Спецпроект

Космічне сміття: що це і скільки його на орбіті


Космічні технології вражають. Ще трішки і мрія Ілона Маска про колонізацію Марса стане реальністю, ми віримо в це. Однак, краще та чистіше життя – це не про нову планету чи галактику, це про модель поведінки. Іншу планету ми ще не встигли колонізувати, а наповнити земну орбіту сміттям – вже.  Дослідження, запуски, та усі кораблі і супутники, які ми відправляємо  у космос – космічне сміття, нікуди не діваються, а накопичуються на орбіті Землі та поза нею. Невже у космосі не вистачає місця і чому ми повинні серйозно поставитись до вирішення цього питання? 

Що таке космічне сміття

  • Уламки і цілі частини супутників, які «своє вже відпрацювали» (ті, які людство запускало на орбіту більше 50 років);
  • Камені, загублені предмети, краплі фарби;
  • Інше сміття, яке якимось чином не зійшло з орбіти і не згоріло в атмосфері Землі.

ВВС США відслідковує космічне сміття з 1980-х років. Не все, звичайно — мова йде про об’єкти діаметром у кілька сантиметрів і більше. Нині на орбіті більше 20-ти тисяч предметів. Все це сміття рухається зі швидкістю близько 28 тисяч км/год. На такій швидкості навіть засохла крапля фарби може бути небезпечною для станції або навіть вбити космонавта.

Чому це сміття небезпечне для бороздіння космосу

Наприклад, тільки у 2014 році через нього МКС переміщалась тричі. А навіть для найменшої зміни локації станції потрібно кілька днів. Якщо космонавти отримують повідомлення про те, що сміття вже занадто близько, вони змушені ховатися в укриття і перечекати зіткнення.

Якщо космічне сміття вріжеться у супутник, воно або серйозно пошкодить його, або просто знищить. Особливу небезпеку становлять кубічні супутники — вони страшенно некеровані і в будь-який момент можуть кудись врізатись.

Тут діє теорія «каскадного ефекту», тобто кожне зіткнення збільшує імовірність наступного у 100 разів. А кожен знищений супутник перетворюється у сотні шматків космічного сміття.

Директор Інституту астрономії РАН, Борис Шустов, пояснює:

Космічне сміття може призвести до припинення будь-якої діяльності у космосі, оскільки воно має властивість до саморозмноження — великі уламки апаратів, стикаючись між собою, породжують багаточисельне «населення» дрібного сміття

Чим космічне сміття небезпечне для Землі

Якщо космічне сміття кілька разів зіткнеться з супутником, це суттєво відобразиться на нашій планеті — постраждає мобільний зв’язок, Інтернет і GPS. Іншу небезпеку становить потрапляння космічного сміття на Землю. Раніше Казахстан, наприклад, вже виставляв Росії рахунки у мільйони доларів за падіння шматків ракет-носіїв з невигорілим паливом. Хімічно це паливо (гептил) надзвичайно небезпечне, тобто наслідки можуть бути дуже серйозними. Іноді це навіть виливається у міжнародні скандали: у минулому столітті російський супутник з ядерним джерелом на борту впав на територію Канади. Очевидно, економічно обидві країни тоді постраждали.

В основному відходи скупчуються на висоті 850-1500 км від Землі, а також на висоті польоту космічних кораблів (250-350 км). Але, як і інші тіла, вони піддаються законам гравітації, що означає поступове наближення космічного сміття до нашої планети. Якщо люди не знайдуть надійного способу позбавлення від космічного сміття, з часом запуски ракет і супутників будуть неможливими без аварій при зіткненні з ним на орбіті. При цьому, невідомо, яка частка згорить в атмосфері, а що може буквально впасти людям на голову.

Як можна запобігти небезпеці

Наразі спеціалісти розробляють все нові і нові рішення для уникнення катастроф, пов’язаних з космічним сміттям. Найкращим засобом для «профілактики» вважають пристрої для спостереження за переміщенням космічного сміття. Шустов зазначає, що важливо покращувати показники існуючої апаратури, зокрема, удосконаленням засобів космічного базування.

Крім цього, для безпеки астронавтів на МКС розробляють спеціального робота. Він буде виходити у космічний простір замість них, щоб мінімізувати ризик бути вбитим шматочком космічного сміття. Робота на дистанційному управлінні розробляє Європейське космічне агентство.

Повітряні сили США запустити проект Space Fence для відслідковування космічного сміття. Він являє собою масштабну мережу радарів, яка створює «віртуальну мережу» над планетою. Вона дозволяє відслідковувати сміття розміром близько 10 см. Саме завдяки Space Fence поки що вдається успішно відводити діючі супутники МКС у випадку загрози зіткнення.

До речі, космічний апарат Dragon, відправлений на МКС за допомогою ракети-носія SpaceX, який віз вантаж для екіпаж станції, захопив з собою ще один цікавий космічний апарат — прототип космічного сміттяра, розроблений європейськими інженерами. І він зміг сіткою захопити імпровізований шматок космічного сміття, чим довів потенціал технології.

Це важливо для тебе, тому що…

Хто знає, наскільки швидко вирішиться проблема космічного сміття. Поки що варто бути в курсі того, звідки і яка небезпека може прийти. Те, що відбувається за межами нашої планети все одно нагадує людський вплив на екологію тут. Необережне ставлення до сміття може відобразитися і на тутешньому навколишньому середовищі.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.