Спецпроект

Міфи про першу медичну допомогу. Як не вбити людину у спробах її врятувати


Часом трапляються надзвичайні ситуації, у яких людям необхідно надати допомогу якомога швидше. Перше, що ми згадуємо у таких випадках — рекомендації знайомих та інтернету. Але навіть найпопулярніші поради часом можуть ввести в оману. Тому ми зібрали 10 найбільш поширених міфів про першу медичну допомогу, які давно пора розвіяти, аби не нашкодити постраждалому.

P.S. Перед тим, як взагалі надавати комусь допомогу, потрібно пересвідчитись, що це не зашкодить вам, а також, що місце, у якому ви збираєтесь цю допомогу надавати, є безпечним (навіть, якщо умови далекі від стерильних).

Обробляти опіки олією

Цьому багатьох з нас вчили бабусі, проте батьки вже давно розвіяли цей міф. Речовини та засоби, які містять жир або олію, не дають опіку загоїтися — вони лише створюють плівку, яка є ідеальним місцем для розмноження бактерій.

Як правильно? Обпечену ділянку потрібно потримати під холодною водою 15-20 хвилин і дати ранці підсохнути. Лише наступного дня можна наносити «Пантенол» або інший засіб від опіків.

Натирати хворого алкоголем при температурі

Алкоголь та оцет всмоктуються у кров, тому розтирання спиртом може лише додати до хвороби алкогольне отруєння, а розтирання оцтом — отруєння кислотою. Особливо небезпечним є такий метод для дітей.

Як правильно? При високій температурі людина повинна багато пити і знаходитися у кімнаті із прохолодною температурою (16-18 °С). У таких умовах організм може впоратися із температурою до 39 градусів самостійно.

Промивати шлунок марганцовкою після отруєння

Це дійсно древній, проте зовсім неефективний метод. Особливо він небезпечний при отруєнні хімікатами, або для непритомних пацієнтів чи маленьких дітей. Просто існує міф про те, що слабкий розчин марганцовки (перманганату калію) — це антизапальний та дезінфікувальний засіб, тому люди помилково вважають, що ним можна «продезінфікувати» шлунок.

Як правильно? Необхідно промити шлунок 5-10 склянками води, після чого двома пальцями натиснути на корінь язика, щоб викликати блювання. А взагалі — краще прийняти сорбенти, які допоможуть вивести з організму отруйні речовини (активоване вугілля або подібний ентеросорбент). Якщо ж відсутні блювання і пронос, то треба прийняти проносні препарати, щоб токсини не всмокталися в організм.

Закидати голову назад при кровотечі з носа

У такому випадку кровотеча не припиниться: кров буде стікати у носоглотку, а потім у шлунок. Це може викликати неприємне кров’яне блювання.

Як правильно? У разі носової кровотечі потрібно нахилити голову потерпілого вперед, закласти у ніздрі чисту серветку або вату, змочену у перекисі водню.

Піднімати людину, яка знепритомніла

Якщо хтось втратив свідомість, не треба його піднімати: це може посилити спазм. Після того, як людина прийшла до тями, також не треба давати їй пити каву або енергетик, щоб підняти тиск: це призведе до зневоднення і лише погіршить ситуацію.

Як правильно? Треба підняти ноги постраждалого вгору, розстібнути тісний одяг і тримати у лежачому положенні певний час, навіть після того, як він прийде до тями.

Самостійно виправляти вивих

Ні в якому разі не можна самостійно намагатися виправити те, що схоже на вивих. По-перше, ви не можете бути на 100% впевнені, що це саме він, а по-друге, це може призвести до додаткових травм.

Як правильно? Пошкоджену ділянку потрібно знерухомити і відвести постраждалого до медпункту. Не можна виправляти кінцівку насильно, її треба перебинтувати у зручному для постраждалого положенні. Причому знерухомити треба не лише місце можливого перелому чи вивиху, а й два найближчих суглоби.

Утеплювати розтягнену ділянку

Ми помиляємося, думаючи, що при розтягуванні м’язам допоможе тепла тканина. Вона може підвищити приток крові, від чого набряк стане ще більшим.

Як правильно? Навпаки — у перші дні після отримання травми треба використовувати холод. Він зменшить запалення тканин і зніме біль. Протягом 48 годин потрібно забезпечувати повну відсутність навантаження на пошкоджене місце.

Витягувати предмети з рани

Можна дістати скалку із пальця, але в жодному разі самостійно не діставайте предмети із серйозної рани. Лікарі тримають сторонні речі на місці, поки постраждалий не опиниться у стінах лікарні. В іншому випадку, буде практично неможливо зупинити кровотечу, яка відкриється після витягування предмету.

Як правильно? Як би страшно не виглядала людина з предметом у тілі, як би боляче їй не було, потрібно якомога швидше відвезти її в лікарню.

Накладати шини на переломи

Не можна накладати імпровізовані шини на рани, намагаючись надати руці або нозі «правильне» положення. Цим можна викликати зміщення кісткових уламків та погіршення стану потерпілого, аж до больового шоку.

Як правильно? Постраждалому необхідно дати знеболювальне, зламану кінцівку зафіксувати бинтами. Якщо перелом відкритий, треба накласти бинтову пов’язку перед фіксацією кінцівки.

Пхати ложку/ключі до рота епілептику

Люди помилково вважають, що під час епілептичного нападу ложка у роті допоможе хворому не задихнутись. Наявність стороннього предмета у роті, навпаки, не дасть йому повноцінно дихати і може навіть призвести до зламаних зубів. Шматки сторонніх предметів можуть потрапити до дихальних шляхів постраждалого.

Як правильно? Якщо у людини виник одиничний епілептичний напад, потрібно зафіксувати її, щоб вона не отримала травм під час судом. Одиничні напади зазвичай тривають кілька хвилин, після чого хворий деякий час спить, а після пробудження не пам’ятає, що з ним сталося. У більшості випадків, такий постраждалий не потребує швидкої допомоги.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.