Спецпроект

Не виходячи з дому і штучні органи: яким буде спорт через 20 років?


Інновації — це одна із цілей сталого розвитку ООН. А разом з тим, як еволюціонує світ, розвивається і спорт, який вже став невід’ємною його частиною. Досягнення у наукових та технічних галузях створюють нове спортивне спорядження, харчування та навіть правила ігор. Складно уявити, що спорт, до якого ми вже так звикли, у недалекому майбутньому трансформується. Швидше за все, класичні командні ігри та дисципліни залишаться (до прикладу, футбол чи аеробіка). Та це не означає, що майбутнє не внесе свої корективи. Ми проаналізувати думки спеціалістів з цього питання і спробували передбачити, яким буде спорт наступного покоління.

Штучні органи

Завдяки прогресу медичної та технологічної сфер операції по імплантації органів стали поширеною практикою по всьому світу. Штучні органи будуть використовуватися і у спорті: вже зараз спортивні комітети дискутують на тему рівної участі досвідчених спортсменів і людей з механічними кінцівками. На паралімпіадах учасники щороку доводять, що сила волі є важливішою та фізичний стан людини.

Не виключено, що у майбутньому можлива і повна заміна тіл спортсменів на механізми автоматичного управління. Сьогодні кар’єра багатьох спортсменів закінчується через непередбачувані травми і багато хто задумується: чи варта відносно недовга кар’єра високих ризиків для здоров’я? Тому цілком можливо, що скоро на стадіонах люди будуть спостерігати за командною грою роботів зі штучним інтелектом. Їх не будуть відволікати крики фанатів, а людський фактор не вплине на ефективність гри. Можливо, спортсменами стануть справжніми кіборги. Зокрема біоетик Енді Міам запропонував використовувати трансплантацію тканин для покращення зв’язку між пальцями та стопами спортсменів. Це дозволяє дещо «модифікувати» спортсменів, надавши їм перевагу над звичайними.

Між іншим, в червні 2016 року у Аньхої (Китай) пройшов уже 20-тий футбольний матч між командами роботів, який називається RoboCup. Організатори змагань поставили перед собою ціль: до 2050 року створити збірну із роботів, які зможуть обіграти у футбол професійних спортсменів. Грають вони, до речі, м’ячем для пляжного гандболу, а матчі ідуть два періоди по десять хвилин.

Нові види спорту

Як тобі віртуально-реальні гонки? Такі, які будуть відбуватися водночас і у реальному, і у віртуальному світах. Двоє професійних учасників заїздів Бен Коллінс та Мет Пауер вже випробували таку технологію: розігнались на автомобілях на різних трасах Лос-Анджелеса, а потім одягнули шоломи з технологією VR. Так їм вдалося об’єднати два заїзди в один комп’ютерний. Траса на екрані повторювала фізичну, хоча і була доповнена «бонусами»: наприклад, падаючим з неба камінням або виникаючими ямами.

Іншою перспективою є дронокрос. Як тільки у небо випустили перших безпілотників, розробники одразу почали роздумувати над тим, як організувати забіги між ними. Між іншим, у США такі гонки вже проводяться більше двох років. Швидкість учасників досягає близько 129 км/год, а траса включає закинуті будівлі та гілки метро. Усі дрони обладнані камерами та підключені до шоломів людей, які ними управляли. Тобто їхні власники автоматично стають учасниками таких гонок. Такі змагання проводить Ліга гончих дронів, а її голова, Ніколас Горбачевські, зазначає, що цей досвід можна порівняти з комп’ютерною грою. До речі, апарати не належать людям, які ними керують: Ліга сама розробляє дрони, аби таким чином перевіряти майстерність «пілотів».

У майбутньому будемо не лише спостерігати за боями UFC, а й за битвами роботів-гігантів. Американська компанія Megabots вже займається розробкою багатометрових роботів. Ціллю таких боїв, до речі, є не просто конкретне протистояння, а популяризація гуманоїдних роботів. Наприклад, американський робот Mark-2  (4,5 м у висоту) керується двома людьми, які сидять всередині нього, вміє стріляти з кулеметів та кульками для пейнтболу.

Не просто майбутнім, а вже елементом сучасності став bodyflight — польоти у закритому просторі. У 2016 році в Іспанії проходив чемпіонат з танців у аеродинамічній трубі (Windgames 2016). Росіянин Леонід Волков виступав там, виконуючи програму, що одночасно поєднувала парашутний спорт, фігурне катання чи синхронне плавання. Суть полягає у тому, що учасники повинні за певний час виконати певну кількість маневрів у аеродинамічній трубі. Можна виступати індивідуально або в команді; швидкість потоку вітру у такій трубі може досягати 270 км/год. Спортсменів також називають фріфлаєрами: вперше їхні змагання відбулися на Олімпіаді 2006 року у Туріні.

Поки Ілон Маск запускає шатли на інші планети, спеціалісти вже роздумують над тим, як можна інтегрувати спорт у життя цілої галактики. Ось, наприклад, альпінізм на інших планетах — непоганий варіант і справжній виклик для тих, хто любить адреналін. Оскільки відомо, що гори Землі — далеко не найвищі у всій Сонячній системі, то альпіністи зможуть спробувати свої сили на Венері (високогірне плато Іштар) або Марсі (вулкан Олімп, 24 метри). Вони зможуть підніматися на вершини астероїдів і вулканічних конусах. Щоправда, треба буде добре обдумати, як давати раду з тяжким космічним спорядженням та провіантом.

З таким же успіхом модна буде спробувати кататися на лижах або санках на Місяці. Його запилена поверхня якраз ідеально підійшла би під слизькі лижі; можна буде навіть організувати цілий гірськолижний курорт (на випадок, якщо у Буковель їздити вже набридне). Астронавт Алан Шепард вже став одним із перших спортсменів у космосі — йому вдалося зіграти у гольф на нашому супутнику.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.