Спецпроект

Скільки часу український школяр проводить у телефоні?


«Це все твій телефон!» Скільки разів кожен із нас чув цю фразу від батьків? Сучасне покоління школярів застало розвиток комунікаційних технологій якраз у шкільні роки. Ми пам’ятаємо, як з’являлися перші «жабки» і «слайдери», які потім змінилися на смартфони. Спочатку ми просто пересилали один одному анімаційні картинки і музику (старий добрий ІФ-порт і Bluetooth). А потім наступив етап, коли без смартфону навіть діти не уявляють свого життя. Що це для них у першу чергу — розвага, засіб комунікації чи інструмент для навчання? Поговорили із наймолодшими прихильниками інновацій.

Статистика у світі

Залежністю дітей від телефонів занепокоєні батьки та спеціалісти по всьому світу. За дослідженням Американської академії педіатрії, сучасні діти в середньому проводять перед екраном 7 годин на день. Більшість американців, яким лишень виповнилося 2 роки, користуються гаджетами щодня. 3/4 підлітків мають власний смартфон з безлімітним доступом до інтернету.

Британські дослідження показують, що 6 із 10 батьків хвилюються про те, що їх діти занадто багато часу проводять перед екранами. Близько 40% підлітків час від часу спілкуються з батьками за допомогою месенджерів (навіть якщо вони знаходяться у сусідніх кімнатах).

Як повідомляє Pew Research Center, близько 60% підлітків (від 13 до 17 років) самі занепокоєні тим, що проводять занадто багато часу онлайн. 54% зізнаються, що говорять по телефону більше, ніж варто було би, а 41% кажуть, що відчувають себе залежними від соціальних мереж. Common Sense Media повідомляє, що підлітки в середньому перебувають 9 годин онлайн; ті, кому від 8 до 12 років — 6 годин, а діти від 0 до 8 років — 50 хвилин. Для усіх категорій такі цифри є критичними.

Чим дітям шкодить мобільний телефон

Як вважають спеціалісти, найбільше шкодить користування смартфонами немовлятам, оскільки їх мозок знаходиться на стадії розвитку. Перші три роки життя дитини називають «критичним періодом» формування головного мозку, у цей період формується так звана база, на якій будується весь майбутній розвиток дитини. Отримуючи інформацію із навколишнього світу, діти формують нервові шляхи, які створюють основу для міцного мозку. А сигнали, які ідуть від екранів смартфонів та планшетів, стримують нормальний розвиток мозку своїми подразниками.

У підлітковому віці дитячий мозок вже формується не так інтенсивно, як у наймолодших, та він все ще продовжує розвиватися. Він дуже швидко адаптовується до обставин. Використання смартфону може нанести шкоду, якщо дитина дуже швидко переключається з одного виду діяльності на інший (наприклад, пише текстове повідомлення і переглядає соцмережі). Шкода пов’язана з роботою передньої кори головного мозку (тієї, яка відповідає за емоційну обробку і прийняття рішень). Гальмування розвитку цієї ділянки головного мозку може призвести до розвитку депресії у людини.
Крім цього, слід звернути увагу і на префронтальну кору (область головно мозку, необхідна для інтерпретації емоцій та зосередженні уваги на завданнях). Вона також пошкоджується через використання смартфонів. Префронтальна кора починає активно розвиватися після 20-ти років життя людини, а гаджети можуть гальмувати її розвиток (мінімізуючи емоційну і психологічну складові особистості). Тому важливо правильно тренувати префронтальну кору, виключаючи можливість переключання уваги.
Психологи вважають, що через те, що молоді люди постійно відволікаються і розсіюють увагу, вони стають недостатньо чутливими щодо емоцій інших людей.
Окрім проблем зі здоров’ям, надмірне сидіння в телефоні може призвести і до проблем у звичайному житті. Не варто забувати про людей, які користуються технологіями (тобто про те, що вони бувають різними). Кібербулінг (цькування в Інтернеті) стає дедалі поширенішим явищем у мережі — це один із перших ризиків, під який може потрапити дитина. За результатами досліджень ЮНЕСКО, діти, які регулярно зіштовхуються з кібербулінгом, більше схильні до експериментів з алкоголем, забороненими речовинами і небезпечних сексуальних стосунків; крім цього, частіше задумуються про суїцид. До речі, Росія стала лідером по кібербулінгу серед країн світу.

Українські діти і їхні смартфони

Багато батьків сподіваються, що купують дітям телефони для постійного зв’язку. Кілька дзвінків на день, перевірити, як справи — цього повинно бути достатньо. Деякі батьки навіть підключають спеціальні програми до телефонів дітей, аби відслідковувати їхнє місцезнаходження (наприклад, KidControl або Life360).

Насправді ж все-таки більшість часу школярі використовують телефон не за тим призначенням, яке визначають батьки. Ми попросили підлітків зробити скрін програми «Екранний час» на телефоні, щоб можна було побачити, де і скільки годин на день вони проводять. Ось як виглядає картина:

Данило, 14 років:

Екранний час: 5 годин 31 хвилин. Із них — 3 години 34 хвилини на ігри, а на розваги — всього 13 хвилин. Найбільше сидить в Instagramі, каже, що «вбиває там свій час, коли нудно». Якщо день дуже насичений, то час від часу хлопець все одно заходить у соцмережі, аби відволіктися і розслабитися.

Настя, 16 років:

Екранний час: 2 години 18 хвилин. Із них — 30 хвилин зайняла камера, 10 хвилин — YouTube, 8 хвилин — iBooks. За словами Насті, найбільше вона любить проводити час у YouTube, переглядаючи відео, а її найвідоміший канал — вДудь, де ведучий публікує інтерв’ю з відомими людьми та репортажі на теми, які всіх цікавлять, але говорять про них мало.

Вітя, 14 років:

Екранний час: 3 години 23 хвилини. Із них — на соціальні мережі хлопець виділяє в середньому 40 хвилин, а на розваги —  1 годину. Найбільше любить сидіти у Instagram і Telegram, де «читає меми».

Юля, 14 років:

Екранний час: 5 годин 15 хвилин. Найбільше дівчинка сидить в Instagram та YouTube, оскільки каже, що телевізор зовсім не дивиться, а ці програми виступають альтернативою. В Instagramі Юля більше спілкується і переписується, аніж переглядає публікації. У середньому 113 сповіщень на день із соцмереж.

Виглядає, наче українські школярі проводять менше часу перед екранами, аніж їх закордонні однолітки. Найбільше часу займають соцмережі, що підтверджує: діти компенсують потребу у живому спілкування онлайн-переписками, до яких вже добре звикли. Вони грають в ігри (чого майже не роблять дорослі люди) і замість телевізору переглядають відео на YouTube. Це непогані показники, враховуючи те, що увесь світ занепокоєний 9-годинним «онлайн-трансом» дітей. Можливо, відіграє роль і те, що у багатьох школах на уроках користування мобільниками забороняється, а після уроків багато хто з дітей займається у гуртках — часу на «залипання в екран» залишається не так багато.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.