Спецпроект

Канібалізм у XXI столітті. Де його практикують?


Картинки, де люди поїдають інших людей, зустрічаються не лише у фільмах жахів та підручниках з історії. Так, для розвинутих країн канібалізм залишився у древньому минулому. Проте у світі все ще існують місця, де така практика не просто поширена, а й вважається нормою. Чим керуються сучасні канібали і чи відрізняються їхні звичаї від того, що ми взагалі звикли називати «канібалізмом»?

Що таке канібалізм

Канібалізм (або антропофагія) — це поїдання людьми людської плоті. Сам термін пішов від імені «каніба», так ще до Колумба жителі Багамських островів називали мешканців Гаїті; це також означає «хоробрий». Антропофагія — це безпосередньо синонім з давньогрецької до людоїдства.

Умовно канібалізм поділяють на три види: «самоїдство», трупоїдство і убивство живих людей заради «трапези». До першої категорії належить обкушування губ, пальців, плечей, ліктів. Трупоїди зазвичай крадуть трупи із свіжих могил чи тимчасових сховищ. Ну, з третьою групою все і так зрозуміло.

Чому саме людське м’ясо

Виходить, канібалізм — це або спосіб виживання (порятунок від голоду), або ритуал (найчастіше жертвоприношення). У той час як це було поширено у давньому світі та Середньовіччі, сьогодні канібалізм вважається формою психічного розладу. У 2016 році вчені з Алтайського державного університету виявили, що у більшості канібалів було складне дитинство. Деякі з них піддавались психологічному, фізичному або сексуальному насиллю. Психічні захворювання (найчастіше шизофренія) є причинами нахилів до канібалізму.

Існує і інший вид канібалізму — вбивство заради втілення сексуальних фантазій. У таких випадках канібалами рухають пристрасть та бажання заволодіти іншою людиною. За зізнаннями самих канібалів, вони їдять свою жертву, аби зробити її частинкою себе. Одним із найяскравіших прикладів сексуального канібалізму є історія російського маніяка Андрія Чикатило. Після численних судових засідань та експертиз, було визнано, що психічне відхилення Чикатило мало виключно сексуальний підтекст і було результатом його невдалих спроб набути біологічного чоловічого статусу хоча би на психологічному рівні (у чоловіка була порушена статева функція). На його рахунку — близько 65 убивств, а 36 з них було вчинено із застосуванням сексуальних нахилів.

Резонансним став випадок у 1981 року. Японець Іссей Сагава застрелив студентку, з якою разом вчився у Сорбонні, і з’їв частини її тіла. Чоловік пояснював, що був настільки закоханим у дівчину, що хотів проводити з нею якомога більше часу. Звідси у нього і розвинувся фетиш до канібалізму. Психологи визнали Сагава «несповна розуму», тому йому вдалося уникнути кримінальної відповідальності.

У 1970-х роках в Андах розбився літак Uruguayan Air Force. При аварії змогли вижити лише 16 пасажирів і 45. Згодом вони розповіли, що два місяці чекали на допомогу, і для того, щоб вижити, їм доводилось їсти тіла загиблих. Пізніше ті, хто залишились живими, зв’язали ситуацію з поняттям причастя, де хліб та вино символізують тіло та кров Ісуса Христа. Ця ідея допомогла трохи пом’якшити суспільну думку та заспокоїти представників церкви.

Цікавим є репортаж Vice про канібалізм. Точніше, історія інтернет-користувача IncrediblyShinyShart, який розповів, що став канібалом після того, як потрапив в аварію на мотоциклі. При ній найбільше постраждала його ступня, тож її довелося ампутувати, але хлопець вирішив забрати цю частину тіла собі, «на пам’ять». А через декілька тижнів він запросив своїх близьких товаришів і… запропонував їм такос (страва мексиканської кухні) із того самого м’яса. Сам користувач пояснює, що це допомогло йому звикнути до своєї травми. Аварія змусила його вперше в житті боротися за щось, оскільки до цього все давалося надзвичайно легко. Тому IncrediblyShinyShart він вирішив попіклуватися про ту частину тіла, яка «довго піклувалася про нього самого», тобто висловити повагу до неї. Такі справи…

Яке воно — людське м’ясо?

Зайдемо з біологічної точки зору. Джеймс Коул, палеонтолог з університету Брайтона (Великобританія) досліджував, для чого ще неандертальці вживали м’ясо людини. Ними керували саме гастрономічні інтереси чи все ж м’ясо має високу енергетичну цінність? Коул дійшов до висновку, що м’ясо людини менш калорійне, ніж тваринне. В середньому у тілі дорослого чоловіка міститься 32 тисячі калорій, що можна порівняти з показниками бобра або борсука. Велика рогата худоба, до прикладу, дає приблизно у 10-20 разів більше енергії. Кінь містить 200 тисяч кілокалорій, а бик — до 1000! Вчений зазначив, що плем’я із 25 неандертальців могло прожити на людському м’ясі півдня. А от на одному мамонті чи носорозі, наприклад — до цілого місяця.

Де цілі племена їдять людське м’ясо?

Існують і випадки, коли канібалізм зумовлений не соціальними чи психічними факторами, а релігійними чи культурними упередженнями. Так, наприклад, людське м’ясо досі вживають у південно-східній Папуа Новій Гвінеї. Там живе плем’я короваї (близько 4000 людей), члени якого вважають, що якщо людина помирає без видимої причини, то винна у цьому чорна магія. А отже, щоб вберегти інших від трагедії, люди повинні з’їсти труп. Саме на місці поселень цього племені у 1961 році під час розкопок зник Майкл Рокфеллер (син губернатора Нью-Йорку Нельсона Рокфеллера), тіло якого так і не знайшли.

На півночі Індії проживає секта агхорі, яка їсть добровольців, котрі самі заповідають свої органи. Проте ще у 2005 році на індійському телебаченні розповіли, що це плем’я також краде трупи або їх частини з крематоріїв. Агхорі вважають, що поїдання людського м’яса запобігає старінню, а ще роблять ювелірні прикраси з людських кісток. На сьогодні членів цього племені залишилось не більше 20-ти. Що ж, може і застосування цього звичаю так само суттєво зменшиться.

Фіджі, наприклад, раніше був відомий як «Острів канібалів». Місцеві жителі досі не забули традицію, тут все ще трапляються випадки канібалізму. Щоправда, їдять вони лише членів ворожих племен, оскільки вважають це ритуалом помсти. Між іншим, мешканці Фіджі навіть колекціонують речі, які залишаються від жертв. На експонати можна подивитися у музеї археології та антропології Пенсильванського університету.

Конго — африканська держава, де громадянська конголезька війна (з 1998 по 2002 рр.) зробила свою справу. Під час неї повстанські угруповання вважали, що ворогів потрібно з’їдати. А серце конкурента вони навіть готували зі спеціальними травами. Жителі Конго вірять, що людське серце може дати особливу силу і допоможе відлякувати ворогів. Останні випадки канібалізму були зафіксовані вже у 2012 році. Не виключено, що і зараз поодинокі інциденти трапляються.

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ 10 дивних традицій народження дітей у світі

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.