Спецпроект

Соціальне явище «інфлюенсер»: хто ці люди і як їм вдається впливати на нашу думку


Ми можемо прислухатися до думки інших людей, проте остаточне рішення, зазвичай, приймаємо самостійно (ха-ха). На нас впливають тренди, зовнішні обставини, особисті смаки та… інфлюенсери. Люди, яких ми особисто не знаємо, але які, чомусь, можуть змусити нас змінити думку. Звідки вони з’явилися та чому за ними справді «слідують маси»?

Хто такі інфлюенсери

Слово походить від англійського терміну influence (вплив). Це люди, чия думка має значення для певної аудиторії. Вони створюють та поширюють тенденції у сферах здорового способу життя, моди, мистецтві тощо — перелік можна продовжувати ще довго. Найчастіше інфлюенсери взаємодіють із аудиторією через соцмережі (Instagram, Facebook, YouTube). Онлайн-платформи дають можливість набрати багато підписників: а якщо люди слідкують за акаунтом, значить, їх цікавить позиція/точка зору/стиль життя автора сторінки. По суті, вони «навчають» свою аудиторію, як вдягатися, поводитися, подорожувати. Інфлюенсерів називають «вже не блогерами, але ще не селебрітіз», вони — щось середнє між цими двома поняттями, оскільки їхня думка все ж має суттєве значення для оточення. Завдяки популярності, інфлюенсери можуть поширювати будь-яку інформацію, продавати товари та послуги, надихати чи мотивувати людей.

У сфері здорового способу життя інфлюенсери користуються особливою популярністю. Легше змусити себе піти в зал та перейти на правильне харчування, якщо з екранів з тобою розмовляють успішні, стрункі, задоволені люди, які немов кажуть: «здорове харчування — це круто, ось яким (якою) воно допомогло мені стати». Це мотивує. Органічні, натуральні продукти тепер можна знайти на полицях супермаркетів чи у магазинах косметики. Люди завантажують на iPhone додаток «Здоров’я», щоб слідкувати за кількістю кроків, які зробили за день, і денним калоражем. Ми хочемо бути схожими на людей з обкладинок, красивих відео і фото в Instagram. Та справа в тому, що далеко не завжди реальність збігається із картинкою.

Чим вони займаються

Часто навіть відомі компанії залучають до співпраці інфлюенсерів, аби підняти рейтинг та просунути свій бренд. Наприклад, так сталося у випадку Adidas: колаборація з Бейонсе збільшила кількість онлайн-пошуків інформації про бренд у п’ять разів!

Компанія «Johnson & Johnson» поставила перед собою завдання просувати засоби гігієни O.b. для дівчаток віком від 11 до 14 років. У цьому віці дівчата зазвичай соромляться говорити на такі теми, а тим більше, питати поради у когось із родичів. Тут на допомогу приходиться російська блогерка Катя Клеп, яка також є інфлюенсером: на її YouTube каналі більше 6,5 мільйонів підписників. Викладаючи спільний контент від Каті та бренду, компанії вдалось отримати більше 2-х мільйонів переглядів відеороликів і близько 6000 замовлень пробників товарів.

Кім Кардашьян — шоу-вумен, абсолютний лідер думки та модний авторитет, особливо, для молоді. Вона стала популярною завдяки шоу, у якому знімається уся родина Кардашьян-Вест («Keeping up with the Kardashians»). Кардашьян просуває власний косметичний бренд Kkw Beauty, а розмістити звичайний пост на її сторінці в Instagram коштує $500 тисяч. Слід звернути увагу на те, що реклама на сторінках інфлюенсерів дещо відрізняється від звичайної: influence marketing передбачає, що просування брендів та товарів за допомогою інфлюенсерів відбувається без звичного рекламного формату, так би мовити, «ненав’язливо». Наприклад, людина може відмітити потрібну сторінку у тегах або на фотографії, але не буде публікувати пост зі словами «купуйте цей шампунь». Суть залишається одна і та ж, але форма подачі змінюється.

Influence marketing — це просування бренду через авторитет

До речі, герої романів Стівена Кінга курять виключно Lucky Strike. Сам автор каже, що ніякої мети, пов’язаної із маркетингом, у цьому немає, просто він також любить такі сигарети. Може й так, але і у цьому випадку це все одно сприймається як рекламка — отже, прийом працює.

Бувають і не такі вдалі випадки: наприклад, австралійська блогерка Бель Гібсон стверджувала, що їй вдалося перебороти онкологічне захворювання за допомогою правильного способу життя. Вона ділилася життєрадісними та зворушливими життєвими історіями, за рахунок чого їй вдалося просунути власний бренд прикрас. Гібсон розповідала, що частину коштів передають на благодійність. Дівчина навіть запустила додаток для телефону («The Whole Pantry»), де можна було знайти рецепти для здорового харчування; його завантажили більше ніж 200 тисяч людей. Блогерка вже збиралася підписувати контракт з Apple та випустити власну книгу, але обман вчасно виявили: насправді вона ніколи не хворіла на рак. Усю історію, від початку до кінця, вона вигадала, щоб здобути популярність та заробити грошей в Інтернеті. Ось такий він — зворотній бік авторитету інфлюенсерів.

Чому бренди вибирають інфлюенсерів

По-перше, такі люди дають «селебріті-ефект». Інфлюенсери і справді є популярнішими, ніж деякі поп-зірки чи медійні персони. Їх також запрошують на телебачення, беруть інтерв’ю і автографи. Якщо бренд працює з інфлюенсером, він автоматично отримує у розпорядження авторитет відомої персони.

По-друге, за допомогою інфлюенсерів легше вийти на бажану аудиторію. Плануючи колаборацію з ними, бренди також звертають увагу на канали, які вони використовують. Тобто, якщо основними покупцями товару є молоді дівчата, то, швидше за все, зірка Instagram стане хорошим варіантом. Якщо ж клієнти — геймери, то найбільш вдалим варіантом стане стрім на YouTube або Twitch.

По-третє, власний стиль інфлюенсерів. Кожен з них має особливу манеру спілкування, лексику, тональність та спосіб спілкування з підписниками. Якщо через різкий та брутальний у манері акаунт Сергія Шнурова (фронтмен групи «Ленинград») часто просувають бренди алкоголю, то через сторінку Аріани Гранде (американська співачка) легко прорекламувати косметику.

По-четверте, довірлива комунікація. Інфлюенсерам та блогерам довіряють більше, ніж «купленим» зіркам для головного каналу країни. Вони вибудовують власну стратегію спілкування з підписниками та активно з ними комунікують: цікавляться їхньою думкою, діляться досвідом або дають поради.

За даними маркетингового агентства Aum, близько 70% глядачів YouTube віком від 13 до 19 років довіряють блогерам більше, ніж естрадним зіркам. Ця вікова категорія якраз складається із представників покоління Z — людей, які не можуть уявити свого життя без гаджетів, швидко обробляють інформацію і довіряють інтернет-експертам. Інфлюенсери здаються сучасному поколінню «простішими», ближчими, ніж зірки з екрану. Саме тому їм довіряють і за ними йдуть, бо «якщо вони змогли, то і я зможу».

Як інфлюенсери впливають на нашу думку

Головне питання — а й справді, чому ми довіряємо незнайомим людям і дозволяємо їм впливати на нашу точку зору?

Вони мотивують. Дають нам привід слідувати їхньому прикладу, не вселяючи ідей насильницьким шляхом. Не виховують і не наполягають, а просто показують: «ось так може бути, я так живу». Ми бачимо, що вони займаються благодійними проектами, ходять в зал, подорожують кожного тижня, а отже, «заряджаємося» мотивацією на власне майбутнє.

Вони живуть таким життям, про яке мріють усі. Все дуже просто: коли ми бачимо цікаве, яскраве, комфортне життя, ми хочемо, щоб у нас було так само. Спрацьовує ефект віддзеркалення: ми починаємо поводитися, як улюблені інфлюенсери, займатися схожими справами і прагнути однакових речей.

Вони створюють корисний контент. Наприклад, якщо блогер розповідає про правильне харчування, у нього на сторінці завжди можна дізнатися про користь та шкоду певних продуктів, де можна знайти рідкісні інгредієнти зі знижками, у якому спортзалі найкращі силові тренування тощо. Якщо інфлюенсер веде б’юті-блог, то підписники можуть отримати корисні лайфхаки по догляду за шкірою, як уникнути алергії та які бренди пропонують найкращий асортимент. Вони презентують себе як експерти у певній сфері, оперуючи досвідом і знаннями, яких набувають щодня: тому їм легко довіряти.

Емоційний зв’язок. Ми наче проживаємо з людиною весь день, тому створюється ілюзія, що ми її знаємо особисто: інфлюенсер розповідає про те, як снідає, гуляє, подорожує, ділиться історіями зі свого життя і дає поради. Наче постійно поруч, ми починаємо відчувати себе близькими та знайоми «мільйон років», і як після такого не довіряти людині на всі 100%?

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.