Спецпроект

Як формуються наші сни і чому ми їх бачимо?


Сон — одна з найцінніших речей у житті людини. У стані спання ми проводимо, в середньому, третину життя. Під час цього ми бачимо сни — послідовність образів, які людина може пам’ятати (суб’єктивне сприйняття зорових, слухових, тактильних та інших відчуттів), які виникають у свідомості сплячої людини. Хто є сценаристом цих дивовижних сюжетів, і чому ми їх бачимо?

Пов’язане зображення

Де народжуються сни

Існує ціла наука, яка вивчає сни — онейрологія. Це поєднання неврології, психології і, навіть, трохи літератури. Щоправда, на головне запитання навіть вона не може дати відповіді: чому люди все-таки бачать сни? Зате на це намагаються відповісти різні теорії.

Ось найцікавіші із них:

Зигмунд Фройд і приховані бажання

Батько психоаналізу був одним з перших, хто почав вивчати природу снів. Він виявив, що сни — це подавлені бажання та приховані прагнення людей. Тобто у снах вони бачать те, чого мріють досягнути, буквально або символічно. Наприклад, якщо людині  наснилась смерть матері, то вчений пояснював це тим, що існує певний конфлікт між матір’ю та сином, який можна просто і ефективно вирішити. І це зовсім не означає, що син планує її вбити.

Алан Хобсон і побічний ефект електричної активності мозку

Американський психіатр стверджує, що сни не несуть у собі ніякого смислового навантаження. Вони є просто результатом випадкових електричних імпульсів, які виникають у певних відділах мозку, що відповідають за емоції, сприйняття і спогади. Хобсон називає свою теорію «діюче-синтетичною моделлю», згідно з якою мозок просто намагається інтерпретувати випадкові сигнали. Це і призводить до виникнення різних сюжетів у нашій голові.

Дейдрой Баррет і сни як вирішення проблеми

Професорка психології Гарвардського університету підтримує ідею, що сни — це своєрідний театр для людей, на сцені якого можна знайти відповіді на різні питання і навіть вирішення деяких проблем. При цьому у сні мозок працює ефективніше, оскільки він здатен швидше створювати нові асоціативні зв’язки. Баррет робить висновки на основі своїх досліджень, у ході яких виявила, що якщо людині перед сном дати якесь завдання, то після сну вона вирішить його швидше, ніж ті, кого попросили знайти рішення, не даючи можливості «підглянути» відповідь у сні.

Ернест Хартман і символічні асоціації

Ще один американський психіатр вважає, що сни — це не потік випадкових образів чи імітація різних емоційних рішень, а, швидше, терапевтичний сеанс. Тобто якщо у людини переважає якась яскрава емоція, її сни відрізняються простотою, якщо не сказати примітивністю. Тобто той, хто пережив якусь психологічну травму, ймовірно, буде бачити щось на кшталт великої хвилі, яка його накриває. У такому випадку людина бачить не конкретну подію, а односкладну емоцію, наприклад, страх. Чим вище емоційне збудження людини, тим яскравішими будуть сни, які вона бачить. Хартман стверджує, що сни — це еволюційний механізм, за допомогою якого мозок згладжує негативні наслідки психологічних травм, демонструючи їх людині у сні у вигляді асоціативних образів і символів.

Couple Sleep GIF - Couple Sleep Hug GIFs

Що ми бачимо у снах

Більшість психологів та психіатрів сходяться у думці, що людям сниться те, що їх найбільше турбує. Ми іноді заглядаємо у сонники, щоб інтерпретувати образи, які побачили у снах; тим не менше, такі описи є досить відносними. І все-таки сон — індикатор того, про що думає людина. Доктор медичних наук Анхель Морган також зазначає, що сни освіченої людини, зазвичай, складніші і наповненіші різними подіями, оскільки, швидше за все, її турбує більше питань та проблем, які потребують вирішення. Також популярною є думка, що під час сну мозок людини не виключається повністю. Як тільки ми стуляємо повіки, він починає аналізувати події, які відбулися протягом дня, і емоції, які ми у цей день відчували. Тобто мозок фільтрує і викидає непотрібну інформацію, залишаючи тільки те, що вважає за потрібне. Він переганяє отриману за день інформацію по каналах мозку, що і спричиняє появу снів. Цей процес зазвичай відбувається у фазу «швидкого сну», яка займає близько чверті усього часу нічного відпочинку. Зазвичай людина вступає у цю фазу ближче до ранку, перед пробудженням.

Live Science наголошує, що сни можуть свідчити і про психічне здоров’я людини. Вчені з Центрального інституту психічного здоров’я у Німеччині довели, що люди, які здійснюють вбивство уві сні, частіше виявляються інтровертами у реальному житті, але, разом з тим, є доволі агресивними. А Business Insider зазначає, що люди, схильні до шизофренії, при описі своїх снів використовують мало слів, у той час як люди зі схильністю до біполярного роздвоєння особистості говорять багато і заплутано.

tired sleep GIF

Зигмунд Фройд вважав, що сон — це окремий світ, у який входить людина, відмовляючись від взаємодії із зовнішнім світом. Вона вступає у свій внутрішній світ, у свою підсвідомість. Між іншим, пам’ятаємо ми всього 10% своїх снів, хоча у перші 5 хвилин після пробудження є шанс «вхопити сон за хвіст». Потім близько 90% його змісту втрачається. До речі, неможливо «не бачити сни». Люди, які кажуть, що нічого не бачать уві сні, просто їх не пам’ятають, оскільки відсутність сновидінь зазвичай лише свідчить про серйозні психічні захворювання.

Цікаво, що навіть незрячі люди бачать сни. Уві сні вони переживають різні емоції: образи у їх підсвідомості формуються через запахи, звуки і тактильні відчуття.

Людська свідомість не може самостійно генерувати обличчя людей. Це означає, що абсолютно всіх незнайомих людей у снах ми колись бачили, але, швидше за все, не запам’ятали! Оскільки протягом життя повз нас проходять мільйони облич, наш мозок ніколи не «відчуває дефіцит» під час пошуку акторів для сценаріїв наших снів.

Саме тому психологи радять не применшувати важливість своїх снів. Сон слід розглядати як можливість «зануритись» у себе: якщо його правильно трактувати, можна розібратися зі своїми проблемами і знайти відповіді на життєві питання.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.