Спецпроект

Персональний композитор: 5 програм, які створять унікальну музику під ваш настрій та погоду


Деякі люди не уявляють свого життя без музики. Я, наприклад, слухаю її буквально з ранку до вечора: збираючись на роботу, гуляючи, пишучи цей текст. А іноді любов до хороших треків переростає у бажання і самому спробувати щось створити. Раніше вважалося, що для створення шедеврів музіндустрії потрібен талант, навчання і натхнення. Сьогодні ж, із розвитком технологій, обов’язковим, мабуть, є лише останнє: iOS та Android пропонують достатньо мобільних додатків, за допомогою яких можна створювати музику. І не просто механічні композиції, а справжнє «віддзеркалення» душі, вільне від алгоритмів.

Що це таке

Сам термін «генеративна музика» з’явився на світ не так давно, у середин 90-х років. Він означає музику, яка створюється не автором, а випадком або машинним алгоритмом. В принципі, щось подібне існувало ще у давні часи — наприклад, арфа, античний інструмент, звук якого залежав від вітру. Але сучасна генеративна музика — це вже розвиток мінімалістичної композиторської практики, продовження постмодерністської теорії.

Ще у 90-х роках музикант Браян Іно зацікавився створення музики без нот, за допомогою однієї лише графіки і машинної алгоритмічної генерації. Машині Koan, яка бцла випущена компанією SSEYO, потрібно було лише задати параметри, і вона сама генерувала композиції. У такому випадку, композитор був кимось на кшталт оператора, оскільки він просто запускав процес створення музики. Іно надихнувся цим і в 1996 році випустив альбом Generative Music 1, записаний за допомогою цієї програми. Проте меломани і критики не сильно оцінили таку музику, і SSEYO, зрештою, збанкрутувала. Однак, схоже на те, що Іно просто випередив свій час. Сьогодні, коли у кишенях мільйонів людей поселилися смартфони, до процесу створення генеративної музики може бути підключений кожен із нас.

Зусилля ще одного експериментального композитора, Джона Кейджа, раніше, у 1950-х допомогли започаткувати генеративну музику як новий жанр. Він вважав, що написання музики тісно пов’язане з его, як от автопортрет художника. Кейдж хотів презентувати нову форму, яка могла би складати себе сама. Вона наче усуває композитора від творчого процесу і покладається на системні правила для написання музики у режимі реального часу. В епоху цифрових технологій генеративна музика набула особливого розвитку: сучасні композитори використовують алгоритми для створення потоків оригінального звуку. Лише ноутбук та програми на ньому дозволяють їм звучати, як джазові музиканти.

Які програми можуть бути корисними

Все це можливе і на наших смартфонах. Наприклад, програма Endel, доступна для iOS та Android, створює генеративну музику на основі… нашого оточення. Додаток отримує дані з нашого телефону (про локацію, погоду, час доби), а потім налаштовує звуковий сигнал відповідно до нашої активності, душевного стану — в залежності від того, гуляємо ми, стоїмо у заторах чи знаходимося у закладі. Програма може користуватися даними із програми «Здоров’я» та розумним годинником: викачувати дані пульсу і створювати ритм, відповідний до нього. Алгоритм може створити нескінченну мелодію, використовуючи знайому послідовність акордів; таким чином все це не перетвориться у звуковий хаос. У додатку можна налаштовувати параметри, наприклад, «релакс», «фокус», «сон», «драйв».  Одним словом, почути одну й ту ж саму композицію двічі неможливо. А конгломерат звукозапису Warner Music вже підтримав додаток і погодився його поширювати.

Mubert — це перший у світі потоковий сервіс для генерації потоків музики, створення послідовних електронних звуків. У результаті виходить щось на кшталт прослуховування ді-джея, якого ми могли чути і раніше. Музика навряд чи буде схожою на пісні Селін Діон. Це все ж таки електронні, хаус та техно композиції, в більшості, націлені на молоду аудиторію. У додатку можна навіть вибрати режим High (накурений), наряду із «сон» чи «релакс».

Схожим є і додаток MadLibs — він дозволяє створювати ритм, відповідний вашому пульсу. Ці мелодії не призначені для того, аби бути хітами чи треками, які ми слухаємо на повторі. Це більше схоже на участь у відеогрі з адаптацією під вас по всьому світу. Музика дана не стільки для того, щоб слухати і насолоджуватись, а й щоб допомогти перейти на інший рівень.

Bloom — додаток, який генерує музику для смартфонів та візуалізацію до неї, недавно відмітив 10-річний ювілей. Програма створює музику у режимі реального часу, звук реагує на дотик до екрану, акомпанементом генерується графіка. Кількість аудіо-візуальних варіантів, які виходять, — нескінченна. Видавництво Gizmondo навіть назвало Bloom «першим великим додатком для айфонів».

Beatsurfing

На екрані iPad користувач бачить абстракті круги і квадрати, за допомогою яких можна створювати музику. Додаток є таким собі музичним конструктором: людина «складає» музику із різноманітних деталей. До того ж, користь тут не лише практична, а й естетична: сам процес заманює і виглядає дуже яскраво.

Марк Вайденбаум, письменник та культурний критик, який вивчає генеративну та ембіентну («вільну») музику, вважає, що такі адаптивні властивості можуть змінити майбутнє самої музики.

Ідея фіксованого запису повинна зникнути

Критик вважає, що генеративний підхід дає можливість слухати те, що відповідає стану думок та душі людини у реальному часі. «Бум» генеративної музики стає можливим завдяки високій аналітичній потужності наших смартфонів. До того ж, такий жанр може допомогти компаніям, рекламодавцям та розробникам обійти проблеми із ліцензуванням при додаванні музики у свої продукти. Зрештою, генеративна музика — це економія засобів, контроль та оптимізація. Відхід від алгоритмів, творчий процес, залежний буквально від наших почуттів — так виглядає майбутнє музики.

 

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.