Спецпроект

Чому люди закохуються у знаменитостей? Психологи пояснюють феномен «celebrity crush»


Любов може бути різною: пристрасною чи спокійною, болючою чи приємною, взаємною і… не дуже. Деякі наші закоханості просто приречені, як мінімум, тому, що ми живемо за тисячі кілометрів від «коханого». Мова йде про любов до знаменитостей. Всі розуміють, що навряд чи з цього щось вийде (хоча, якщо сильно захотіти…), але продовжують страждати за фотографіями, постерами та заставками на екрані смартфону. Чи впливає така «закоханість» на стосунки у реальному житті, та що про це говорять психологи?

Як це називається

У сучасних сленгових словниках навіть існує таке поняття — celebrity crush («втрата голови» за знаменитістю). Пам’ятаєш, як у дитинстві стіни підліткових кімнат були завішані плакатами групи Tokio Hotel, бунтівними фотографіями Авріл Лавін або Емінема? Зараз їх портрети змінилися на сучасних role models: Емілію Кларк чи Бенедикта Камбербетча. Але мрії провести з ними час нікуди не ділися. Celebrity crush — це той самий публічний образ, який притягує звичайну людину.

Як це працює

Взагалі, культ знаменитостей наступив відносно нещодавно, десь на початку ери медіа-контенту. Людство вперше зіштовхнулося з таким проявом культу відомих людей, хоча сам механізм, який цей культ зародив, з’явився ще у доісторичний період.

Еволюція призвела до того, що людська психіка навчилася підлаштовуватися під навколишнє середовище з метою виживання і будь-якою ціною. Люди перейняли культуру домінування у інших живих істот, але вона не відповідала їхнім потребам повністю. З часом ми зрозуміли, що фізична сила — це ще не все, що потрібно у житті; тут корисним є ще й розум. Почали поважати не лише сильних, а й розумних, а повага потягнула за собою бажання уподібнюватися. Найбільш поважна людина ставала не лише ватажком племені, а й рольовою моделлю, на які всі хотіли бути схожою. Так ми еволюціонували до сучасного суспільства. Щоправда, зараз це явище дещо гіпертрофоване: ніколи раніше люди не мали такого доступу до інформації, яка постійно оновлюються. Людський мозок автоматично визнає авторитет знаменитості, для нього це означає «успішний та гідний поваги». Мозок збирає інформацію, вона, у свою чергу, починає затягувати, і ось ми вже знаємо про кумира все, що може у себе «закохати». Навіть якщо реальне життя, з першого погляду, нас задовольняє, обожнювання кумира все одно приносить нам задоволення. Так ми починаємо слідкувати за життям чужої людини, і підсвідомо мріємо, щоб воно стало частинкою нашого.

А з точки зору психологів — винним є простий механізм психіки, який називається «удаваною близькістю». Пости знаменитостей проскакують у нас у стрічці новин, і мимоволі складається враження, що ми знаємо нашого кумира, хоча ніколи його і не зустрічали. Ми можемо навіть знати про нього більше, ніж про людей, які дійсно знаходяться поруч. Адже про наших рідних не знімають передач чи фільмів, у них не беруть інтерв’ю (хоча, по суті, все це могли би зробити і ми). Збирати інформацію при особистому спілкуванні складніше, ніж вбивати ім’я знаменитості у Гуглі і отримувати порцію нової інформації. Навіть не коментуючи зірку у соцмережах, ми все одно маємо можливість слідкувати за її діями і мріяти про зустріч. Кумир стає нашої підтримкою та опорою. Ось так, незнайома людина може зробити нас щасливішими, ніж найближчі люди поруч.

Чому ми закохуємося у знаменитостей

Такого плану стосунки називаються парасоціальними (односторонніми); це означає, що одна людина віддає емоційну енергію, час та інтерес іншій, яка може навіть не знати про її існування.

Психологи вважають, що тут діє так званий «механізм проекції». Наш кумир стає предметом почуттів та станів, витіснених у підсвідомість. Впевнений у собі, сильний актор викликає бажання проектувати на нього всі інші позитивні риси. Здається, що сміливий «герой» завжди буде добрим та люблячим, а це нас чіпляє, бо зачіпає особисті струни.
Часом ми приписуємо кумиру ті риси, якими хочеться захоплюватися, і таким чином додаємо йому «ідею надцінності». Вигадана любов звільняє людину від відповідальності. У реальному життя завжди треба докладати зусиль, а тут можна любити як хочеш і кого хочеш.

Крім цього, знаменитості часто можуть діяти як «культурні магніти»: ми копіюємо їх риси, напряму не пов’язані з їхнім успіхом, наприклад, одяг, зачіску, манеру поведінки. Саме тому зірок часто і використовують для реклами — на них завжди звернуть увагу, їхні персони можуть суттєво підняти рейтинг бренду.

Звернути увагу треба на і те, що закохуємося ми, переважно, у «відфотошоплену» картинку знаменитості. Ми обожнюємо нереалістичний та відредагований образ, не підозрюючи, який наш кумир насправді. Це може призвести до того, що ми формуємо дуже високі стандарти і по відношенню до людей у реальному житті.

Як свідчить дослідження Human Communication Research survey, 90% дорослих людей відчували сильну прив’язаність до знаменитості у певний період їхнього життя, а 75% переживали подібне більше ніж до однієї людини. Психологи заспокоюють — це абсолютно нормально. До тих пір, поки через свою любов до кумира ми не починаємо «свайпати вправо» потенційних кандидатів у реальному житті.

Окрім цього, celebrity crush — це завжди фантазія, яка дозволяє нам розширювати простори власних уподобань, у тому числі, романтичних та сексуальних. Що нам подобається/не подобається, чого хочеться. Часом любов до знаменитості може допомогти розслабитися, перестати соромитися та почати дійсно щиру розмову із реальним партнером.

 

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.