Спецпроект

Як глобальне потепління змінить життя алергіків (і все стане гірше)?


Як повідомляє ООН, за останні 50 років, у результаті людської діяльності (особливо, спалювання корисних копалин), в атмосфері накопичився вуглекислий газ та інші парникові гази у кількостях, які негативно впливають на глобальний клімат. А світова температура за останні 130 років виросла приблизно на 0,85°С. Це означає, що темпи глобального потепління пришвидшились і перевищили 0,18°С за десятиліття.

Підвищення рівня моря, танення льодовиків та вимирання флори і фауни впливають на інфраструктуру, господарство, економіку та, у цілому, життя людей. Особливу шкоду екологічна катастрофа може нанести нашому здоров’ю. Наукова консультативна рада європейських академій наук пояснює, чому варто бути обережними.

Чого бояться вчені

Експерти із 27 академій наук склали звіт, у якому зазначили: глобальна зміна клімату впливає на психічне здоров’я людей, викликає посттравматичний синдром, тривожність, зловживання психоактивними речовинами та депресію. Екстремальні погодні умови (теплові хвилі, повені, засухи) мають не лише короткострокову, а й довгострокову дію. Науковці найбільше хвилюються про захворювання, які передаються комахами, зокрема, комарами та кліщами. Також може зрости ризик виникнення харчових отруєнь, оскільки бактерії сальмонели процвітають у теплових умовах. Експерти у дослідженнях пояснили, що стійкість кишкової палички до антибіотиків підвищується у більш гарячих умовах, що означає: чим вище підніматиметься температура, тим більшим буде ризик заразитися бактерією.

Крім цього, екологічні проблеми суттєво впливають на врожаї: дослідження показало, що у найближчі десятиліття у Середземноморському регіоні буде зафіксовано зниження врожайності основних культур на 5-25%. А це — якість харчування, стан здоров’я та тривалість життя цілих регіонів. Проте вчені зазначають, що навіть невеликі скорочення у вживанні м’яса можуть призвести до значного скорочення викидів вуглеводів, що позитивно вплине на екологію.

Глобальне потепління та алергія

Усі знають, як алергікам нелегко навесні, коли всі рослини починають буквально «цвісти та пахнути». А між іншим, через глобальне потепління людям із алергією з кожним роком стає все тяжке переносити цей період. У майбутньому надлишок вуглекислого газу в атмосфері може призвести до розвитку захворювань дихальних шляхів навіть у тих, хто не схильний до алергії.

Про це повідомляє Union of Concerned Scientists: глобальне потепління — причина того, що в останні роки алергікам стає важче пережити сезонну хворобу. Воно є наслідком збільшення того ж самого вуглекислого газу в атмосфері. А це — хімічний союз, такий же, як вода та сонячна енергія; він є основою для фотосинтезу рослин, який, у свою чергу, відповідає за їх ріст та розмноження.

Глобальне потепління викликане штучним викидом СО2 у повітря, що призводить до порушення екосистеми навколишнього середовища. Але для деяких рослин цей факт, навпаки, сприяє активному розвитку і розквіту. Чим більше вуглекислого газу в атмосфері, тим більше рослин розпускаються і виділяють пилок під час свого розмноження. Цей пилок — основний алерген для людей, схильних до хвороби. Він виступає чимось на кшталт зовнішнього подразника, при взаємодії з яким організм виділяє гістамін, який відповідає за прояв алергічних реакцій (наприклад, чхання, почервоніння чи свербіж очей). А оскільки глобальне потепління — це ще й причина появи парникового ефекту на Землі, то останній підвищує середню температуру повітря. Як наслідок — розтягує період цвітіння рослин.

Некомерційна організація Climate Central, яка займається аналізом кліматичних досліджень, зазначає: із сучасними темпами збільшення об’єму СО2 в атмосфері, через 65 років кількість пилку у світі збільшиться вдвічі. До речі, алергічні рослини (наприклад, амброзія) розповсюджуються набагато швидше, ніж звичайні пшениця чи рис. Крім цього, скорочується і популяція бджіл та деяких інших комах, які опилюють продовольчі рослини. Навряд чи найближчим часом на планеті залишаться лише алергічні рослини, проте глобальне потепління не робить ситуацію особливо яскравою.

Вчені з Французького інституту охорони здоров’я та медичних досліджень зазначають, що одним із наслідків потепління на планеті є підвищення рівня світового океану. Окрім підтоплення прибережних територій, через збільшення води у світовому океані може більше розповсюджувати пліснява. А це напряму зачепить людей, які особливо чутливі до алергічних рослин. Пліснява часто викликає подразнення дихальних шляхів і може навіть стати причиною астми (захворювання, при якому падає тиск крові у легенях і людина задихається).

Науковці також попереджають, що основною групою ризику у даній ситуації є діти, чиї організм та імунна система лише починають формуватися і суттєво залежать від стану навколишнього середовища.

Що робити, якщо почалась алергія

Ось які рекомендації дає міжнародна організація AAFA:

  • Носіть капелюх — волосся працює як губка і вбирає на себе увесь пил;
  • Не відкривайте вікна у приміщеннях, очищуйте повітря за допомогою кондиціонера;
  • Регулярно промивайте слизову оболонку носа;
  • Міняйте та періть одяг кожного разу після перебування на вулиці, намагайтеся сушити його у приміщенні;
  • Знімайте взуття перед тим, як зайти додому.

Чхнули? Будьте здорові! 🙂

 

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.