Спецпроект

Вчусь допомагати: як Ukrainian Volunteer Service навчає волонтерів і рятує заповідники та парки


Волонтерство — це добровільна безкорислива діяльність, яка допомагає та приносить користь суспільству. Воно вже стало окремою частиною соціальної культури спільнот, які допомагають тим, хто цього найбільше цієї допомоги потребує. Складно переоцінити його значення для соціального розвитку суспільства: воно формує правильні цінності, дає можливості (тим, хто волонтерить — для самореалізації, тим, для кого волонтерять, — для кращого життя).

Українське волонтерство називають «унікальним явищем», яке отримало друге дихання після Революції Гідності та подій на сході країни. У найскладніші періоди життя волонтерство об’єднує людей однією метою, створює дієву структуру громадської організації і вирішує болючі проблеми, які не завжди під силу вирішити державі.

Однією із таких «рятівних команд» є Українська Волонтерська Служба (Ukrainian Volunteer Service) — громадська організація, що розвиває волонтерство в Україні. Щороку вона залучає до проектів українців, які хочуть реалізувати себе у корисній справі та допомогти волонтерству стати максимально ефективним інструментом суспільної трансформації.

Хто це такі і чим займаються

Під час перебування у США (за програмою обміну Flex) Анна Бондаренко (засновниця організації) побачила, скільки там можливостей для волонтерства і вирішила: чому б не перейняти цей досвід для України?

Наразі волонтерство в Україні стрімко розвивається. Анна пояснює, що якщо в 2014 році саме слово «волонтер» несподівано стало на слуху у широких мас населення, то зараз воно знаходить більше глибини і форми. Багато волонтерів, які почали допомагати тоді, зараз перестали активно брати участь у громадській діяльності. Їм на зміну прийшли нові ініціативні групи та організації.

У 2014 році в Одесі, на базі центру соціальних інновацій Impact Hub Odessa було створено Hub Volunteer Service, який об’єднав людей зі спільними цілями, ідеями та цінностями. 2017 року команді волонтерів вдалося вийти на всеукраїнський рівень і почати розвивати волонтерство в кожному регіоні.

Волонтерство — дивовижне за своєю силою явище. Воно не тільки підвищує рівень життя у суспільстві, а й розкриває потенціал людини, показує, що настав час діяти

Українська Волонтерська Служба одразу почала співпрацювати з іншими громадськими організаціями, аби запровадити ефективний волонтерський менеджмент у громадському секторі та залучитися підтримкою для проектів. Основною метою для UVS є поширення волонтерського руху в Україні; показати, що волонтерство може стати реальним та корисним для кожного. І діти, і підлітки, і дорослі можуть успішно реалізовувати себе у культурних та освітніх проектах. UVS — це для тих, хто не чекає, поки хтось вирішить проблеми в його районі, місті чи країні, а сам береться до їхнього вирішення.

UVS працює у трьох напрямках:

  • залучення українців до волонтерської діяльності;
  • розвиток волонтерських спільнот;
  • підвищення якості волонтерства в Україні через навчання волонтерському менеджменту та співпрацю з національними стейкхолдерами.

Будь-хто, хто хоче допомагати або шукає волонтерів, може долучитись до спільноти UVS і знайти однодумців, стати волонтером. Українська Волонтерська Служба — це точка перетину волонтерів та тих, кому вони потрібні. Організація не координує волонтерів, не шукає їх самостійно, тому що завдання UVS — створити умови, у яких організації самі залучатимуть волонтерів, а ті, у свою чергу, знатимуть про широкий різновид таких можливостей, завдяки чому впроваджувати позитивні зміни в країні буде легше й ефективніше.

 

Результат пошуку зображень за запитом

Чого вдалося досягнути

Щотижня Ukrainian Volunteer Service висвітлює можливості волонтерства в Україні на своєму Telegram-каналі.

Досягнення організації станом на сьогодні:

  • спільно з Міністерством молоді та спорту та «Волонтерами ООН» в Україні розробила першу в Україні програму з волонтерського менеджменту;
  • проведено 9-місячну програму “Агенти Волонтерства”, після якої  утворилася мережа з 50 локальних амбасадорів, які можуть допомогти знайти волонтерів та навчити роботи з ними;
  • створено проект “Школа Волонтерства”,який пройшов у 14 містах України у форматі дводенних тренінгів, організатори дали можливість 250 учасникам спробувати себе у волонтерстві і дізнатися шляхи ефективної допомоги;
  • створено 5 навчальних програм з волонтерського менеджменту, які проводяться для команд та активістів неурядових організацій, молодіжних працівників, об’єднаних територіальних громад, працівників заповідників та національних парків.

Випускники запускають волонтерські програми на базі своїх ініціатив, наприклад, Lutsk Night Cinema, якому вдалось системно залучити волонтерів до організації благодійних кінопоказів.

UVS запускає курс для заповідників та парків

 

Подібний досвід Україна отримає вперше: Ukrainian Volunteer Service організовує Курс роботи з волонтерами для заповідників та національних парків. З цією метою організатори об’єднають 18 працівників із 6 заповідників та парків, щоб навчити їх професійно співпрацювати з волонтерами. Курс триватиме 5 днів, протягом яких учасники будуть вчитися взаємодіяти з волонтерами, аби розвиток заповідників та національних парків відбувався ефективніше.

Учасниками Курсу стануть найбільші (не лише українські) парки та заповідники: Національний парк «Синеєвир», Карпатський біосферний заповідник, Національний природний парк “Цуманська Пуща”, природний заповідник в Українських Карпатах “Горгани” (Україна) та заповідник “Біловезька Пуща” (Білорусь). Заповідники та парки були вибрані для участі у проекті через те, що це, переважно, державні установи, які відчувають брак ресурсів для вирішення проблем (засмічення та процеси руйнації природного балансу). А за допомогою волонтерства можна залучати різних простих людей з бажанням допомогти до вирішення соціальних та екологічних проблем, а також виховувати відповідальність за те, що відбувається навколо.

Організатори впевнені, що цей Курс допоможе поліпшити екологію країни та створити потужну спільноту добровольців, які сприятимуть розвитку природоохоронних територій. Для його запуску UVS надихнулися міжнародним досвідом залучення волонтерів до підтримки заповідників і національних парків. До прикладу, Mount Rainier National Park за рік залучив до співпраці 2100 волонтерів, які витратили 81 000 годин власного часу на покращення парку. Українська Волонтерська Служба створила курс для того, щоб українські національні парки та заповідники впровадили в себе практику залучення волонтерів, отримуючи такі ж результати.

Які плани на майбутнє

Як зазначає Анна Бондаренко, засновниця Ukrainian Volunteer Service, головна місія проекту — зробити волонтерство привабливим і доступним для кожного українця, незалежно від віку, статі, соціального статусу та інших ярликів. Організація прагне створити такі умови, при яких кожна людина може легко дізнаватися про соціальні проблеми і способи їх вирішення, вносити свій вклад у покращення міста і країни.

У найближчі два роки ми із командою працюємо над двома напрямками: розвиток волонтерських співтовариств і навчання професійній роботі з волонтерами

Наразі у суспільстві UVS більше 6000 чоловік з понад 100 міст України. Волонтери проходять навчання тому, як правильно допомагати, знайомляться з місцевими організаціями та проектами, ініціюють свої акції. Для того, щоб бути ближче до них, організація набирає локальних координаторів — тих, хто буде служити точкою перетину між волонтерами, організаціями і тими, кому потрібна допомога.

Також проект акцентує на освіті: за останні два роки програми менеджменту волонтерів UVS пройшли більше 300 осіб, а багато випускників зараз успішно працюють з волонтерами у своїх проектах. Організація готує тематичні програми роботи з волонтерами: для волонтерських програм в університетах і школах, комунальних підприємств. Анна пояснює:

Через освіту ми допомагаємо організаціям і людям разом досягати кращих результатів, ніж можна було б досягти окремо

Завдяки Ukrainian Volunteer Service, розвиваються міста та трансформуються регіони. Тут у волонтерів немає відмазок та звинувачень: вони самі малюють картину країни мрії, і стрімко прагнуть до її реалізації.

 

 

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.