Спецпроект

Наскільки українці задоволені своїм матеріальним станом? Дослідження R&B Group


Сімейний бюджет — це особиста справа кожної сім’ї. У той час, як для когось він означає компроміс чи поступки, в інших панує повна ідилія. Правильний розподіл та розпорядження «сімейною бухгалтерією» допомагає родині уникнути незапланованих витрат та економити кошти. Про те, як українці оцінюють своє матеріальне становище та чи вміють планувати сімейний бюджет — в опитуванні Research & Branding Group.

Хто

R&B Group — це компанія в області досліджень ринку та рекламної діяльності. Понад 15 років вона проводить різні маркетингові та соціологічні дослідження, а також створює та розвиває бренди. Компанія використовує як традиційні, так й інноваційні методи та техніки вирішення завдань.

Що

Соціологи вирішили провести опитування серед близько 2000 українців, аби зрозуміти, як вони оцінюють свій матеріальний стан. Для цього протягом 2018-2019 років вони ставили людям запитання про їхній фінансовий стан та просили припустити, як він зміниться через рік. Відштовхуючись від цього, соціологи розподіляли відповіді для двох спеціальних індексів: індекс матеріального добробуту сім’ї та індекс соціального оптимізму. Для загальної оцінки був створений інтегральний індекс соціального самопочуття, основою для якого стали показники вищезгаданих індексів.

Головні цифри

Серед тих, хто більш-менш задоволений матеріальним станом своєї сім’ї, 43% зазначили, що прибутку сім’ї вистачає на продукти та одяг, 21% сказали, що можуть собі дозволити купувати товари для тривалого користування, а 28% — що грошей вистачає лише на продукти.

Проте серед українців продовжує переважати думка, що матеріальний стан їхніх родин, у цілому, залишає бажати кращого. Найбільше задоволені ситуацією молоді люди (12%), у той час як серед літніх людей найбільше тих, хто ним зовсім незадоволений (66%). Цікаво, що показники відрізняються і у різних регіонах України. Наприклад, серед жителів Західної України більше тих, хто вважає свій прибуток цілком достатнім (11%), а серед жителів Східної — людей, які вважають його дуже низьким (65%).

Ті, хто вважають свій матеріальний стан в цілому задовільним, частіше припускають, що через рік він покращиться (60%). А от люди, які вже незадоволені ситуацією, навпаки, очікують, що рівень життя їхньої сім’ї лише погіршиться (27%).

Скрутне матеріальне положення призвело до того, що зараз основна маса українців (близько 91% опитаних) перейшла на режим економії. На сьогоднішній день середньостатистична українська сім’я економить приблизно по 4-5 статтях сімейного бюджету. Найчастіше до таких відносяться відпочинок, відпустка (54%), одяг та взуття (52%), харчування (48%) та комунальні послуги (39%).

А ось так виглядає картина економії сімейного бюджету українцями:

  • Літні люди частіше, ніж інші вікові групи, економлять на продуктах харчування (62%), на комунальних послугах (48%), на лікуванні та медикаментах (57%), а також на засобах зв’язку (21%). З іншого боку, вони рідше економлять на відпочинку на відпустці (47%). Швидше за все, це залежить від того, що старші люди взагалі розуміють під «відпочинком»: для молодших — це, частіше за все, поїздки за кордон, походи, готелі, а для старших — буквально перерва від роботи, поїздки за місто;
  • Найменш забезпечені категорії українців частіше економлять на одязі та взутті (60%), харчуванні (60%), комунальних послугах (46%), ліках (49%), транспортних витратах (26%), зв’язку (21%) та освіті (14%). Комунальні послуги — окрема болюча тема для українців, серед літніх людей навіть поширеною практикою є буквально виживання: без опалення квартири, світла чи газу, оскільки комунальні рахунки коштують їм, в середньому, половину пенсії;
  • Мешканці обласних центрів виділяються із загальної маси населення України тим, що значно частіше економлять на побутовій техніці (48%) та предметах розкоші (32%). На відміну від них, жителі звичайних міст та селищ міського типу частіше економлять на продуктах харчування та комунальних послугах. Це пояснюється тим, що у селах, селищах та маленьких містах вибір великої побутової техніки та інновацій порівняно невеликий, люди просто не мають можливості, щоб мірятись із сусідами, у кого новіша версія гіроскутера 🙂
  • Мешканці південних областей частіше, ніж мешканці інших регіонів, говорять про економію практично по всіх статтях із вищевказаного списку (за винятком витрат на відпочинок, одяг та продукти). А от українці зі Сходу виділяються тим, що найчастіше згадують про такі статті економії, як продукти (58%) та купівля ліків (45%). Мабуть, мешканці південних регіонів не можуть собі дозволити не витрачати гроші на відпочинок та предмети розкоші 🙂

Так, у більшості українців відсутня впевненість у завтрашньому дні — ті, хто зараз перебуває у скрутному становищі, хвилюються про те, що воно може тільки погіршитись. І практично усі (90%) економлять сімейний бюджет. Залишається сподіватися, що картина зміниться на краще як у заможних родинах, так і у тих, кому зараз доводиться складно. Це залежить не лише від державного реформування, а й від особистої відповідальності та способу життя українців.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.