Спецпроект

«Мені 14 років і я вже подаю на розлучення». Де практикують раннє заміжжя?


Коли батьки одружують своїх дітей, на очі навертаються сльози радості. Стільки було вкладено у виховання та становлення тепер вже дорослої людини… Хочеться, щоб молоде подружжя проживало життя пліч-о-пліч і разом давало раду усім труднощам.

Проте не завжди до вівтаря йдуть дорослі люди, сформовані як особистості. Кожного року по всьому світу одружують мільйони неповнолітніх дівчат та хлопців, незважаючи на те, що практично всюди це заборонено законом. Традиції виявляються сильнішими, ніж законодавство. Через те, що раннє заміжжя впливає на багато аспектів життя дітей, ця тема стосується одночасно кількох Цілей сталого розвитку ООН: ліквідація нерівності, гендерна рівність, якісна освіта, робота та економічне зростання. Дитячі шлюби часто стають результатом укоріненої гендерної нерівності, яка непропорційно впливає на життя молодих дівчат. По всьому світу лише 1/5 дитячих шлюбів стається за участі неповнолітніх хлопців, у всіх інших випадках неповнолітніми є лише дівчата.

Сьогодні на світі живе близько 650 мільйонів жінок, які виходили заміж, ще будучи дітьми. Де існує така практика, як це відбувається і що відчувають дівчата, яких видають заміж проти їхньої волі?

Ранній шлюб у світі

Unicef

Щорічно близько 12 мільйонів дівчат виходять заміж до того, як їм виповниться 18 років. Такий звичай існує переважно у країнах, що розвиваються, або в окремих регіонах більш розвинутих країн. Він цінується перед усім тому, що ранній шлюб — це можливість одружитися на «чистій», тобто незайманій, дівчинці (а, значить, і репутація у неї бездоганна). Тільки у Субсахарській Африці майже 38% молодих жінок вийшли заміж до настання повноліття.

В Афганістані та Бангладеші 7% жіночого населення виходить заміж до 10 років, а близько 40% — до 15 років. У Бангладеші найвищий рівень дитячих шлюбів серед регіону Південної Азії. Тут введена законодавча заборона на шлюб до 18 років, але тим не менше, країна займає четверте місце у світі по їх кількості.

Незважаючи на те, що у Грузії заборонені шлюби неповнолітніх, сотні таких дівчат видають заміж проти їхньої волі. В основному, це практикується у регіоні Нижня Картлія, де живуть етнічні азербайджанці. Місцеві жителі кажуть, що сім’ям, у яких підростають доньки, дійсно є чого боятися — дівчаток запросто можуть викрасти посеред білого дня.

Близько 40% дитячих шлюбів укладаються в Індії. Організатори церемоній не зважають на законодавство, яке забороняє проведення шлюбів неповнолітніх (до 18 років). Згідно з ним, кожна людина, яка бере участь у підготовці або проведенні такого весілля (навіть гості) може заплатити штраф у розмірі близько $2000 і два роки ув’язнення.

Існує стереотип, що з реаліями раннього заміжжя стикаються лише дівчата. Безумовно, їх більшість, але і хлопчики також піддаються такому ризику. Як свідчить Unicef, близько 18% одружених у неповнолітньому віці — хлопці. Тобто близько 156 мільйонів чоловіків, які живуть сьогодні , були одружені ще дітьми. Раннє одруження так само негативно впливає на їхнє подальше життя. Зокрема, вони повинні кидати навчання і влаштовуватися на роботу (у більшості випадків, фізично складну), щоб забезпечувати нову родину. Це продовжує замкнуте коло, яке, у свою чергу, призводить до бідності, що і є першочерговою причиною ранного заміжжя у світі. Так, ризиків для хлопців у таких ситуаціях менше: їх не примушують до статевих контактів силою і вони не можуть завагітніти. Та це ніяк не означає, що психологічний тягар для маленьких наречених зменшується.

Проект Girls Not Brides надає інфографіку стосовно країн, у яких зафіксовано найбільшу кількість дитячих шлюбів. У графік включено шлюби, укладені без згоди дітей. За даними Unicef, якщо не докладати зусиль, до 2030 року більше ніж 150 мільйонів дівчат вийдуть заміж до настання повноліття.

Як відбувається раннє заміжжя

Поширеними є випадки, коли батьки видають заміж доньок просто з економічних міркувань. Якщо у родині багато дітей, а ресурси обмежені, то здається простішим просто «позбавитись зайвого роту». У консервативних країнах, що розвиваються, вважають, що жінка — істота несамостійна і їй необхідний нагляд чоловіка. Таким чином, батьки вважають, що, навпаки, роблять благодійний жест заради щастя своєї дитини. Трапляється, що доньку віддають за гроші або за рахунок виплати боргу. Іноді маленьких дівчаток крадуть заради заміжжя. Більше того, якщо чоловік зґвалтував дівчинку, то він повинен з нею одружитися (зокрема, у Пакистані). Думка дитини з приводу примусового заміжжя нікого не цікавить, а шукати захисту вдома теж не варто: закон на стороні чоловіка. У цій країні також досі існують варварські традиції «покарання непокірних жінок». Наприклад, за відмову вступати у шлюб дівчинку можуть облити кислотою, яка не вбиває, але призводить до серйозних пошкоджень (у тому числі, сліпоти).

Мейсун, Палестина:

Кожного дня я шкодувала, що народилась, бо ніхто не заслуговує такої болі та страждань

Дівчина вийшла заміж примусово у 15-річному віці. Як тільки вона переїхала до чоловіка, він змусив її кинути школу і зранку до вечора займатися домашніми справами. Через сильний стрес та психологічний тиск у Мейсун почалися психічні розлади: з’явилися галюцинації і розмови із самою собою. А через два роки чоловік покинув жінку, що автоматично зробило її об’єктом суспільних насміхань.

Нуджуд, Ємен:

Не видавайте своїх доньок заміж. Виходячи заміж у ранньому віці, вони позбавляються права на освіту та дитинство

Зазнаючи страждань у шлюбі, Нуджуд подала на розлучення у 10 років. Її інтереси представляла відома жінка-адвокат, і справа скоро набула широкого розголосу. Коли дівчинці зрештою дали розлучення, увесь зал суду вітав її оваціями, після чого її запросили виступати у судах та установах США, аби розповідати свою історію, доводячи, що традицію треба намагатися зупинити.

Чому це потрібно припинити

Раннє заміжжя — це порушення прав людини, яке може призвести до страждань та труднощів у майбутньому житті. Дівчата, які виходять заміж до 18-ти, мають менше шансів продовжити навчання у школі, а ще вони частіше стикаються з домашнім насиллям. Вагітність та пологи у молодих дівчаток проходять набагато складніше, що зумовлено раннім віком та несформованим до кінця організмом. Так і з новонародженими дітьми тих же «дітей» — вони мають високі шанси народитися з патологіями або померти у перший місяць життя.

Ранні шлюби позбавляють дівчат дитинства у звичному розумінні цього слова. Вони можуть рано завагітніти, і крім ускладнень зі здоров’ям, дівчата ізолюються від друзів та родини, намагаючись впоратися із фізичними та психологічними проблемами. Шлюби, укладені у такому ранньому віці, дуже часто розпадаються, подружжя розлучаються, жінки втікають. Оскільки раннє заміжжя впливає на здоров’я дівчини, її майбутнє та майбутнє сім’ї, це зумовлює ще й суттєві економічні витрати.

Молоді, не до кінця сформовані дівчата рано піддаються усім ризикам дорослого життя. Вони часто стають об’єктом маніпуляцій (зокрема, з боку партнера), але не завжди можуть усвідомлювати, що це — проблема. Якщо вони не бачать, як живе суспільство поза їхніми регіонами, де поширена одна й та ж практика, то у них може скластися враження, що виходити заміж у 10, 12, 15 років — абсолютно нормально.

Саме тому міжнародне співтовариство повинно докладати зусиль для викорінення цієї практики, займатися цим як на локальному, так і на глобальному рівні. Добра новина: за останні 10 років за допомогою спільних зусиль активістів та урядів вдалося уникнути укладення близько 25 000 000 дитячих шлюбів. Знищити звичаєву практику, яка століттями існує у поселенні, дуже складно, оскільки осередок завжди знаходиться всередині самої общини. Отже і діяти потрібно, перш за все, у відношенні до тих, хто цю практику підтримує.

Такі історії, як у Нуджуд, наприклад, демонструють, що навіть одна людина може спробувати поборотися із традиціями і досягти позитивних зрушень у суспільстві. Важливо усвідомити, що раннє заміжжя суперечить правам дітей і обмежує їхні права як дорослих у майбутньому. Чергова жорстока традиція, яка продовжує існувати у віддалених куточках світу, здається нам такою ж «віддаленою». А, між іншим, складно передбачити, коли і де укладеться наступний шлюб «непорочної дівчинки із відповідальним головою сім’ї».

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.