Спецпроект

У яких країнах найбільша недовіра до вакцинації, від чого це залежить і чому Україна – у лідерах?


Вакцинація — це панацея від багатьох хвороб, яка рятує десятки мільйонів життів. Проте багато людей не довіряють вакцинам і не роблять щеплення своїм дітям. Що дає їм підстави робити такі висновки, і як ставляться до вакцинації українці?

Що таке вакцинація

За офіційним визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, вакцина — це препарат, який вводиться для вироблення імунітету проти хвороби (шляхом стимулювання вироблення антитіл). Найбільш розповсюдженим методом введення вакцини є ін’єкційний, але деякі з них вводяться перорально або шляхом назального спрею.

Доступне пояснення надає Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю: спеціалісти зазначають, що щеплення суттєво знижують ризик зараження, оскільки вони використовують природні захисні реакції організму для вироблення імунітету проти хвороб. Людська імунна система — це механізм, який захищає організм від інфекцій. Коли до нього потрапляють бактерії або віруси, вони розмножуються і атакують організм. Так виникає інфекція, яка призводить до захворювання. А щеплення допомагає виробити імунітет засобом моделювання виникнення інфекції. Тобто не викликає хворобу, але стимулює імунну систему виробляти антитіла. Деколи після вакцинації обманна інфекція може викликати легкі симптоми хвороби (наприклад, підвищення температури). Такі симптоми — поширене явище, їхню появу можна очікувати у той час, коли організм зайнятий процесом вироблення імунітету.

Коли ця оманлива інфекція проходить, в організмі залишається запас Т-лімфоцитів, «клітин пам’яті», які запам’ятовують, як можна боротися із хворобою у разі її виникнення у майбутньому. Для того, щоб виробити ці лімфоцити після щеплення, організму потрібно кілька тижнів. Тому є ймовірність, що у людини, яка заразилася незадовго до вакцинації або одразу після неї, можуть розвинутися симптоми хвороби і вона захворіє, оскільки у вакцини не було достатньо часу виробити захист.

Вакцинації не довіряють?

Як свідчить ВВС Україна, за останні 10 років антивакцинальні настрої у країні суттєво посилились, а кількість вакцинованих дітей — зменшилась. Якщо у 2009 році близько 80% дітей мали щеплення від поліомієліту та дифтерії, а 80% немовлят — від кору, то протягом наступних років показники значно зменшились: у 2016 році лише 20% дітей мали щеплення від дифтерії, а 45% — від кору.

Чим зумовлене таке падіння довіри? Які основні ризики щеплення, яких усі бояться?

  • Якість. Українці, у більшості, не довіряють виробникам вакцин, медикам, які роблять щеплення, та умовам, в яких зберігаються вакцини. Крім цього, хвилюються про хвороби та побічні ефекти від вакцини. Такі дані останні роки містилися у дослідженнях Дитячого фонду ООН. Імунологи зазначають, що рівень щеплень драматично впав після 2008 року, оскільки тоді не провели кризову комунікацію. Люди не отримали чітких відповідей на питання від медиків, а в останніх не було знань, тому це все дало такий результат: антивакцинальні настрої почали зростати.
  • Некомпетентність фахівців. Експерти також вважають, що в Україні немає організованого антивакцинального руху, але є велика проблема з медиками і політиками. Для 60% батьків саме думка лікаря є вирішальною при прийнятті рішень про щеплення. Компанія «Соціоконсалтинг» у 2017 році провела опитування для сотні медиків та батьків і виявила, що іноді самі працівники медслужб сумніваються у необхідності вакцинації, тому діляться своїми сумнівами з батьками, відмовляючи їх від щеплень.
  • Наукова база. До того ж, в Україні довгий час були відсутні сильні медичні товариства з науковою базою, які могли би на високому рівні дослідити питання щеплень, але була залежність від політичних явищ.
  • Політика. Експерти ЮНІСЕФ вважають, що основна проблема — постійна політизація цієї теми, а також те, що навіть деякі вчені виступають проти вакцинації всупереч Міністерству охорони здоров’я. У 2010-2014 роках на ставлення до вакцини вплинула недовіра до влади та постійні звинувачення у корупції та погано організованих тендерах із закупівлі вакцин.
  • Нестача вакцин. Відсутність безкоштовних вакцин у лікарнях та перебої з постачанням також суттєво вплинули на рівень щеплень. А нестача вакцин в Україні була дуже відчутною. Лише у 2018 році, вперше за 7 років, країна була повністю забезпечена вакцинами згідно із календарем щеплень.
  • Тролінг вакцинації. Починаючи з 2009 року, в Україні діяла спланована кампанія проти вакцинації (як вважає в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун). Ознаки спланованої кампанії помітили навіть автори дослідження, опублікованого у 2018 році у American Journal of Public Health). У 2014-2017 роках боти у соцмережах поширювали дезінформацію про вакцини у Twitter, аби розповсюдити шкідливе програмне забезпечення та посіяти розбрат у суспільстві.

Вакцинація значної частини населення допомагає уникнути розповсюдження хвороби, що, у свою чергу, захищає людей зі слабким імунітетом та тих, хто не може мати щеплення. Це називається «колективним імунітетом»: якщо він порушується, то виникають ризики для багатьох людей. А відсоток людей, які мають бути вакциновані для підтримування колективного імунітету, відрізняється залежно від хвороби. Для кору, приміром, він становить 95%, а для поліомієліту — 80%

Хто це досліджує

Подібні тенденції спостерігаються не лише в Україні, а й в усьому світі. Всесвітня організація охорони здоров’я навіть включила цю ситуацію у список десяти головних загроз людству у 2019 році. Організація Wellcome Trust провела найбільше дослідження ставлення до вакцинації у світі, у якому взяло участь 140 тисяч людей у 142 країнах.

Головні цифри

Ось як виглядають результати дослідження по Україні (дані взяті з порталу ВВС):

А ось так виглядає статистика з усього світу, яка показує, як жителі різних країн ставляться до вакцинації:

Статистика вакцин

У країнах, що розвиваються, очевидною є різниця між рівнем освіти жінок та ситуацією з вакцинацією дітей — проти поліомієліту, дифтерії, коклюшу, кору, туберкульозу. Медики попереджають, що четвертину усіх дитячих смертей у віці до п’яти років можна уникнути за допомогою вчасної вакцинації.

У Нігерії нещодавно провели дослідження, результати якого показали: тільки 6% тих матерей, які не отримали шкільної освіти, роблять вакцинацію дітей, у той час як середній рівень вакцинації дітей у країні складає 24%. У країнах, де більшість населення проживає  за межею бідності, ситуація схожа. Індійські вчені також вбачають тут прямий звязок: чим вищий рівень освіти у жінки, тим більш ймовірно, що її діти будуть вчасно вакциновані.

Соціологи пояснюють, що, як правило, якщо жінка освічена, то у неї та її сім’ї прибуток вищий, а, значить, з більшою вірогідністю є доступ до якісних медичних послуг. Згідно зі звітом ЮНЕСКО 2015 року, якби всі жінки у країнах з низькими прибутками отримували хоча би середню освіту, то принаймні 40% дітей, які зараз не є вакцинованими, мали би необхідне щеплення.

Цікаво, що у США соціологічні дослідження виявили, що жінки з університетською освітою менш схильні довіряти вакцинації, ніж жінки із середньою освітою. Крім цього, більшість латиноамериканок у США, які навчаються у державних школах та не продовжують освіту в університетах, більше схильні довіряти рекомендаціям лікарів.

Суттєву роль відіграють і фейкові новини, що розповсюджуються через медіа. Наприклад, у Грузії, крім вищезгаданих онлайн-тролів, активно поширювалися сюжети російських каналів, які розповідають про іноземні лабораторії, що розробляють шкідливу вакцину із смертельними побічними ефектами. Схожа ситуація і в Білорусі — до батьків доходить різнопланова інформація з Росії та Казахстану, де політики та науковці закликають не робити дітям щеплення.

Вірити чи ні?

Міністерство охорони здоров’я запевняє: вакцини — безпечні. Перш ніж використовуватися, будь-яка ліцензована вакцина проходить кілька етапів випробувань та надалі піддається перевірці. Боятися треба не щеплень, а наслідків хвороб, яким можна запобігти вакцинами. Наприклад, поліомієліт може спричинити параліч, кір – викликати енцефаліт і сліпоту, а деякі інфекції, яких можна запобігти вакцинуванням, призводять до смертельних наслідків. Хоча будь-які серйозні наслідки або смерть від вакцин є неприйнятними, користь від імунізації значно переважує ризики: без неї кількість хвороб та смертей буде збільшуватися.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.