Спецпроект

Вчені презентували перший у світі прилад, який вбиває ракові клітини без хіміотерапії та хірургічного втручання


Ракові клітини —це дефектні, мутантні клітини організму, які є частиною доброякісної або злоякісної пухлини. Остання виникає, якщо в геномі клітин накопичуються певні мутації, тобто «помилки». Як правило, це мутації генів, пов’язані з діленням клітин або їх прогнозованою смертю.

У 2018 році від раку померло 9,6 мільйонів людей. Як свідчить Всесвітня організація здоров’я, ця хвороба є причиною практично кожної шостої смерті у світі. А 57% випадків захворювання реєструються у найменш розвинутих країнах. Тим не менше, якщо виявити рак на першій стадії, за сучасного рівня розвитку медицини і відповідного лікування відсоток повного одужання досягає 100%. На другій та третій стадії прогноз все ще позитивний, проте залежить від лікування та локалізації пухлини. На четвертій стадії прогноз полягає не у відсотку одужання, а в тривалості виживання, який часто обчислюється в місяцях, а іноді й тижнях життя.

Хіміотерапія — один з основних методів лікування раку. Хіміопрепарати найчастіше вводять у вену, через що вони розходяться по всьому організму і взаємодіють не лише з пухлинними, а й зі здоровими клітинами: у волосяних фолікулах, кістковому мозку, роті, травному тракті, репродуктивній системі. Через це виникають побічні ефекти: хіміотерапія пошкоджує серце, нирки, нервову систему, легені, сечовий міхур. Тому вчені довгий час намагалися придумати метод, який би дозволяв виявляти та видаляти злоякісні клітини неінвазивним способом, тобто без втручання. Тепер винайдена нова «зброя» проти них: лазерний промінь, який виявляє метастази та знищує їх.

У дослідженні, опублікованому в Science Translational Medicine, вчені зазначили, що змогли чітко виявити ракові клітини у 27 із 28 хворих на рак; причому точність дослідження була у 1000 разів більша, ніж у інших сучасних технологій. Крім цього, дослідникам вдалося знищити значний відсоток ракових клітин у режимі реального часу.

Якщо технологія розвиватиметься, інструмент зможе надати лікарям нешкідливий, неінвазивний та реальний інструмент для знищення ракових клітин — ще до того, як ці клітини сформують нові пухлини в організмі.

Володимир Жаров, директор центру наномедицини в Університеті медичних наук штату Арканзас, керівник дослідження, пояснює:

Ця технологія може суттєво загальмувати процес розвитку метастазів, що є основною причиною смерті від раку

Результат пошуку зображень за запитом

Хвороба розвивається, коли клітини первинних пухлин розриваються і проходять через лімфатичну систему, осідаючи у нових областях та формуючи вторинні пухлини. Саме зниження таких пухлинних клітин, які циркулюють у кровотоці ще до того, як вони встигнуть оформитися, може допомогти уникнути метастазування та врятувати життя.

Жаров та його команда перевірили систему на людях із меланомою. Лазер, який скеровується на вени, посилає енергію до кровотоку і створює тепло. Клітини меланоми поглинають більше цієї енергії, ніж нормальні клітини, що змушує їх швидко нагріватись і розширятись. Це теплове явище зумовлює появу звукових хвиль, створює фотоакустичний ефект. Крім цього, лазер формує бульбашки пару на пухлинних клітинах. Ці бульбашки розширюються, взаємодіють з клітиною і механічно руйнують її.

Мета дослідження — перевірити точність такого інструменту при виявленні злоякісних утворень. Навіть, якщо лазер використовується у режимі діагностики з низьким енергопоглинанням, можна знищити до 96% пухлинних клітин. У майбутньому вчені планують збільшити використання енергії при роботі, аби досягнути максимальних результатів.

Жаров придумав саму технологію більше 10 років тому, і з того часу тестує її на тваринах. За його словами, це перший неінвазивний метод діагностики метастаз, продемонстрований на людях. Лазер може «оглядати» літр крові приблизно годину, і для цього у пацієнта її брати не потрібно. Вчені планують комбінувати новий прилад із традиційними методами лікування раку, щоб побачити, як це впливає на метастазування.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.