Спецпроект

7 популярних сценаріїв кінця світу. Чому усі намагаються спрогнозувати the end людства


Скільки разів ми були за крок до того, щоб  довіритись черговому попередженню про кінець світу? 12.12.12, нашестя прибульців чи падіння метеориту — інтернет та новини давали нам достатньо підстав для того, щоб замислитись над тим, як варто провести останній день життя. Щоправда, більшість таких «передбачень» виявлялися не більше ніж «прогнозами». Ми пропонуємо вам згадати думки вчених, футурологів та інших спеціалістів: коли і чому має настати кінець світу?

Стівен Гокінг про штучний інтелект

Фізик-теоретик та автор теорії чорних дір вважав, що для людства існує чотири варіанти кінця світу: глобальна зміна клімату, удар величезного астероїду, ядерна війна або штучний інтелект. На рахунок останнього вчений хвилювався найбільше: він вважав, що люди не зможуть правильно скористатися надбаннями штучного інтелекту. Якщо вміло його застосовувати, направляючи зусилля на розвиток соціальної сфери, небезпеки можна уникнути. Гокінг побоювався, що з’явиться покоління надлюдей, які у всьому перевершать звичайних людей: будуть сильнішими як фізично, так і психологічно. Це призведе до того, що люди стануть безпорадними і, зрештою, до їх деградації.

Королівське товариство про інопланетян

Ще на початку 2010 року Лондонське королівське товариство провело слухання на тему «Виявлення позаземного життя та його наслідків для науки та соціуму». У ньому взяли участь астрофізики, біологи, спеціалісти НАСА та Агентства ООН з питань космічного простору. Однією з тем дискусії стало потенційне існування мешканців інших галактик та їх небезпеки для жителів Землі. Причому багато хто з вчених був саме песимістично налаштований щодо такої перспективи: вони вважали, що інопланетяни можуть використати нашу планету як джерело ресурсів та повністю захопити її. Професор фізики та астрономії Марцело Глейзер з Дортмундського коледжу навіть розробив спеціальну формулу, за допомогою якої можна підрахувати кількість «розумних» цивілізацій, з якими людство теоретично може вступити в контакт.

Кембридж про роботів-вбивць

У 2012 році вчені з Кембриджського університету почали розробку дослідження про глобальні загрози для людства, викликані розвитком технологій. Тоді вони дійшли до висновку, що найбільшу небезпеку становить штучний інтелект і технологічна сингулярність — момент, який настане, коли роботи фактично витіснять потребу у реальних людях. Через занадто сильну залежність людей від технологій, роботи колись просто зможуть повстати проти людства чи замінити його у ході гонки озброєнь. А ще вони припускали, що прагнення людей до безсмертя може призвести до того, що наша свідомість буде перенесена на електронний носій. Футуролог Реймонд Курцвейл  стверджує, що вже через 20 років можна буде повністю скопіювати мозок будь-якої людини.

Третя світова війна про нову зброю

У другій половині 20-ого століття більшість вчених вважали, що ядерна війна, яке призвела б до глобального радіоактивного зараження, могла стати наслідком холодної війни. Через застосування ядерної зброї практично все населення світу могло бути знищене, і навіть обмежений ядерний конфлікт катастрофічно змінив би клімат і екологічні умови. Зокрема, могли б випадати кислотні дощі, заразились би ґрунти, масово вимирали би представники рослинного та тваринного світів. Іншим варіантом була світова війна з використанням біологічної зброї (вірусних організмів та продуктів їх життєдіяльності). Крім винищення людства, біологічна зброя може мати непоправні наслідки для стану біосфери планети.

Берклі про епідемію захворювань

Девід Вейк, куратор музею зоології університету в Берклі, припускає, що грибок і мікроорганізми можуть стати причиною масового вимирання населення Землі. Такі супербактерії володіють надзвичайною лікувальною стійкістю, тобто не піддаються лікуванню традиційними препаратами. Деякі вчені вважають, що саме використання антибіотиків сприяє розмноженню таких бактерій. Більше того, багато з них думають, що спадкові патології можуть призвести до винищення людського роду. Завдяки досягненням технологій та медицини люди зі слабкими генами та вродженими вадами також  можуть народжувати дітей, що зрештою може призвести до того, що людство стане вразливим навіть до найлегших захворювань.

Мічіо Кайку про гама-спалах

Футуролог, автор книги «Фізика майбутнього» Мічіо Кайку описує у ній гама-спалахи — масштабні виплески космічної енергії вибухового характеру, які поки що спостерігаються у віддалених галактиках. Вони є найсильнішими викидами енергії у всьому Всесвіті і здатні за секунду випускати стільки енергії, скільки наше Сонце буде виділяти протягом наступних 10 млрд років. Направлений у наш бік гама-спалах може повністю знищити населення Землі. Спочатку електромагнітний імпульс, здійснений рентгенівським випромінюванням від гама-спалаху, пошкодив би все електронне обладнання на планеті, а тоді би знищив весь озоновий шар. Поверхня Землі би нагрілася до неймовірних температур, викликавши вогняні бурі, які охопили би всю планету.

Зомбі-апокаліпсис

Так, це не лише стандартний сценарій фільму про зомбі, а й цілком реальна перспектива кінця світу, яка постійно обговорюється вченими. Вони піднімають проблему виживання людства в умовах епідемії зомбі-вірусу, коли незаражених людей залишиться меншість. Співробітники Центру контролю і профілактики захворювань США навіть розробили офіційний гайд, де пояснюють, що робити у випадку нападу зомбі. А вчені з університету Оттави дослідили, що зомбі здатні захопити місто з півмільйонним населенням всього за 3 доби. А найбільш ефективним способом боротьби все одно залишається знищення абсолютно всіх носіїв зомбі-вірусу.

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ Космічне сміття: що це і скільки його на орбіті

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.