Спецпроект

Свій стартап у 18 років: хто заснував і як працює GiftHub – бот, який допомагає обрати подарунок


Обрати подарунок, навіть близькій людині, буває дуже складно. Щоб не прогадати із подарунком, інколи краще спитати поради у того, хто може її дати. Це про GiftHub — telegram-бот, який допомагає вибрати подарунок для людини за допомогою пари кліків. Відповівши на декілька запитань бота, користувачі отримують список персоналізованих подарунків з прямими посиланнями на онлайн-магазини, де їх можна придбати. Створили GiftHub київські студенти, які так само неодноразово стикалися з проблемою вибору подарунків. Impact Lab поспілкувалися з командою @GiftHubBot та дізналися, чим живе їхній стартап та його засновники 🙂

У бота вже 80 000 користувачів, щомісяця ним користуються понад 20 000 разів. Як молодій команді вдалося досягти таких результатів?

Як виникла ідея створення стартапу?

Ідея створення бота виникла у Ігоря Левенця, CEO стартапу, ще до зустрічі з командою. Власне вона сформувалася у рамках українсько-естонського стартап-інкубатору YEP!Starter, де потрібно було придумати концепцію для стартапу і почати роботу над її реалізацією.

Іра Корнелюк, кофаундер та CSO GiftHub:

Один із найкращих способів знайти ідею — це спробувати вирішити власну проблему

Все почалося з історії, про яку розповів Ігор: його мало не кинула дівчина через невдало вибраний подарунок (ніколи не даруйте своїй коханій людині подушку в кольорах «Укрзалізниці»!). Для кожного члена команди проблема з вибором подарунків також була близькою — тому вони і взялися за реалізацію її вирішення.

Як бот працює?

Ідея бота полягає в тому, щоб допомогти користувачу швидко і якісно підібрати та одразу купити правильний подарунок. А головна місія команди — допомагати людям робити їхніх близьких та рідних щасливими.

Згадайте, скільки разів Ви вдавали, що подарунок Вам подобається? А які думки виникають у Вас, коли наближається якесь свято? Ви, зазвичай, без поняття, губитесь в безлічі стереотипних варіантів. Рішення саме такої проблеми і пропонує бот.

Він ставить, в середньому, 15 питань про того, кому ти щось даруєш, і у результаті відповідей підбирає персоналізовані подарунки для цієї людини. Їх можна замовити онлайн, натиснувши на назву товару і перейшовши на сайт магазину, з яким ми співпрацюємо

Команда GiftHubBot

До YEP’у студенти не були знайомі один з одним, а об’єднались вже під час самої програми.

Їх було п’ятеро, з того часу довелось змінити технічного директора, і зараз склад команди виглядає так: Ігор Левенець — СЕО, Олексій Надточій — COO [Chief Operating Officer], Яна Петренко — CMO [Chief Marketing Officer], Олексій Ковенько — CTO [Chief technical officer], Іра Корнелюк — CSO [Chief Sales Officer]. Для кращого розуміння розподілу ролей у стартапі пропонуємо прочитати наш матеріал про шлях продукту від ідеї до ринку.

Спершу команда працювала за принципом «усі займаються всім», але тепер за кожною людиною закріплене чітке коло обов’язків.

Крім GiftHub’у, стартапери також здобувають вищу освіту. Наприклад, Ігор навчається у Інституті міжнародних відносин на факультеті міжнародного права, Льоша — на фізичному факультеті КНУ. Іра та Яна — студентки факультету міжнародної економіки КНТЕУ, а Олексій вивчає програмну інженерію у КПІ. Більшість команди вирішили пійти з попередніх місць роботи, аби сфокусуватись на розвитку GiftHub’у.. Усі мають і цікаві хобі: Яна займається вокалом, Іра — танцями, а Ігор та Олексій організували свій міні-клуб ultimate frisbee (гра, яка нагадує регбі, але замість м’яча — фрізбі).

Попередній досвід у подібних проектах

Ігор, СЕО, був учасником організації AIESEC, де напряму працював із стартапами, а потім був помічником директора в IT-компанії Innovations Development Lab, де отримав багато практичних знань ведення бізнесу. В Іри, CSO, був досвід участі в соціальних проектах та громадських організаціях, а це допомогло їй здобути навички спілкування з людьми з різних сфер. Яна, СМО, менеджила волонтерів та відвідувачів міжнародних фестивалів, створювала для них контент. Олексій, CTO, має досвід роботи програмістом у відомому українському стартапі Jooble, а також мав 2 власні проекти. Льоша, СОО, допомагав своєму батькові з бізнесом, коли йому було ще 17.

З якими труднощами довелося зіштовхнутися на різних етапах?

З початку роботи – до запуску повноцінного продукту:

Банальне незнання. Було дуже багато речей, яких ми не знали, але вчилися, пробували, експериментували. Наприклад, на початку нічого не розуміли в ціноутворенні. Тому спочатку для магазинів ставили ціну за клік аж 12 центів. Виявилось, що це задорого, і так ми втратили декількох партнерів. Але швидко вчились на помилках

Перші кроки й розвиток бота — за принципом «Швидше зробимо — швидше переробимо» (перші користувачі, маркетинг, продажі, покращення продукту):

На цьому етапі було багато безсонних ночей, однотипової роботи. Потрібно було вручну додавати багато товарів, прописувати відповіді до кожного подарунку. Це потребувало багато зусиль і часу, часто втрачалася концентрація уваги, а іноді ми просто забували натискати кнопку «Зберегти» і все треба було розпочинати заново. Зате кожна рутинна задача добре вчить фокусуватися

Етап систематизації всіх процесів:

Коли всі процеси вже були чітко розплановані і систематизовані, команду покинув перший технічний директор. Через це їм довелось відкласти деякі свої плани і сконцентруватись на пошуках нового партнера, а знайти когось із технічним бекграундом, хто буде працювати за ідею — дуже складно.

Ігор Левенець, СЕО:

З цієї ситуації ми винесли корисний урок: перед запуском стартапу потрібно активно розвивати свій особистий нетворк. Нового СТО, Олексія, ми знайшли лише завдяки тому, що я вже давно його знав.

Що вдавалося одразу, які найприємніші спогади?

Першим успіхом команда вважає перемогу в YEP!Starter, де GiftHubBot обрали найкращим стартапом з-поміж 17 інших. Головним призом програми була поїздка та пітчинг на стартап-конференції в Естонії.

Після офіційного релізу бота потрібно було якось залучати користувачів, не витрачаючи грошей на маркетинг (їх просто не було). Тому команда придумала стратегію: пропонувати інстаграм-магазинам співпрацю по бартеру. Вони додавали їхні товари у список подарунків, а магазини робили безкоштовну рекламу. Так GiftHub одразу отримав перших користувачів.

З першими користувачами прийшли і перші платні партнерства. Перші 75 гривень стартап отримав від магазину, який сам запропонував співпрацю, хоча спершу команда думала, що має пройти ще кілька місяців перед тим, як партнери будуть приходити до них самі.

Ще один приємний спогад — це зустріч з Мартіном Віллігом, співзасновником Bolt (Taxify). Він був ментором Ігоря, CEO, тому під час поїздки в Естонію команда мала змогу з ним зустрітися.

Команда GiftHub’у з Мартіном Віллігом

Ігор Левенець:

Я подзвонив Мартіну о першій годині дня, коли він саме закінчив давати лекцію вчителям місцевої школи. А на другу він мав уже їхати святкувати день народження свого батька. Коли Мартін мені про це сказав, я був майже впевнений, що ми вже не встигнемо зустрітись. Але вже через 10 хвилин ми сиділи разом у кафе й говорили про бізнеси один одного

Крім того, нещодавно GiftHubBot виграв безкоштовне шестимісячне членство та можливість працювати в стартап-просторі LIFT99 Kyiv Hub. LIFT99 створений спеціально для засновників стартапів, чия основна цінність — допомога один одному. Працює стартап тут лише трохи більше тижня, а продуктивність уже збільшилась в рази.

Інвестиції та прибуток

Інвестицій GiftHubBot поки що не отримував і не шукав. Іра, CSO:

На самому початку ми вклали буквально по кілька сотень гривень із своїх власних грошей, щоб заплатити за сервер, на якому розмістили бота, і щоб надрукувати листівки, які ми роздавали на демо-дні YEP!Starter. А потім ми почали потроху отримувати кошти від наших партнерів і змогли використовувати вже прибуткові гроші для платного маркетингу. Стартап досі підтримує сам себе - усе, що ми заробляємо, одразу реінвестуємо в подальший розвиток

Весь прибуток стартапу приносять онлайн-магазини, з якими він співпрацює. Моделі співпраці є 2: магазин платить або за кожен клік користувачів на свій товар, або за кожен продаж  користувачам свого товару. Ймовірно, коли стартап вийде на ринок США, то вже почне шукати інвестиції, щоб мати змогу швидко розвиватись на американському ринку. Якщо в Україні GiftHub може зростати без залучення зовнішніх коштів, то в Штатах це буде дуже складно і повільно. В Україні усі вкладені кошти окуповуються, в середньому, протягом 1 місяця, але цієї окупності недостатньо, щоб мати змогу вийти на серйозний рівень прибутку. В Штатах набагато більше потенціалу.

Кумедні випадки, пов’язані з роботою

Команда згадує, що було дуже багато веселих історій, але найсмішніші вони чують від самих користувачів. Кожного разу, коли вони пишуть боту щось своє, а не обирають варіант із запропонованих, розробники бачать їхні повідомлення. За цими повідомленнями можна робити дуже цікаві соціальні дослідження :).

Часто люди хочуть підібрати подарунок коханцю/коханці, своїм колишнім, а іноді навіть коту. Дехто просто пише «Ілоні/Максу/Саші», думаючи, наче ми точно знаємо, хто такі ці «Ілона, Макс та Саша». А коли хтось на питання про хобі відповів «Бійки, наркотики», ми зрозуміли, що, можливо, таки не кожному зможемо підказати, де купити хороший подарунок

Дехто ботом користується взагалі не за призначенням, а питає в нього різні поради: «Де купити бокали?», «Як відкрити власне кафе для дітей?» тощо. А іноді користувачі хочуть від нього зовсім іншого: «Я не подарунок шукаю, як мені знайти хлопця?» (до речі, тут можна вставляти посилання на Tinder :), «Мені не треба підбирати подарунок; скажіть, як скласти ЗНО?»

Що далі?

Зараз GiftHubBot співпрацює з 30 українськими онлайн-магазинами, у нього близько 80 тисяч користувачів.

А вже на початку літа команда планує вийти на американський ринок. Іра, CSO:

Ми хочемо створити так званий Instagram-аналізатор, який зробить процес підбору подарунку ще простішим. Користувач зможе вставити посилання на профіль в Інстаграмі людини, якій він обирає подарунок, а наші алгоритми проаналізують його і підберуть ідеальні варіанти. Це зробить процес підбору подарунків набагато інноваційнішим і допоможе нам досягти ефекту віральності

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.