Спецпроект

Фармацевтика у цифрах. Скільки щорічно українці витрачають на ліки?


Піклуватися про своє здоров’я — необхідно і, по правді кажучи, досить коштовно. Потрібно і до лікаря регулярно ходити, і аналізи здавати, і купувати ліки. Останнє — окрема стаття витрат для кожного українця. Цікаво, скільки ми «інвестуємо» у своє здоров’я?

Хто

Компанія Top Lead, за підтримки фармацевтичної компанії «Дарниця», юридичної фірми Aequo та Торгово-промислової палати України, представила інфографічний довідник «Фармацевтика України 2019». Він складається із трьох розділів: «Фармвиробництво в Україні», «Фармринок України», «Фармринок світу та зовнішня торгівля».

Що

Спеціалісти дослідили, скільки, у середньому, витрачає на ліки житель України. У 2018 році показник становив приблизно $73 (трохи більше, ніж 1900 гривень). Для порівняння: у 2016 році середньостатистичний українець витрачав $54 (більше 1400 гривень).

У країнах Європи ціни на ліки набагато вищі, ніж в України. Наприклад, в Естонії за рік житель купує медикаменти на $258, у Португалії — на $279, у Швеції — $509, у Норвегії — $613, в Ісландії — $764.

Дослідники зазначають, що 99% витрат на ліки фінансує безпосередньо саме населення України, у той час, як у Європі їх істотну частину покривають державні програми та медичне страхування.

Найпопулярнішими ліками серед українців є знеболюючі, зокрема Нурофен, Німесил, Спазмалгон, Но-Шпа.

Інші цифри

32% українців самостійно лікуються за допомогою ліків;

20% самостійно лікуються народними засобами;

58% уникають звернення до лікаря, тому що знають, як лікуватися з власного досвіду;

26% українців просто сподіваються, що хвороба мине;

для 25% українців медикаментозне лікування занадто дороге;

13% скаржаться на черги у медичних закладах.

Найбільше ліків в Україну імпортують з Німеччини ($303 млн), Індії ($146 млн) та Франції ($132 млн).

Цікаво, що український IT ринок також активно долучається до фармацефтічної ніші, одним з прикладів є платформа для пошуку та доставки медикаментів Liki24.com, яка містить 40+ тисяч товарів. Сервіс пов’язує аптеки, клініки, страхові компанії та фармацевтичних виробників із клієнтами. Замовляючи медикаменти, користувач може вибрати доставку за адресою, а сервіс допомагає йому порівняти ціни на товар у різних аптеках, щоб вибрати найбільш вигідний варіант. Liki24 поки що працює в Києві, Дніпрі, Одесі, Харкові та Львові. Наразі платформі вдалося залучити $1 млн інвестицій, а лід-інвесторами виступили TA Ventures і Genesis Investments. У раунді також брали участь Mission Tech та декілька бізнес-ангелів.

Чому це важливо?

Фармацевтика — це одна зі сфер, що розвиває українську економіку. Вона успішно пережила кризу 2014 року і стрімко відновлюється. Важливо знати, хто формує національний фармацевтичний ринок, звідки на нього йдуть кошти, що він пропонує та як з ним взаємодіють українці. Поки що бачимо, що мешканці нашої країни більше схильні покладатися на себе — як у лікуванні, так і матеріально.

Більше половини українців уникають звернення до лікарів: через недовіру/черги/впевненість у власних силах. Це свідчить про те, що потрібно налагоджувати комунікацію між медичними закладами та пацієнтами, щоб останні дійсно могли відчувати себе захищеними системою охорони здоров’я, як це відбувається у країнах, де медичне страхування покриває практично усі витрати. Втім, те, що сьогодні ми витрачаємо приблизно на 500 гривень на рік більше на ліки, не обов’язково означає, що ми більше хворіємо. Більш ймовірно, що на цінову політику як у цій, так і в іншій сферах суттєво повпливала криза та економічна нестабільність в Україні.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.