Спецпроект

Слідуй за мною. Як тренують собак-поводирів для незрячих?


Здоров’я та благополуччя — одна із Цілей ООН, яка нагадує нам, що право на медичну допомогу та підтримку має кожна людина. Подорожуючи, ми використовуємо GPS-навігаторами: вони допомагають нам не заблукати і дістатися до пункту призначення. У незрячих людей теж є свої «навігатори»: ними виступають собаки-поводирі. Вірні друзі, які допомагають жити повноцінним життям. Як вибирають та тренують «соціальних захисників» людей із вадами зору?

Як обирають собак

Кінологи розповідають, що готувати собак-поводирів починають ще цуценятами, і триває цей процес більше року. Перед тим, як почати виховувати собаку, спеціалісти вивчають його походження, врівноваженість батьків, власний психологічний стан. Собаками-поводирями можуть стати тварини з міцним здоров’ям і стерилізацією. Ті, хто підходить по базових вимогах, переходять від загальної підготовки до спецкурсів, за результатами яких вже обирають собак, яким можна буде довірити людське життя.

До речі, часто люди думають, що собак-поводирів благородно набирають із притулків. Насправді це не так, оскільки для виховання потрібно знати родовід тварин. А у безпритульних його перевірити неможливо. Найчастіше поводирями стають собаки породи лабрадор або ротвейлери. Вони найкраще підходять до людського зросту — не надто високі і не надто маленькі. Людина не відчуватиме фізичного дискомфорту, тримаючись за поводок. До того ж, у таких порід коротка шерсть, за ними простіше доглядати. Такі собаки легко піддаються дресируванню, дружнелюбні та при цьому можуть легко «переключатися» з одного господаря на іншого.

Відбирає собак спеціаліст, який регулярно їздить по розплідниках і слідкує за оголошеннями людей, що віддають собак. Зазвичай тварина не повинна бути старшою 3,5 або 4 місяців, а перед покупкою її тестують. Спеціаліст перевіряє, як собака поводить себе на вулиці, як реагує на громадський транспорт, незнайомих людей та інших тварин. Також перевіряють реакцію собак на різні голосні звуки: вони повинні завжди бути «більш зацікавленими» в людині. Собаки не мають відволікатися, бути агресивними, гавкати чи кидатися на інших собак або підбирати предмети з землі, і зовнішній шум взагалі не повинен їх цікавити; хоча транспорт вони мають помічати.

Ціна собаки поводиря — відносно висока. У неї входить пошук та відбір пса, його підготовка. У Британії, наприклад, витрати на одного собаку досягають 60 тисяч євро (більше півтора мільйона гривень), у Німеччині — 30 тисяч євро (майже 900 тисяч гривень), в Угорщині — 8 тисяч євро (близько 238 тисяч гривень). У Росії вартість самої собаки-поводиря сягатиме 20-35 тисяч рублів (біля 12 з половиною тисяч гривень). В Україні ціна складатиме не менше $10 тисяч — 261 тисяча гривень (разом із передачею майбутньому господареві).

Як собак дресирують

Перед дресируванням собаки живуть у волонтерських сім’ях, яких забезпечують спеціальним кормом, посудом, іграшками, ошийниками, поводками. Так тварина вчиться жити із людиною та довіряти їй, привчається до базових правил поведінки. Кожного тижня спеціалісти приїжджають до волонтерів, щоб оглянути собаку і провести з нею заняття.

У центрі (якому? центрі підготовки?) собаку починають серйозно готувати до перетворення у поводиря. Зазвичай кожна собака має свого дресирувальника, який щодня з нею займається: навчає командам «сидіти», «стояти», «лежати» тощо. Під час дресирування собаку спеціально рухають руками, оскільки незряча людина не зможе інакше перевірити, виконала вона команду чи ні.

Крім цього, собаку тренують на міських маршрутах, аби вона могла звикнути до транспорту та інфраструктури. Тварин вчать зупинятися біля орієнтирів, знаків, воріт, інших об’єктів. Дресирувальники вчать собак попереджати про будь-які перешкоди: пішохідні переходи, сходи, гілки тощо. Зазвичай поводирі запам’ятовують маршрути та орієнтири за допомогою снеків. Іноді тренери навіть конструюють штучне місто, щоб собаки вчилися моніторити навколишній простір.

Наприкінці курсу собаки складають екзамен, за результатами якого спеціалісти вирішують, чи можна передавати собаку людині з вадами зору. Якщо все проходить успішно, собаку підбирають для господаря, виходячи з індивідуальних особливостей: наприклад, людям із швидким темпом життя потрібна активна тварин, а тим, хто часто їздить на метро, потрібна собака, яка любить їздити у транспорті.

Де знайти собаку-поводиря

По всьому світу розвиваються центри із підготовки собак-поводирів, куди може звернутися кожен охочий. У Німеччині, наприклад, така тренована собака є у кожної десятої людини із вадами зору. В Україні є десятки тренувальних центрів для собак, але саме поводирів практично не виховують.

Над відкриттям першого в Україні центру з підготовки собак-поводирів в Ужгороді працюють з 2013 року. У ньому дресируванням чотирилапих помічників займаються кінологи з Угорщини та Румунії. Організатори надихнулися досвідом сусідів — в Угорщині собаки-поводирі для людей із вадами зору безкоштовні, таким чином держава піклується про адаптацію сліпих. Центр планує працювати за фінансової підтримки благодійників і навчати близько десяти собак щороку. Хоча незрячих у закарпатському регіоні — більше шести тисяч, а по всій Україні — більше 300 тисяч.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.