Спецпроект

Маєш ідею, яка наблизить нас до вступу в ЄС? 4 лайфхаки, як отримати підтримку та фінансування 


Вступ до ЄС – це справи, закони, реформи та виконання Угоди про асоціацію з ЄС. Справи, а не слова. Державні установи, гранти, ГО та бізнес докладають чимало зусиль для впровадження європейських стандартів, а також популяризацію знань про практичні можливості, які несе за собою євроінтеграційний курс України. 

У цьому процесі Україні та її ініціативам активно допомагають європейські партнери. Загалом, починаючи з 1991 року, Україна отримала від Європейського Союзу допомогу на понад 3,5 млрд євро. Також існує вагомий перелік спеціалізованих програм від ЄС, спрямованих на розвиток бізнесу, освіти, науки, культури, інновацій, екології, громадської діяльності та посилення спроможностей державного сектору. Серед найбільш популярних програм можна назвати Erasmus+, Horizon 2020, eTwinning Plus, СOSME, Creative Europe, LIFE. Окремо існує напрямок спеціальних програм макрофінансової та технічної допомоги, допомога ЄС у рамках «спеціальних заходів» та «програмного підходу» щодо підтримки України. 

 

То що робити, коли маєш ідею, що наблизить Україну до вступу до ЄС? Де шукати (і як знаходити) підтримку, однодумців, фінансування. Розповідаємо разом із колегами з “1991 Open Data Incubator” на прикладі однієї з таких програм підтримки євроінтеграційних ініцатив – EU Association Lab. Це перша інкубаційна програма для державних управлінців, що допоможе представникам українських міністерств, спільно з бізнесом та громадськістю, реалізувати проекти у сфері євроінтеграцій. Програма ініційована Консультаційним фондом підтримки асоціації Україна-ЄС (GIZ) спільно із Урядовим офісом координації європейської та євроатлантичної інтеграції за підтримки “1991 Open Data Incubator”. 

Отже! 4 лайфхаки, які наблизять ваш проект до перемоги у відборі та реалізації. 

Лайфхак №1

Зрозумійте, чи підпадаєте ви під критерії щодо кола аплікантів 

Для кожного конкурсу фонди та організатори чітко прописують коло аплікантів, для яких відкрита можливість. Інколи  — це географічний індикатор, інколи — віковий чи за родом діяльності. Більш того, зазвичай таких критеріїв є декілька, з чіткими уточненнями та дисклеймерами. Тому, у першу чергу, уважно перевірте, чи можете ви взагалі подаватися до програм. 

Наприклад, позиціонування програми EU Association Lab чітко звучить як “інкубаційна програма для державних службовців”. Організатори програми вказують, що проекти можуть подати лише працівники публічної адміністрації. При цьому у правилах зазначається, що представники бізнесу та громадянського суспільства можуть подаватися з ними у команді або долучитися до команди на етапі її формування.

Отож, будьте уважні, а також шукайте можливість, яким чином ви можете приєднатися до проекту, навіть якщо першопочатково здається, що такої можливості немає.  

Лайфхак №2

Тематика має справді боліти, а не лише задля гранту 

Про любов та відповідальність має бути все. Вибір напрямку вашого проекту, зокрема. Категорично не радимо подаватись на гранти задля простого пошуку можливостей. Адже вам не просто з цим проектом жити тривалий час, а й згодом звітувати. До того ж, багато фондів ставлять умови про певний час, протягом якого ви зобов’язані підтримувати життєздатність вашої ініціативи. Ба більше — інколи є вимоги і щодо подальшого ownership проекту. 

Оцінка актуальності обраної тематики та її релевантність для стейкхолдерів конкурсу є обов’язковою складовою для всіх фондів. Наприклад, для ініціаторів EU Association Lab вагомість цієї складової становить 20%. 

Конкретна порада для аплікантів EU Association Lab: зосередьтесь на ідеї, яка особливо на часі для вашого міністерства або відомства. Цього року немає обмежень щодо конкретних пріоритетних сфер, тому ваше натхнення  — всі положення Угоди про асоціацію з Євросоюзом та плани вашої установи. Окрім цього, пам’ятайте, що учасники EU Association Lab зобов’язані подбати про прийняття пілотного продукту на баланс державної установи, яку вони представляють. 

Лайфхак №3

Деталі — наше все 

Будьте уважні до деталей умов конкурсу. Вашу заявку фонди та інституції оцінюють не просто за цікавістю ідеї. При оцінці йде детальна звірка відповідповідності цілому комплексу критеріїв. Чим вища конкуренція, тим важливіше отримати більше балів. Для цього необхідно не один раз відштудіювати правила конкурсів, перечитати  FAQ, по можливості, поспілкуватися із організаторами (зазвичай, така опція є). 

Наприклад, для організаторів EU Association Lab при оцінці заявок буде вкрай важливим, щоб кінцевим результатом вашої роботи був конкретний пілотний продукт з довгостроковою перспективою використання. Що це може бути? Наприклад, навчальний онлайн-модуль, який відповідає вимогам ЄС і призначений для колег, які працюють над питаннями інтелектуальної власності; зручна для користувачів допомога із застосування однієї з директив ЄС; розробка інтерактивних рішень на кшталт ProZorro. Також важливо, що Пілотний продукт може бути реалізований протягом 1-2 років після завершення роботи програми.

Лайфхак №4

Кооперації завжди зіркові

У будь-якій команді важлива різноплановість експертизи. Це дуже важливо для врахування різних точок зору, досвіду, навичок та бачення ринку. Важливо комбінувати представників різних сфер, різних поколінь, інколи — навіть різних країн. Погляд на ваш продукт має бути комплексним. У такому випадку він матиме у рази більше шансів на успіх, ніж у випадку, коли команда складатиметься лише з однорідних вузькопрофільних спеціалістів. 

У випадку розвитку проектів, що наближують Україну до ЄС, надзвичайно важлива синергія державних службовців, представників бізнесу, ІТ-спеціалістів та громадянського суспільства. Саме такі колаборації можуть створити продукт національного масштабу, який буде корисним та важливим ледь не для кожного українця. 

Трохи більше загальних порад щодо заповнення заявок на конкурси можна почитати ще і тут

Наразі для державних службовців відкрита можливість подати свій проект до EU Association Lab. Програма допоможе реалізувати проекти національного рівня, що пришвидшують нашу інтеграцію з ЄС. Дізнатися про програму більше та подати заявку можна за посиланням. Ти ще встигнеш подати проект, який наблизить нас до ЄС (маєш час до 10.07). 

Більш детальний перелік фондів, що можуть підтримати ваші євроскеровані проекти, шукайте у наших наступних матеріалах спецпроекту з “1991 Open Data Incubator”.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.