Спецпроект

Кава підвищує продуктивність? Правда і міфи про користь напою


Чи правильною є фраза «ранок починається з кави»?

Сьогодні кава — вже давно не просто гіркий напій, на якому живуть студенти під час сесії 🙂 Розвинулась ціла культура пиття цього напою, з’явилися найнесподіваніші смаки і види кави, тож навряд чи знайдеться людина, якій жоден із них не подобається. Багато хто п’є каву тому, що вона бадьорить, допомагає прокинутися і сфокусуватися на роботі. Чи дійсно це так, як впливає кофеїн на наш організм та які найпопулярніші міфи давно треба було розвінчати?

Як кава впливає на організм людини

Трохи науки: як діє кофеїн? За своєю природою його механізм дії нагадує нейромедіатор аденозин (гормон утоми; в обох випадках в основі лежить аденін, одна із складових ДНК). Це означає, що кофеїн може зв’язуватися з тими ж рецепторами, що і аденозин. Останній діє як «гальма» для центральної нервової системи, своєрідний захисник при стресі, він передбачає «перегрів» головного мозку. Кофеїн наче позичає енергію у нашого організму. Коли ми стомлюємося, починає виділятися аденозин, щоб захистити організм від перевтоми. Тіло посилає сигнали про те, що треба відпочити, а кофеїн блокує рецептори, які наче приймають сигнали від цього гормону, тож ми продовжуємо працювати, використовуючи свої ж запаси енергії. Щоправда, у довгостроковій перспективі це виливається у перевтому і 15-ти хвилин стає недостатньо, щоб відпочити і рухатись далі. Крім цього, 4-5 чашок кави достатньо, щоб заблокувати близько 50% рецепторів аденозину. А разом з цим і прискорити серцевий ритм і підвищити артеріальний тиск, але аж ніяк не покращити когнітивні здібності.

Склад молекули кофеїну складний, власне, яким і повинен бути психостимулятор. Властивості у психостимуляторів в принципі схожі: вони підвищують настрій, розумову здатність, сприйняття зовнішніх подразників, психомоторну активність, зменшують відчуття втоми і потребу у сні. Кофеїн збуджуюче впливає на кору головного мозку: стимулює психічну діяльність і рухливість. У молекулу кофеїну входять алкалоїди, які швидко всмоктуються у кров і вже через 15 хвилин вступають у дію. Результат зазвичай залежить від дози кофеїну і типу нервової системи, тобто від невеликої дози ефект буде стимулюючим, а від великої — нагнітаючим.

Кофеїн також розширує серцеві судини, що призводить до покращення живлення серцевого м’язу. Знову ж таки, у великих дозах кофеїн може викликати тахікардію або навіть аритмію. Якщо початковий артеріальний тиск нормальний, то кава навряд чи сильно вплине на нього. А якщо вживати кофеїн при пониженому тиску, то він може нормалізуватися.

Також цікаво, що кофеїн може впливати на функцію скелетної мускулатури. Під його дією скорочення м’язів стають сильнішими, а швидкість скорочення росте. Це відбувається через збуджувальну дію кофеїну на кору головного мозку.

У 2017 році American College of Physicians опублікував результати дослідження, в ході якого зібрали дані півмільйона людей із 10-ти європейських країн. Вчені визначали, як вживання кави впливає на розвиток захворювань серцево-судинної системи, печінки і органів травлення, раку у жінок і самовбивства чоловіків. Результати здивували: у тих, хто випивав 3 або більше чашки кави в день, ризик смерті від цих усіх причин нижчий, ніж у тих, хто кави не п’є.

У 2014 році науковці з Інституту наукової інформації про каву довели, що кава запобігає ризику розвитку хвороби Альцгеймера, а також хвороби Паркінсона і цукрового діабету ІІ типу.

Негативний вплив кофеїну

Так, кофеїн блокує аденозинові рецептори. Але у довгостроковій перспективі їх кількість сама по собі зменшується з кожним роком. В середньому людина втрачає близько 5% аденозинових рецепторів кожні 10 років. Під впливом великої кількості кофеїну цей процес відбувається ще швидше, а це означає, що властивість організму сприймати сигнали про необхідність відпочинку буде практично відключена.

Крім цього, кофеїн сприяє вимиванню кальцію з кісток. Більше трьох чашок кави в день або прийом кофеїну у таблетках може повністю нейтралізувати вітаміни групи В і РР. Кофеїн заважає засвоєнню заліза, калію, цинку і кальцію; всього 150 мл кави блокують засвоєння кальцію на три години. А при вагітності медики взагалі радять припинити вживання кави, оскільки вона може негативно впливати на плід. Так само застерігають підлітків і літніх людей: якщо вже пити каву, то не більше чашки в день і бажано з молоком.

Якщо у людини слабкий імунітет і вона часто хворіє, то кава цю проблему може лише поглибити. Негативний вплив кофеїну також полягає у погіршенні роботі щитовидної залози, яка у тому числі відповідає і за імунну систему.

Кава може навіть викликати депресію, оскільки вона блокує нейромедіатори, що необхідні для вироблення серотоніну — гормону щастя. Так, кофеїн може імітувати ефект щастя за рахунок нервового перезбудження, але це явище буде короткостроковим, а от у майбутньому недостача серотоніну гарантовано призведе до депресії.

Кава і продуктивність

Вчені із наукового товариства США довели, що чашка кави, випита на роботі, дійсно може підвищити уважність і ефективність. Для експерименту запросили 72 студентів, які не знали, у чому полягає його суть. Їм сказали, що треба просто продегустувати різні бренди кави і обговорити їх смак. Тоді учасників поділили на дві групи: першій ще до дискусії запропонували каву, у якій містилось 270 мг кофеїну, а друга група випивала чашку після колективного обговорення. Також всі учасники виконували інтелектуальні завдання. Студенти із першої групи впоралися з завданнями у 1,4 рази краще і вели дискусію активніше ніж ті, хто пив каву після обговорення. Для другої частини експерименту 62-ом студентам теж запропонували випити каву: деяким з кофеїном, а іншим — без. Результат був аналогічним — ті, хто вживав кофеїн, відрізнялися вищою продуктивністю і більшою уважністю. Звідси висновок: якщо випити чашку кави перед виконанням інтелектуальних завдань, можна досягти ефективнішого результату.

Кава і залежність

Для того, щоб відчути залежність від кави, треба регулярно випивати 4-5 чашок в день, оскільки  у такій дозі міститься більше 500 мг кофеїну. Це вже може викликати інтоксикацію організму, яка характеризується роздратуванням, почервонінням обличчя, розладом шлунку чи аритмією. Якщо організм кожного дня «отруюється» такою дозою кофеїну, то не отримуючи її, людина починає гірше виконувати звичні для неї завдання, відчуває себе подавленою і втомленою; крім цього, може з’явитися біль у центральній частині лоба.

На залежність від кави можуть вплинути проблеми з режимом сну. Людина, яка хоче збадьоритись і внести зміни у роботу біологічного годинника, випиває каву перед сном. В результаті прокидається невиспаною, не відчуває себе у належній формі і знову п’є каву, щоб стати активною. У такому випадку залежності можна позбавитись, просто налагодивши режим сну. Високі технології і гаджети теж впливають на біологічний годинник організму. Якщо людина проводить багато часу перед монітором, вона перестає розуміти, що наступив пізній вечір через сигнал, який отримує мозок від штучного світла. Знову ж таки, порушується режим сну і розвивається залежність від кофеїну.

Аби мінімізувати шкоду від кави, науковці рекомендують вибирати правильний сорт і пити не більше 1-2 чашок у день. Зазвичай для вживання використовують два сорти: арабіку і робусту. В останньому більше кофеїну, але трохи страждає аромат, тому робуста значно дешевша, ніж арабіка. А от у ній кофеїну менше у два рази, тож і на організм арабіка впливає краще. Тому старайся пити якісну каву, і пам’ятай, що навіть найбільше задоволення може нам «приїстися». Можеш дозволяти собі чашку улюбленого напою після пробудження і якщо терміново потрібно сфокусуватися, але пам’ятай — у великих дозах навіть корисне може зашкодити.

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ Як формуються наші сни і чому ми їх бачимо?

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.