Спецпроект

Бум естетичної медицини та пластики: чому людям не подобається натуральність (чи подобається)?


Сьогодні стати стрункішим, привабливішим чи візуально молодшим можна завдяки досягненням пластичної хірургії. Це доступно кожному: операції виконуються легально в усіх клініках і коштують немало, але реалістично. Крім цього, естетична медицина — це найлегший спосіб швидко підправити, виправити або замаскувати недоліки. «Ми зробимо вас красивими» — обіцяють пластичні хірурги, апелюючи до однієї з Цілей сталого розвитку ООН, здоров’я та благополуччя. Адже задоволена своїм зовнішнім виглядом та здорова людина —вже на крок ближча до добробуту. Та чи насправді штучна краса стала потрібна усім і чи не переростає захоплення нею у залежність?

Якими бувають процедури

Тільки у США найпоширенішими видами пластичних операцій для жінок є :

Збільшення грудей (313,735 процедур у 2018) — встановлення силіконових імплантів;

Ліпосакція (258,558) — хірургічна корекція контурів фігури за рахунок видалення жирових відкладень за допомогою вакуумної помпи. По суті, із людини просто «викачують жир», а застосувати процедуру можна до будь-якої ділянки тіла;

Блефаропластика (206,529) — видалення надлишкових шарів шкіри на верхніх або нижніх повіках. За допомогою такої операції можна «відкрити» погляд, зменшити кількість зморшок і позбавитись від набряків навколо очей;

Абдомінопластика (130,081) — операція, під час якої видаляється надлишок шкіри та підшкірного жиру в області живота;

Ринопластика (213,780) — це видалення вроджених або набутих деформацій носа;

Хейлопластика — корекція форми або розміру губ за допомогою ін’єкцій чи імплантів або хірургічної корекції;

Лабіопластика — усунення косметичних недоліків великих і малих статевих губ, які виникають, переважно, у результаті травм. До речі, таку процедуру часто проходять дівчата, яким у дитинстві зробили обрізання. Воно перешкоджає нормальній роботі статевих органів і залишає дискомфорт на все життя, а за допомогою лабіопластики пацієнткам, як мінімум, повертають чутливість.

Здається, що робити операцію із відновлення цнотливості у 2019 році немає сенсу — навколо фемінізм, свобода і рівність. Проте у тих регіонах, де жінки все ще намагаються догодити чоловікові або родині, це має суттєве значення, тому гіменопластика вважається популярною операцією. Прагнучи відповідати релігійним нормам, а іноді — бажаючи забути про пережите насильство, жінки все частіше звертаються до пластичних хірургів.

Пластична хірургія у світі

За даними Міжнародної Асоціації Пластичної Хірургії, за 2017 рік (це останні аналізовані дані) у світі було зроблено 23.390.542 пластичних операцій. Лише процедур на обличчі (блефаропластика, ринопластика, підтяжки) було проведено 4.189.830.

А згідно зі статистикою Американської Асоціації Пластичних Хірургів (ASPS), за 2018 рік у США було проведено більше 17,7 мільйонів хірургічних процедур (включно з тими, що передбачають мінімальне хірургічне втручання). За останні п’ять років показники стабільно зростають.

Сьогодні найбільш популярними вважаються процедури із корекції фігури: ліпосакція, встановлення імплантів, видалення ребер. За минулий рік у США провели більше 313 тисяч операцій із збільшення грудей, 258 тисяч ліпосакцій, близько 213 780 операцій із корекції носа. Переважно представники азійської раси користуються послугами із корекції повік — таких операцій зафіксовано 206 529. У середньому, кількість операцій зросла на 1-5% порівняно із 2017 роком. Алан Матарассо, голова ASPS, пояснює популярність операцій із ліпосакції:

Ліпосакція залишається "золотим стандартом" у сфері body-contouring (виправлення контуру тіла). Вона ефективна, дає видимий та довготривалий результат і може виправити проблему практично на будь-якій ділянці тіла

Ліпосакція  є особливо популярною у США, оскільки країна знаходиться на першому місці за рівнем ожиріння у світі. Відповідно, якщо правильне харчування та спорт не допомагають, завжди легшим здається звернутися до хірурга.

Крім цього, серед американок поширюється тенденція на «операції в стилі Меланії Трамп». Мода на Іванку пройшла, а на Меланію — тільки розвивається. Перша леді раніше працювала моделлю, але завершила кар’єру після заміжжя. Вона стала водночас і моральним, і фізичним кумиром для багатьох жінок Америки — красива жінка, чий образ асоціюється із владою та авторитетом.

Окрім США, стрімко зростає статистика також у Бразилії, Японії, Італії та Мексиці. Порівняно з 2017 роком, за 2018 рік кількість пластичних операцій у цих країнах зросла на 5%, як свідчить Міжнародна Асоціація Пластичної Хірургії. У цих країнах проводиться 38,4% світових косметичних процедур. Наступними за показниками є Колумбія, Таїланд та Німеччина.

Венесуела — це країна, де на душу населення роблять найбільше пластичних операцій у світі (7,6 на тисячу населення). Самі венесуельці жартують, що за останні кілька десятиліть у країні перемогли два культи — соціалізму та краси. Із 10 венесуельців, 9 називають красу основним критерієм, за яким вони оцінюють жінок. Не дивно, що останні так прагнуть «відповідати» вимогам національних критиків. Збільшення грудей або губ у Венесуелі є звичною справою — ледь не кожна жінка може порекомендувати клініку чи лікаря. Пластичні операції тут також часто є маркером фінансового стану. Батьки дарують донькам оплачений рахунок на пластику після досягнення повноліття, банки видають кредити на операції. У Венесуелу імпортують найсучасніше медичне обладнання, незважаючи на кризу у країні. Крім цього, ціни на операції тут набагато демократичніші — наприклад, збільшення бюсту у Венесуелі коштує 25-40 тисяч гривень, а в Європі чи у США — 220-280 тисяч гривень.

По всьому світу жінки роблять 86,4% усіх пластичних операцій, що складає 20,207,190 процедур на рік. Чоловіки складають 14,4% пацієнтів пластичних хірургів (близько 3,183,351 процедури). Найпопулярнішими для них є корекція форми повік, ринопластика, ліпосакція, пересадка волосся та видалення гінекомастії.

Allergan plc — міжнародна фармацевтична компанія, яка дослідила масштаби популярності косметичної хірургії на сьогоднішній день. Allergan 360 ° Aesthetics Report демонструє, що інтерес клієнтів до медичної естетики знаходиться на рекордно високому рівні. Це стається, передусім, завдяки технологічному буму, оскільки соцмережі є першим джерелом поширення тенденцій, у тому числі, і у сфері пластичної хірургії. 28% людей по всьому світу при виборі хірурга відштовхуються від його акаунту у соцмережах та онлайн-відгуків про його роботу, а 82% американців вважають Instagram основним джерелам інформації стосовно цієї теми.

Дивлячись на акаунти відомих та успішних людей, підписники розуміють, що зовнішньо стати схожими на них можна, зробивши всього кілька операцій. Оманливою така думка є хоча б через те, що фізична схожість ніяк не гарантує досягнення таких же хороших результатів.

Пластична хірургія в Україні

В Україні естетична медицина накопичила солідний досвід і використовує інноваційні медичні технології. Крім цього, в українців з’явилося більше фінансових можливостей для звернення до лікарів, вони почали відчувати психологічний комфорт по відношенню до спеціалістів, яким довіряють свій зовнішній вигляд. Безумовно, якість та асортимент процедур, які представляються у клініках, суттєво розширився. Вадим Симонов, пластичний хірург клініки Medical Club, зазначає, що

Українці найчастіше приходили, щоб зменшити талію або збільшити груди. Тепер вони частіше звертаються за медичним типом пластики: відновлювальна пластика після опіків, аварій або вроджених дефектів

Іноді людей, які постраждали внаслідок воєнних дій на Сході, хірурги оперують безкоштовно.

Василь Пінчук, президент Всеукраїнської асоціації пластичних, реконструктивних і естетичних хірургів, зазначає, що кожна 3-4 українка піддається тій чи іншій формі хірургічного або ін’єкційного втручання. Українська статистика збігається із міжнародними показниками: найпопулярнішими операціями є збільшення грудей, пластика повік та омолоджуючі операції.

Цікаво, що на законодавчому рівні пластичної хірургії в Україні не існує, тобто 90% ринку знаходиться у тіні. Клініки естетичної медицини не ліцензуються як медичні заклади, що мають право проводити пластичні операції, а хірургам не потрібно ніякого документального підтвердження своєї спеціальності. Хірурги зізнаються, що з усіх пострадянських держав подібна політика склалася лише в Україні — навіть росіяни професію пластичного хірурга ввели на офіційному рівні. Однак це не заважає індустрії заробляти близько $30 млн на рік.

Навіщо?

Виділяють три основних типи людей, які найчастіше стають клієнтами пластичних хірургів:

Представники «покоління селфі». Зазвичай у гонитві за підписниками люди буквально перекроюють себе, стаючи схожими на ляльок, що збирають багато лайків та глядачів. Вони хочуть відповідати власним ідеалам зовнішності, які часто є далекими від природних рис. Такі люди залежать від думки оточення: чим більше уваги на них звертають, тим більше їх це мотивує на нові процедури.

Жінки та чоловіки, які бояться постаріти. Ця думка їх буквально лякає, вони не хочуть бачити вікові ознаки, які з часом починають відображатися у дзеркалі. Такими людьми керує, переважно, міф про красу, який нав’язує їм ідею вічної молодості. Вони не лише хочуть доглядати за собою і бути здоровими, часто вони просто підсідають на «уколи краси», як на наркотики. У такому випадку дуже легко втратити індивідуальність і перетворитися на штучного, вічно молодого «манекена».

Чоловіки, які також хочуть бути молодими, красивими та спортивними. Найчастіше вони користуються антивіковими процедурами, антицелюлітними програмами, ліпосакцією, моделюванням рельєфу тіла, ринопластикою.

Лягати чи не лягати під ніж пластичного хірурга — особисте рішення кожної людини. Якщо операція дійсно виправить вроджені або набуті дефекти, або ж просто допоможе людині відчути себе впевненіше, нічого не забороняє скористатися напрацюваннями сучасної медицини. Важливо просто тримати руку на пульсі і знати про останні тенденції та пропозиції на ринку естетичної хірургії, щоб раптом не стати жертвою недобросовісного лікаря.

Розібравшись із найпоширенішими типами шанувальників естетичної медицини, пропонуємо вам декілька причин:

Причина №1. Культ образів краси. 

Все почалося з рекламної індустрії, далі підтягнулись медіа, а сьогодні – ще й соціальні мережі. Вони створюють зразки, які у реальному житті не існують, однак не можуть не викликати захоплення: жодних недоліків, ідеальний образ. Так реклама змушувала нас купувати товари: купуючи саме цей конкретний товар ви на крок ближче до неймовірно красивої жінки-господині, чи до мужнього та сильного чоловіка, бо вони ж ним користуються. Аби стати, як вони, варто лише придбати товар Х. До речі, звідси беруть свій початок багато гендерних стереотипів.

Фільми та ТБ давали нам змогу побачити на екрані життя, про яке «мріє кожен», з красивими героями та ідеальною шкірою. Соціальні мережі не відстають. Звісно, людина хоче бачити, дивитись та купувати красиві образи, тим сами відчуваючи себе частиною такого ідеального життя. Однак поступово ці ідеали краси увійшли до еталону, недосяжної планки, до якої усі прагнуть. Ціле покоління «wanna-be’s», які побачили образ і мріють стати його частиною.

Тож, коли з’явилась можливість просто, легко, швидко, і ти — модель з обкладинки, то чому б і ні? До ідеального життя та ідеалу краси мені не вистачало …. А ось тепер я заживу і стану красунею, «як на екрані». Чому саме це вважається гарним навряд чи хтось зможе пояснити, ми просто живемо у суспільстві, де сьогодні транслюються саме такі образи.

Причина №2. Доступність. 

Розвиток технологій та медицини, зокрема, естетичної, прийшов у точку максимальної доступності максимальній кількості людей – з фінансової та географічної точок зору. Коли клінік естетичної медицини наче салонів манікюру, ступінь прийняття суспільством таких змін, а також людей, які вирішують спробувати,  зростає. Поки маятник знаходиться на цьому боці. Далі – подивимось.

Причина №3. Неприйняття недосконалості.

Сьогодні людина в усіх сферах досягла неймовірних результатів, час великих можливостей, як індивідуальних, так і колективних. Колективні: від польоту на Місяць, винайдення вакцини – і попередження смерті мільйонів, найшвидших авто та підкорення майже всієї поверхні суходолу до найбезпечніших часів за усю історію людства  (відносно) і розкладання ДНК на атоми. Індивідуальні: соціальний ліфт сьогодні працює, як ніколи, вправно, сім’я, прізвище та спадковість майже не відіграють ролі, перед людиною купа можливостей, якими вона користується наповну, було б лише бажання – світ у вас на долоні, ми вже живемо, у середньому, по 60-70 років, для успіху не обов’язково бути найсильнішою (фізично) людиною у кімнаті.

В усьому цьому майже утопічному контексті «всесильній» людині довелось стикнутися із безсиллям – старість, фізична недосконалість. Розумієте? Купа можливостей, шансів, ти король світу, але відображення у дзеркалі більше не нагадує про свіжість та радість молодих років – недосконалість. Важко прийняти це психологічно, коли навколо все може (і є) таким чудовим і ідеальним, власна недосконалість пригнічує. Тож, коли з’явився такий простий, безпечний і, відносно недорогий, спосіб це виправити, перед спокусою не встояти.

Однак варто зазначити, що маятник з боку радикалів-красунь і красунчиків поступово ссувається у бік натуральності і прийняття себе таким, як є. Екологічність, наближення до природи, back to the roots, так би мовити. Що ж, будемо слідкувати за статистикою.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.