Спецпроект

Заборона на «безкоштовні» меми, відео та тексти: ЄС хоче змусити Facebook і Google платити за авторські матеріали


Авторське право у ЄС довгий час було темою для суперечок та пропонування різних пропозицій щодо реформування. Контенту у соціальних мережах багато і у багатьох випадках він безкоштовний. Ніхто не розбирається, чию картинку чи текст скачує, хоча в цьому і полягає основа авторського права. Парламентарів ЄС занепокоїло, що такі платформи як Google News або Facebook заробляють величезні гроші на використанні інтелектуального контенту, створеного співробітниками видавництв. Натомість останні ніякої частки кінцевого прибутку не отримують. Їх роботи використовують безкоштовно соціальні мережі. Для того, щоб урегулювати використання авторського контенту пошуковими платформами та соціальними мережами, ЄС вирішив прийняти директиву. У чому суть реформи авторського права, яка стала суперечкою для європейських політиків?

Авторское Право, Кража, Актив, Мешок, Грабитель, Бизнес

Для чого взагалі приймали

Перші згадки про термін copyright можна знайти ще у документах 18 століття. Тоді під захист підпадали права літераторів на твори, які публікувались. У 21 столітті ЄС ухвалив правила ще у 2001 році — тоді, коли Інтернет тільки починав розвиватися. Не було ні YouTube (і подібних платформ, на які можна викласти відео, захищені авторським правом), ні Google (пошукових систем, які можуть показати уривки чиїхось публікацій) у їх сучасному вигляді. Саме тому, зважаючи на стрімкий розвиток технологій, правила треба було оновити. Нелогічним видавалося регулювання контенту 2019-го року положеннями 2001-го — розвинутий Інтернет, можна сказати, досягнув повноліття, а цифрове авторське право досі регулюється положеннями з його дитинства. Європейські парламентарі приступили до справи.

У чому суть реформи

Реформа про модернізацію авторського права в епоху цифрових технологій обговорюється в Євросоюзі з 2016 року. Основною метою є накладання обмеження на використання в Інтернеті авторських матеріалів. Такі інтернет-гіганти як Wikipedia i Google негативно висловлювалися на рахунок деяких статей реформи.

Основне положення передбачає, що ЗМІ повинні отримувати винагороду, якщо їх матеріали повторно використовуються соціальними мережами (наприклад, Facebook або Google). Винагороду також повинні отримувати ті, хто створив контент або володіє правами на нього (якщо пісні або відео поширюються через онлайн-портали). Тепер, якщо власники не давали дозволу на використання їх контенту, платформи повинні будуть видаляти його. Критики побоюються, що це призведе до зникнення мемів і пародій у мережі. Перед тим, як постити якийсь мем або картинку, треба буде добре подумати, чи не порушуєш ти авторського права (починаємо сумувати за мемами Cyanide happiness). Так само і з частинами статей чи публікацій — онлайн-платформа побачить, що це заборонений контент і змушена буде його видалити.

Хоча, парламентарі підкреслили, що меми і гіфки під заборону не підпадають, але у це складно повірити — невідомо, як фільтри зможуть відрізнити їх від авторського контенту.

Існує і виняток — фірми, які існують менше трьох років, якщо їх річний обіг становить не менше 10 мільйонів євро та кількість користувачів не перевищує п’ять мільйонів на місяць.

Хто виступив за, а хто проти

DW повідомляє, що представники Ради ЄС, Єврокомісії і Європарламенту 13 лютого прийняли акт щодо реформи авторського права в Євросоюзі. Не всі політики одностайно схвалили реформу. Зокрема Юлія Реда, депутат Європарламенту від «Піратської партії» вважає, що така угода являє собою небезпеку для дрібних видавництв, авторів та інтернет-користувачів. До речі, фінальне голосування щодо законопроекту має відбутися завтра – 9 квітня.

Інтернет, яким ми його знаємо, буде повністю переданий в руки технологічних та медіагігантів

В основному критики вважають, що реформа створить цензуру в інтернеті, а людям стане складніше ділитися контентом один з одним. Найбільше її опонентів серед ІТ-гігантів, інтернет-організацій і активістів. Вони вважають, що це призведе до створення закритого суспільства, у той час як люди повинні використовувати цифрові досягнення для створення відкритішого світу.

А найбільш вигідною є реформа для великих видавництв, бо саме вони вимагали перегляду політики щодо суміжних прав (прав виконавців на результати творчої діяльності). Представник Християнсько-демократичного союзу (Німеччина) Аксель Фосс реформу підтримує:

Захист цифрового авторського права покладе край епосі Дикого Заходу в Інтернеті. Тепер ми зможемо відповідати новій реальності і бізнес-моделям цифрового століття

Петицію, покликану зупинити платформу, підписали вже більше 5 мільйонів користувачів, а от великі мас-медіа в більшості підтримують ініціативу.

Найбільше прихильники та критики сперечаються з приводу 11 статті, яка присвячена суміжним правам. У ній зазначено, що онлайн-платформи повинні платити видавництвам, якщо публікують їх статті (навіть маленькі уривки — snippets). Крім цього, реформа передбачає, що власник платформи повинен відповідати за дотримання авторського права на контент від моменту його публікації на платформі. Щоб мінімізувати появу нелегального контенту, платформи будуть застосовувати фільтри завантажень (upload filter) — програми, які перевіряють, чи захищені файли, що завантажуються авторським правом. Вони, між іншим, можуть блокувати навіть меми:( Але дозволити собі такі фільтри можуть переважно великі компанії.

Очевидно, реформа є найбільш вигідною для великих видавництв, бо саме вони вимагали перегляду політики щодо суміжних прав (прав виконавців на результати творчої діяльності).

Результат пошуку зображень за запитом

 

Це важливо для тебе, тому що…

Законопроект поки що перебуває на розгляді, завтра за нього ще повинні проголосувати всі країни-члени ЄС. Якщо голосування пройде успішно, країни повинні будуть прописати положення у своєму внутрішньому законодавстві. Оскільки Україна тримає курс на євроінтеграцію, цілком імовірно, що у майбутньому і наших авторів ця реформа буде стосуватися. Зокрема, зараз українські ЗМІ можуть оперативно перекладати публікації європейських видань одразу ж після їхньої появи (хіба що посилаючись на першоджерело). Цей закон може змусити українські видання домовлятися з першоджерелами, що може означати купівлю абонементу на використання контенту. Тим не менше, поки ми не стали повноцінними членами ЄС, реформа не тягне за собою ніяких зобов’язань для нашої країни.

Варто знати, як може змінитися політика онлайн-платформ щодо авторського права, щоб випадково не потрапити в пастку і захисти свій витвір. Багато хто вбачає у реформі початок масштабної цензури. Так це чи інакше, зможемо перевірити, коли закон набере чинності.

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ Тест. Какая ты социальная сеть?

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.