Спецпроект

Як українці поводяться із грошима? Місце України у рейтингу фінансової грамотності


Цього місяця Американська урядова організація USAID разом із Національним банком України вперше провели загальне опитування населення стосовно фінансової грамотності, аби визначити місце нашої країни серед розвинутих країн. Які успіхи у цьому плані в України, та хто є нашими сусідами по рейтингу?

Як формується індекс

Спеціалісти враховували такі чинники:

  • Показники про фінансові знання (відсотки, інфляція, базові поняття);
  • Ставлення до питань фінансів (коротко- і довгострокове мислення);
  • Фінансове планування населення (планування, заощадження).

Для того, щоб оцінити ці фактори, організації опитали 2007 людей віком від 18 до 79 років. Виявилося, що саме молодь (18-24 роки) є найменш фінансово грамотною. Крім цього, рівень фінансової грамотності українців залежить від їхньої зарплатні та освіти. Чим вищий дохід та освіта у людини, тим краще вона орієнтується у фінансових питаннях.

Найбільше балів отримали Франція (14,9 балів), Норвегія (14,6) та Канада (14,6).

USAID исследовало уровень финграмотности украинцев

Яку позицію отримала Україна

Юлія Вітка, заступник керівника проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», зазначає:

Щодо результатів України, у мене є дві новини — гарна і погана. Почнемо із поганої: Україна, на жаль, за індексом фінансової грамотності, розрахованим у результаті опитування, посіла останнє місце серед країн ОЕСР із балом 11,6. Позитив у тому, що це місце ми розділили із нашим сусідом Польщею, що вселяє трохи оптимізму

У кожному із трьох блоків українці набрали невелику кількість балів: 4 бали по рівню фінасових знань, 5,2 бали по фінансовій поведінці і 2,4 бали по відношенню до фінансових питань. Результат України нижчий, ніж середнє значення (58%) шести сусідніх країн з низьким і середнім рівнем прибутків: Білорусь, Грузія, Польща, Росія, Туреччина.

Менше половини опитаних українців (43%) правильно відповіли на 5 із 7 питань про базові фінансові та економічні показники. Ті люди, які протягом останніх двох років користувались банківськими послугами, мають трохи кращий рівень знань.

Близько 50% громадян не проти ухилитися від сплати податків, але більшість хочуть знати, як розпоряджаються їхніми податками. Таке ставлення може бути зумовлено, в принципі, низьким рівнем довіри українців до державних органів та фінансових структур.

52% українців відмітили, що тримають свої заощадження у вигляді готівки, яку зберігають вдома або у власному гаманці. У нас досі поширена практика «тримання грошей та ключів під подушкою». Тільки 12% громадян поділились, що тримають заощадження на банківських рахунках. Зате 82% опитаних слідкують за своїм бюджетом, у той час як 70% планують свої прибутки та витрати, а 19% ведуть їхній письмовий облік.

Спеціалісти також поцікавилися фінансовими цілями українців; виявилося, вони є практично у половини дорослого населення України. Найбільш поширеними серед них є:

  • Освіта (18% опитуваних, 27% — віком від 18 до 24 років, 28% — від 35 до 44 років);
  • Будівництво або придбання житла (17%);
  • Ремонт або покращення житлових умов (15%).

У загальному, більше ніж 60% українців вважають, що у них низький рівень фінансового добробуту. До речі, жінки частіше, ніж чоловіки, погоджуються із твердженнями: «Мої фінанси контролюють моє життя» і «Мій фінансовий стан обмежує мою здатність робити те, що важливо для мене».

Автор звіту Роберт Дрейк вважає, що низька позиція України пов’язана із результатами, які стосуються ставлення та знань про фінанси. На це впливає нестійкий характер економічного зростання країни, дві фінансові кризи за останні 15 років, інфляція та девальвація національної валюти.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.