Спецпроект

«А що у тебе зі шкірою?». Як живуть люди із вітиліго, і у чому природа цього захворювання


Канони краси постійно змінюються, а от естетика — це «стала величина». Безумовно, вона у кожного своя, проте кожна особливість людської зовнішності має місце бути. 25 червня — Міжнародний день вітиліго. Розбираємося, що це за явище, як люди із ним живуть, та що це насправді — хвороба чи «родзинка»?

Що таке вітиліго

Це порушення пігментації шкіри, при якому на певних ділянках тіла зникає пігмент меланін. З’являється вітиліго, найчастіше, як наслідок дії деяких лікарських або хімічних препаратів або запалення чи невротичних процесів на шкірі. Хвороба також може з’являтия внаслідок сильного стресу, хронічних захворювань внутрішніх органів, інтоксикації, алергії шкіри на синтетику і, навіть фізичної, травми. Деякі хімічні речовини (особливо пов’язані із виробництвом фенолу — фарби, гума, кабелі) можуть провокувати прояв вітиліго, яке, втім, може зникнути, якщо людина змінює місце роботи.

Вітиліго може передаватись у спадок та розпочатися у будь-якому віці (хоча, найчастіше, у молодому). У людини просто з’являються білі плями на шкірі, різної величини та форми. Вони можуть збільшуватися та зливатися між собою; волосся на уражених ділянках також висвітлюється. Вітиліго може бентежити людину лише як косметичний дефект, оскільки іншого фізичного дискомфорту воно не завдає.

За статистикою, на це захворювання страждає 1-2% населення світу. Хоча аномалію найбільше помітно на темношкірих людях, вона виникає у представників абсолютно всіх етнічних груп.

Всесвітній день вітиліго

Міжнародна спільнота відмічає цей день, аби підвищити свідомість суспільства про таке захворювання. Крім цього, таким чином підтримують хворих на вітиліго по всьому світу. Ініціатори святкування Всесвітнього дня вітиліго — соціальна мережа Vitiligo Friends та фонд Vitiligo Support and Awareness Foundation. Організатори хочуть таким чином побороти упередження, що існують стосовно цієї хвороби, і покращити якість життя людей, що від неї страждають. 25 червня — річниця смерті Майкла Джексона, якому поставили діагноз «вітиліго» ще у 1986 році; тож ініціатори вибрали цю дату із солідарності. До речі, хвороба передалася у спадок старшому синові Джексона.

Як живуть люди з вітиліго

Хвороба дійсно може завдавати суттєвого дискомфорту, особливо, якщо плями нерівномірні та асиметричні. Людині може бути неприємно дивитися на себе у дзеркало, фотографуватися, постійно ловити на собі погляди перехожих. Тим не менше, хочемо поділитися історіями людей, які змогли перетворити свою аномалію у справжню особливість. І навіть заробити за допомогою цього гроші.

Мадіна, 22 роки

Результат пошуку зображень за запитом

У дівчини виявили вітиліго, коли їй було 8 років. Спочатку плями з’явилися на колінах, потім на руках, ногах та спині. Хвороба перейшла до неї спадково, від тітки. Дівчина почала комплексувати, коли плями почали збільшуватися; більше того, її самооцінці «допомогли»слова лікарів та людей навколо. Перші постійно говорили Мадіні, що хвороба не лікується. Через це вона навіть почала замальовувати плями на тілі, а влітку намагалася нікуди не виходити, поки на вулиці не стемніє. Але друзі та хлопець Мадіни її підтримували і навпаки вважали, що вона повинна пишатись тим, що не така як всі. Тому Мадіна вирішила виділити свою особливість ще більше — обмалювала уражені ділянки тіла хною, перетворивши тіло на карту із вигаданими назвами континентів, морів та океанів. Так збентежені погляди перехожих змінилися на захоплені.

Настя, 24 роки

Дівчина працює фотографом у Росії і останні чотири роки також живе з вітиліго. Колись вона працювала консультантом у магазині одягу, де на неї дуже сильно підвищив тон начальник. Через це Настя почала так стресувати, що по тілу пішла алергічна реакція — з’явилися червоні плями, які свербіли і не давали нормально рухатися. Дівчина почала лікувати алергію, але згодом помітила, що тіло вкрилося світлими плямами різного розміру. Намагалася засмагати, шукала інформацію в інтернеті, ходила до дерматолога. Але висновок з цього всього був один: «Змиріться, вітиліго не лікується». На 2-3 місяці дівчина впала у глибоку депресію через осуд випадкових людей навколо, хоча близькі завжди її підтримували та співчували їй. Але згодом, коли світова фешн-спільнота дещо змістила фокусі з канонічних критеріїв краси на незвичайні риси моделей, Настя вирішила спробувати і свої сили у професійних зйомках. На її фотографії позитивно реагували люди зі всього світу, що підштовхнуло дівчину до запуску власного фотопроекту, для якого вона знімає людей із вітиліго.

Вінні, 25 років

Результат пошуку зображень за запитом

Це — канадська модель, яка від народження страждає на порушення пігментації шкіри. У 2014 році вона взяла участь у телешоу «Топ-модель по-американськи», завдяки якому її помітили агенти багатьох брендів та відомі фотографи. Після закінчення проекту дівчину запрошували зніматися у Diesel, GQ, Cosmopolitan, Vogue Italia. Вона також знімалася у кліпі Емінема, різних соціальних роликах, займається благодійністю та виступає на TED. Ще один випадок, у якому людина змогла перестати соромитися своїх особливостей і заробляти на цьому.

Насправді, ця хвороба може багато чого навчити тих, хто з нею зіштовхується. Як і інші аномалії, вітиліго вчить, у першу чергу, приймати себе (а значить, і толерантніше ставитись до інших), бути терплячим та розуміти, що лайф із лайф. Якщо не можна змінити самі обставини ситуації, варто переглянути своє до неї ставлення. Важливо пам’ятати, що кожна деталь нашого тіла — просто частинка нас, зовнішнє вираження того, що відбувається із організмом. І у багатьох випадках проблема, насправді, не така критична, як її малюють.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.