглеводної економіки до 2050 року, яка сама по собі є суттєвою проблемою та потребує скорочення викидів СО2 набагато швидше, ніж це може бути досягнути самостійно, історично.

Зате багато експертів сходяться на тому, що ідеї, викладені у Резолюції — це навряд чи ідеї сьогоднішнього дня. Поки Трамп буде президентом і матиме визначальне право голосу у республіканському Сенаті, «зелені закони» прийняті не будуть. Проте виступи Окасіо-Кортес дозволяють демократам ще раз проаналізувати реакцію виборців, щоб зрозуміти, якою мірою можна включити подібні ідеї у найближчий виборний цикл. Тоді реальний поворот США на новий курс, якщо і можливий, то після виборів у 2020 і в залежності від результатів.

Втім, резолюція носить рекомендаційний характер. Тож, навіть якщо конгрес її ухвалить, положення документу не матимуть сили законодавчих актів. Як зазначає The New York Times, Новий зелений курс технологічно можливий. А от його політичні перспективи — це інше питання.
5891
5817
Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.