Спецпроект

В Україну почали більше інвестувати. Чим наша держава приваблює бізнес (і всупереч чому)


Українська економіка не стоїть на місці. Ми потроху навчаємось у повній мірі використовувати свій науковий, технологічний і бізнес потенціали, аби запускати перспективні проекти і виводити економічні показники на новий рівень. Як вимірюється інвестиційна привабливість? За рахунок яких чинників Україна за останні роки стала більш привабливою для ведення бізнесу ?

Україна інноваційна

За рейтингом Startup Blink (інтерактивної мапи стартапів світу), Україна посіла 31 місце серед більш ніж 100 країн. За попередні два роки нам вдалося піднялися на 29 (!) позицій через те, що суттєво виросла кількість стартапів та нових технологій. Факторами такого стрімкого стрибку також  стала поява масштабних бізнес-гравців (UNIT.City, 1991 Open Data Incubator, Radar Tech), зростання кількості ІТ-спеціалістів, укладання великої кількості інвестиційних угод, а також успіх українських стартапів на міжнародній арені (Grammarly, Hotelscan, Livestream).

Україна інвестиційна

Європейська Бізнес Асоціація проводить опитування серед топ-менеджерів українських компаній з приводу інвестиційної привабливості країни. На підставі їхніх думок формується бал для країни (5 — країна готова приймати вкладення інвесторів, бізнес захищений, стабільна політична ситуація, невисокі податки). За першу половину 2018 року Україна отримала 3 бали Інвестіндексу (для порівняння: у 2015 році ми отримали 2,5 бали): поки що ми «трієчники», але з добрим потенціалом.

Індекс складається на підставі трьох показників:

 • інвесторська оцінка попереднього періоду;
 • прогнози інвесторів на майбутнє;
 • оцінка поточної ситуації.

А Національний банк України у 2018 році провів опитування керівників підприємств, які відзначили, що український бізнес другий рік поспіль демонструє високий рівень ділової активності.

Ще один авторитетний світовий рейтинг — аналіз Всесвітнього Банку Doing Business (проводиться з 2003 року), який описує, наскільки легко вести бізнес у 190 країнах. Станом на минулий рік, Україна опинилася на 72 позиції (порівняно з 81-ою у позаминулому). На це повпливало збільшення кількості інвестицій у міські соціальні фонди (звідси — спрощення процедури отримання дозволу на будівництво) та розвиток інженерно-транспортної інфраструктури. Більше того, Україна спростила законодавство стосовно міжнародної торгівлі, вилучивши перевірку вимог до автозапчастин із повноважень Державної служби експортного контролю. Також спростилася процедура суперечок по виконанню контрактів. Покращення зафіксували і по показнику реєстрації власності.

Натомість, такі показники, як система виплати податків, реєстрація бізнесу, доступ до кредитів та електроенергії, стримують просування України у рейтингу (у цих сферах показники погіршились).

Україна для аутсорсингу

Аутсорсинг — це укладання договору між двома компаніями на передачу деяких функцій, завдань, бізнес-процесів. Міжнародна консалтингова компанія KPMG провела дослідження «Україна: нове місце для вашого центру спільного обслуговування», демонструючи, що країна є особливо привабливою для інвесторів, які шукають потенційне місце для аутсорсингу бізнес-процесів або створення центрів спільного обслуговування.

Компанія визначила фактори, за якими Україну вважають привабливою для інвесторів:

 • розвинене повітряне, залізничне, автомобільне, морське сполучення;
 • сучасна інфраструктура цифрових телекомунікацій;
 • безвізовий режим для громадян США, ЄС;
 • 4 місце в Європі за кількістю випускників ВНЗ (більше 1,6 млн студентів);
 • українські студенти володіють українською та російською мовами, більше половини знають англійську, німецьку, французьку та польську;
 • у найближчі роки інфляція очікується в однозначних цифрах;
 • за рейтингом Worldwide Cost of Living Report, Київ є одним з найдешевших міст у світі;
 • у всіх великих містах України є офісні площі за відносно невисокими цінами (порівняно з сусідніми державами);
 • 72 позиція у рейтингу Doing Business за легкістю ведення бізнесу.

Хью Мінгареллі, голова представництва ЄС в Україні, оцінив кредитування українського малого та середнього бізнесу на «4 з 5». Також він зазначив, що у цієї сфери величезний потенціал для розвитку.
Крім цього, серед хороших новин: ВВП України за січень-лютий 2019 року виріс на в 1,2% у порівнянні з аналогічним періодом минулого року. Таку позитивну динаміку зумовила активна діяльність будівельних підприємств та підприємств сфери послуг (транспорт, роздрібна торгівля, освіта, система охорони здоров’я та банківська сфера).

Що турбує інвесторів

Тим не менше, є фактори, які стримують бажання інвесторів з усього світу вкладати кошти у розвиток бізнесу в Україні. За даними Європейської Бізнес Асоціації, найбільше їх засмучують корупція, судова система, земельна реформа та торгівельні бар’єри.
чем недовольны инвесторы?

ЕБА

Розглядаючи результати аналітики, ми можемо зробити висновок, що загальна динаміка бізнес-потенціалу України — позитивна. Варто лише продовжувати рухатися тим же шляхом, який заклали підприємці та інвестори за останні роки, і зовсім скоро ми зможемо посідати передові позиції у рейтингах Startup Blink, Doing Business та Інвестбізнес.
Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.