Спецпроект

Освіта, медицина та суд: 6 неочікуваних сфер для використання VR-технології


Нам пощастило: ми можемо спостерігати за розвитком новітніх технологій практично від моменту їх створення. У 90-х про віртуальну реальність більшість людей лише чули і сприймали це як чергову ідею зі світу фантастики, хоча розробка розпочалася ще у середині минулого століття – американськими військовими. Незважаючи на стрімкий розвиток, і досі потрібно чимало ресурсів, як технологічних, так і фінансових, для її використання. Однак вже зрозуміло, що у VR величезний потенціал, її можна використовувати у різних сферах: від архітектури до медицини. Віртуальна та доповнена реальність – це більше не іграшки. Треба ловити хвилю перспектив.

Тож де можна використовувати VR, окрім ігор?

Що таке VR

Для тих, хто, ще не встиг запам’ятати модні терміни, нагадаємо: VR — скорочення від virtual reality, це створений технічними засобами світ, який людина відчуває через різні канали відчуттів. Це штучно створене віртуальне середовище, яке замінює справжню реальність і «переносить» людину в іншу. Ти просто одягаєш спеціальні окуляри і опиняєшся перед океаном або у космосі, наприклад. VR дозволяє людині бачити штучні образи і чути звуки, повністю занурившись в інше середовище. На сьогодні практично немає сфери, якої би технологія віртуальної реальності не торкнулася, люди намагаються застосувати її, аби покращити роботу будь-якої індустрії.

VR реформує відділи кадрів

Деякі компанії тестують технологію віртуальної реальності, аби відбирати кандидатів на роботу. Це значно полегшує процес проходження співбесід та перегляду резюме, оскільки дозволяє роботодавцю хоча б приблизно оцінити практичні навички кандидата, як він поводитиметься у стресовій ситуації. Інтерфейс VR може перенести його за стіл переговорів із партнерами, «поставити» перед директором чи запропонувати пройти віртуальний тур по офісу. Так потенційні працівники можуть заглибитися у реалії майбутньої роботи і відчути її справжню атмосферу.

VR у воєнній підготовці

Збройні сили США створили величезну платформу віртуальної реальності, щоб тренувати піхотинців, «переносячи» їх на поле бою для боротьби з мільйонами солдатів зі штучним інтелектом. Уряд вважає, що такі технології допоможуть армії стати більш підготовленою та витривалою. Основною ціллю платформи є підготовка солдатів до боротьби у будь-якій локації на планеті. Американська компанія Parasim, яка обслуговує національну армію, виготовляє спеціальні кріплення, шоломи і приладдя для імітації погодних умов, а також створює цифрові картини реальних поверхонь по фотографіям з космосу.

У Великобританії збройні сили застосовують програму віртуальної реальності для керування справжнім підводним човном (для цього використовують окуляри HTC Vive). На субмарини навіть встановлюють віртуальні торпеди, які імітують запуск вистрілу за силою і дозволяють проаналізувати всі помилки стрільця.

Уряд Австралії, наприклад, придбав та облаштував цілий військовий корабель для тренувань з технологіями віртуальної реальності. На кораблі є все приладдя і техніка, яку можна зустріти на реальному кораблі, а солдати тут відпрацьовують навички роботи у складних ситуаціях під наглядом офіцерів і аналітиків. Крім цього, австралійські війська застосовують унікальну систему навчання солдатів по прийняттю рішень у стресових умовах. Вони пристосовуються до обстановки, що різко змінюється і вчаться приймати рішення за лічені секунди.

VR у медицині

Там, де технологія може врятувати людське життя, інновації зайвими не будуть. Застосування віртуальної реальності у хірургії є надзвичайно перспективним перш за все тому, що в жодній іншій сфері медицини візуалізація дій лікаря не відіграє настільки важливу роль. У даному випадку, хірург володіє тривимірною інформацією про пацієнта, що дозволяє йому створювати інтерактивні моделі, які, в свою чергу, можуть прогнозувати наслідки хірургічного втручання в організм людини.

У 2014 році у Королівському Лондонському госпіталі провели операцію по видаленню ракової пухлини, застосовуючи VR. Хірург Шафі Ахмеде проводив операцію в окулярах віртуальної реальності Google Glass. За цим спостерігало 13 тисяч студентів, які ще й задавали питання. Вони відображалися у периферійному вікні в окулярах, тож хірург міг усно відповідати студентам.

Технологія віртуальної реальності дозволяє лікарям отримати повну клінічну картину людину, яка оперується. Спеціалісти з Університету Дюка у Південній Каліфорнії, наприклад, розробили окуляри доповненої реальності Hololense, завдяки яким хірург може отримати 3D картину мозку пацієнта. А компанія Medical Simulation Corp. створила симулятор Simantha, який являє собою манекен з імітацією серцево-судинної системи. В артерії та судини симулятора вводять рідину, що дозволяє управляти параметрами артеріального тиску, серцевого ритму, насичення киснем і навіть «рівнем свідомості» манекена. Так студенти навчаються, можуть задавати аномалії кровообігу і слідкувати за тим, як лікар проводить необхідні маніпуляції.

VR у суді

Американські адвокати Ламбер і Гуднау останні кілька років співпрацюють з компанією Kitchen Sink Studios, яка вивчає свідчення поліції, жертв злочинів і свідків, на основі цього створюючи реалістичні VR ролики. Їх планують демонструвати у суді за допомогою гарнітури Oculus Rift. Це допоможе чіткіше відтворити картину того, що сталося і зрозуміти, що насправді відбулося під час інциденту. Єдина проблема щодо поширення технології у судових засіданнях — висока вартість таких VR фільмів. Робота над одним займає від 100 до 1000 годин, а коштує він від $15 000 до $150 000. Самі адвокати зазначають, що завжди розглядали віртуальну реальність як область можливостей, тож відразу зрозуміли, що це може принести практичну користь для відтворення злочинів у дії. Найчастіше вони планують застосовувати VR при відтворенні ДТП і моделювання свідків. Судді та свідки зможуть повністю контролювати перегляд: зближувати, віддаляти, робити паузу, перемотувати, можна навіть змінити точку огляду.

А от народний суд Китаю вперше офіційно застосував технологію віртуальної реальності у засіданні. Суд розглядав справу по вбивству 19-річної дівчини її хлопцем. Колега жертви став першим, хто дав поліції свідчення за допомогою технології VR. І він, і спеціалісти одягнули спеціальну апаратуру і змогли «перенестись» у кіно, яке стало фільмом жахів для дівчини. Хлопець зміг з різних кутів відтворити картину злочину, свідком якого він став. Всі його рухи опрацьовувалися і зображення з симуляцією місця злочину виводилося на великий екран прямо у залі суду, тобто всі присутні могли бачити симуляцію дій хлопця.

VR у освіті

Уявляєш, наскільки цікавіше стало би дітям навчатися, якби вчителі перестали монотонно розповідати про чергову історичну битву, а натомість просто організували учням віртуальний похід на поле бою? Над цим працює, наприклад, європейська компанія «CLASSVR». Розробники пропонують не лише гаджети та програмне забезпечення, а й комплексне рішення, яке дозволяє організувати масове навчання. За допомогою такої технології можна проводити уроках як в невеликих групах, так і в цілий класах. У рамках проекту вчителі можуть самостійно (за допомогою адаптованого інтерфейсу) розробляти програми і створювати візуальні елементи навчального курсу. Для цього вони не повинні володіти навичками програмування — ілюстрації можна взяти з розроблених сюжетів або завантажити додатковий контент.

«Handheld Augmented Reality» — проект, організований за підтримки трьох американських університетів і втілений за кошти Міністерства освіти США. У рамках дослідження розробники розмістили у вільному доступі масив даних, присвячений створенню алгоритмів віртуальної реальності з метою навчання школярів. Переміщаючись по своїй реальній школі, в залежності від локацій школяр отримує навчальні завдання, які він повинен виконати не лише за допомогою своїх знань, а й з допомогою певних навичок роботи з використанням VR.

VR у космосі

Особливу популярність серед астрономів (та і звичайних користувачів) отримали програми «Star Walk» і «Solar Walk» від компанії VITO Technology. Компанія має офіси у США, Німеччині і Росії. Стів Джобс презентував ці додатки ще у 2010 році на щорічній презентації Apple. Вони дозволяють навчати професійних астрономів і знайомити з космічним світом звичайних користувачів (за допомогою технології віртуальної реальності). У додатках можна дивитися на космічні відеозйомки у 3D, розглядати космічний транспорт і планети.

А NASA створили два VR додатки, які дозволяють пролетіти між сузір’ями і зробити селфі на фоні туманності чорних дір. Може, це більше фановий формат, те все ж і справжні космонавти з радістю скористаються такою можливістю, перебуваючи на реальній Землі. Додатки дозволяють пролетіти через систему екопланет TRAPPIST-1 і доступні лише для VR-гарнітур Oculus і HTC Vive.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.