Спецпроект

Топ-10 TED-talks про роботу людського мозку


Недарма вчені кажуть, що мозок – це найскладніша конструкція у всій галактиці. Ще недавно була популярною думка, що він досліджений всього на 3% (це, до речі, міф). Складно собі уявити, який об’єм інформації тоді в ньому приховується, якщо здається, що ми знаємо практично все про емоції, інстинкти, рефлекси, імпульси тощо. Проте ніколи не пізно поглибити свої знання про певну сферу, тим більше, якщо це стосується функцій нашого “розумового центру”. Impact Lab зібрав 10 корисних лекцій TED talks, де спікери розповідають про роботу мозку і як використовувати його можливості на всі 100. 

3 ключі до розуміння вашого мозку

Вілейанур Рамачандран — індійський невролог, доктор медицини і філософії, професор психології і нейрофізіології Каліфорнійського університету. Майже з впевненістю можна сказати, що на світі немає людей, які знають про мозок більше, ніж він. За допомогою надзвичайно простих Рамачандран вирішує різноманітні проблеми, найчастіше працюючи з пацієнтами з пошкодженням мозку. У даній лекції основну увагу він приділяє роботі здорового мозку і її впливу на психічне здоров’я людини.

Ви можете вирощувати нові клітини головного мозку

Нейробіолог Сандрін Тюре пояснює, за яких умов у головному мозку дорослої людини можуть виростати нові клітини — нейрони. Більше того, при активному нейрогенезі підвищується настрій і покращується память. Сандрін перечислила всього три пункти, дотримуючись яких, доросла людина може виростити нові клітини мозку: навчання, секс та біг – доволі просто. Але вона пояснює, що є речі, які сповільнюють нейрогенез. Спікер розповідає про природні причини старіння, а також стрес, неправильний режим сну і харчування, які стримують процес утворення нових клітин.

Як дитяча травма впливає на здоров’я протягом життя

Педіатр Надін Бьорк Гарріс пояснює, як постійний стрес, спричинений жорстоким поводженням батьків впливає на розвиток головного мозку дитини. Якщо дитина піддається ранньому негативному впливу, то змінюється структура, функції її мозку, по-іншому відбувається розвиток гормональної та імунної систем. Навіть ДНК читається і розшифровується по-іншому. До того ж, у дорослих людей із дитячими травмами значно зростає ризик травматизму, розвитку сердечних захворювань і раку легень.

У спробах зрозуміти свідомість: про її дива та таємниці

Кожного ранку ми прокидаємося, і до нас повертається наша свідомість. Що конкретно ми собі “повертаємо”? Люди заново і повністю усвідомлюють своє існування, але навіть ніколи не задумуємся про це. А варто було б, пояснює нейробіолог Антоніо Дамасіо. Відповідаючи на це непросте питання, він знайомить аудиторію з тим, що відбувається у людей  в голові і як мозок створює самоусвідомлення.

Що такого особливого в людському мозку?

Його структура і робота дійсно можуть збити з пантелику — мозок відносно великий, поглинає багато енергії організму і має доволі щільну кору. Але чому? Невролог Сюзанна Геркулано-Хаузел взяла на себе роль Шерлока Холмса і дослідила, в чому ж полягає перевага людей над іншими живими істотами. Що є такого у людському мозку, що дає нам можливість похизуватися надскладними розумовими здібностями? Сюзана вважає, що причина саме в кількості нейронів у корі головного мозку і… в нашій кухні.

Ще одна причина добре виспатися

Людський мозок поглинає чверть усіх запасів енергії тіла, хоча і складає всього 2% від його маси. Як цей орган отримує і, що найважливіше розподіляє поживні речовини? Як він позбавляється від “відходів”? Нейробіолог Джефф Айліф розповідає про недавні дослідження, які проливають світло на ці питання. Можливо, саме сон вирішує проблеми задоволення нагальних потреб мозку і дозволяє йому відповідати тим високим вимогам, які вирізняють його серед органів нашого тіла. Сон — це єдиний процес, який володіє надзвичайною здатністю відновлювати роботу мозку. Те, що за допомогою сну людина освіжають і очищають свідомість — одна з основних функцій органу.

Надзвичайний дар прозріння

Дослідник Джил Боулт Тейлор описує роботу мозку і свій досвід перенесення інсульту. Це можна назвати одним із найбільш емоційних виступів на TED. Мова йде про свідомість, передсмертні переживання і, найголовніше, про те, що всі ми — енергетичні істоти, пов’язані з навколишньою енергію і один з одним.

Що галюцинації можуть розповісти про мислення

Неврологиня та письменниця Олівер Сакс у своєму виступі розповідає про синдром Шарля Бонне: пацієнт переживає серйозні розлади зору і бачить галюцинації Виявляється, ми бачимо не тільки очима, а й за допомогою мозку. Здатність бачити за допомогою мозку – це уява. Олівер розглядає це явище, посилаючись на випадки зі своєї практики.

Вважається, якщо ви бачите або чуєте щось не те, то ви сходите з розуму. Але психотичні галюцинації - це щось зовсім інше. Голосові чи зорові галюцинації направлені на вас. Вони звинувачують вас. Зваблюють вас. Принижують вас і сміються над вами. Ви взаємодієте з ними

Як мозок робить етичні судження

Яким чином нам вдається відгадувати наміри, переконання і почуття близьких і незнайомців? Вчений-когнітивіст Ребекка Сакс ділиться з аудиторією захопливими лабораторними дослідженнями, які розкривають механізм роботи мозку у момент, коли він “думає” про почуття інших людей і дає оцінку їх діям.

Чому нас навчили 83000 сканів головного мозку

Даніель Грегорі Амен — психіатр, який аналізує 22 роки досліджень головного мозку. По суті підсумовуючи власну практику та досвід інших спеціалістів, він пояснює, як наш мозок може змінюватися, як ми можемо змінювати мозок іншої людини, і, як наслідок, змінювати її життя. Лекція також може бути корисна тим, хто хоче зрозуміти, як правильно вести переговори.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.