Спецпроект

Найчистіше місце на Землі: рейтинг держав за станом екології


Як би ми не старалися, в тій чи іншій мірі кожен з нас шкодить екології. Ну не завжди виходить ходити з еко-сумкою, правильно сортувати сміття чи здавати батарейки на переробку. Великі промислові компанії керують величезними заводами, які негативно впливають на рівень екології та життя людей у навколишніх зонах. Не всі країни вживають необхідні заходи для посилення екологічної ефективності. Як в індивідуальному, так і у глобальному масштабі наші дії приносять велику шкоду; цілі країни відповідальні за знищення навколишнього середовища. Ми спробували розібратися, які країни несуть найбільшу відповідальність за забруднення планети, а які знаходяться внизу списку. Втім, у кожної з них є потенціал.

Яка ситуація сьогодні

Більше половини пластикової продукції виробляється в Азії. А найбільша кількість пластикових пляшок і пакетів відправляється в смітники у США, ЄС і Китай ( у цих регіонах — до 37 тисяч тонн на день). Найбільша витрата екологічних ресурсів на душу населення у країнах Західної Європи, Східної Азії і країнах, які добувають нафту. Наприклад, у Люксембурзі дефіцит на одну людину в 10 разів вищий, ніж у середньому по світу. Регіони, які найменше заселені і найбільше «заросли» лісами (Південна Америка: Гайана, Суринам, Французька Гвіана) найбільш турботливо відносяться до природи.

Тут важливо згадати про Паризькі домовленості, розроблені у Парижі у 2015 році. Про них досі говорить увесь світ, а деякі країни навіть з нього вийшли. Основними положеннями

Очевидно, що найшвидше та найбільше витрачають природні ресурси розвинуті країни — ті, в яких працюють фабрики, заводи, підприємства. США та Південна Корея мають найгірші показники у цій сфері, а от Канада — найбільш відповідальна серед масштабних світових економік.

Все залежить від потреб держави. Якщо її жителі споживають багато фруктів та овочів, їм потрібно багато сільськогосподарських угідь. Чим більше продуктів рослинного походження вона виробляє, тим більше пасовищ і водойм для рибалки потрібно. Аналогічно — чим більше CO2 вона викидає у атмосферу, тим більше землі потрібно, щоб «витягнути його звідти.

Недавно весь світ говорив про Паризькі домовленості, розроблені у 2015 році. Основними положеннями угоди були: обмежити глобальне потепління 1,5 градусами, в період з 2050 до 2100 року почати процес обмеження промислової діяльності людини, а ще розвинуті країни повинні виділяти кошти у спеціальний кліматичний фонд для допомоги біднішим державам, постраждалим від змін клімату (наприклад, підняття рівня океану). У 2017 році США вийшла з Паризьких домовленостей, аргументувавши це тим, що вони не співпадають з економічними інтересами держави. Реакція світової спільноти на такі дії Трампа була в цілому негативною, оскільки більшість політиків вважають, що США не підтримує боротьбу проти зміни клімату.

Як складають рейтинг

Кожного року рейтинг найбільш екологічних країн складає Центр екологічної політики і права при Йельському університеті. Він вимірює екологічну ефективність з точки зору управління природними ресурсами і стану екології. Для цього аналізують такі показники:

  • Збереження біологічного різноманіття;
  • Протидія зміні клімату,
  • Стан здоров’я населення,
  • Практика економічної діяльності,
  • Ступінь навантаження економіки на навколишнє середовище,
  • Ефективність державної політики в області екології.

Ось так виглядає рейтинг найбільш екологічних держав (відповідно до вищезгаданих показників) за 2018 рік:

Україна у цьому списку знаходиться на 109 місці зі 180 — між Туреччиною та Гватемалою. Нашими недалекими сусідами є також Фіджі, Мальдіви, Ботсвана. Не найкращий показник, зважаючи на те, що від найближчих розвинутих країн нас відділяють щонайменше 12 позицій.

Для того, щоб проаналізувати, як різні держави використовують природні ресурси, Priceonomics (дослідницьке бюро), наприклад, використовує поняття «екологічний слід». Ця величина показує, скільки території потрібно для вироблення екологічних ресурсів, які використовуються громадянином конкретної країни, і поглинання відходів. Екологічний слід вимірюється у глобальних гектарах (це гектар землі або морської поверхні з середньою по Землі здатністю виробляти ресурси і утилізувати відходи).

Показники держав і націй відрізняються

Як визначили вчені з університетів Міннесоти та Вашингтону, у США найбільше забруднює екологію біле населення, а от страждають від цього темношкірі та латиноамериканські меншини. Білі американці вдихаються в середньому на 17% менше забрудненого повітря, ніж виробляють. Темношкірі «споживають» на 56% такого повітря. ніж його виробляють, латиноамериканці — на 63%. Такі показники зумовлені двома факторами: скільки люди споживають і наскільки забрудненим є повітря навколо них. Бюро економічного аналізу США виявило, що саме біле населення найбільше скуповує різні предмети і страждає від консюмеризму. Крім цього, велика частка нацменшин живе за межею бідності, а їх будинки розташовані біля промислових підприємств: заводів, фабрик, трас, які негативно впливають на екологію. Погана якість повітря стає причиною 63% смертей, спричинених екологічними факторами.

Це стосується тебе, тому що…

Важливо знати, наскільки екологічною є країна, у якій ми живемо, наскільки ми відстаємо/переганяємо інших і як ми можемо показники покращити. Крім цього, рейтинг допомагає зрозуміти, який шлях світова спільнота щороку проходить, щоб боротися з проблемами екології. Україна не пасе задніх у запуску екологічних ініціатив та підтримці трендів охорони навколишнього середовища.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.