Спецпроект

У ці винаходи спочатку ніхто не вірив, а сьогодні ми користуємось ними щодня


Не всі ідеї зразу стають відомими на весь світ. Навряд чи Цукерберг, сидячи у гуртожитку багато років тому, думав, що тоді ще facebook.com стане інтернет-імперією. Таких прикладів багато, усі вони стосуються різних сфер, але об’єднує їх одне: спочатку у них ніхто не вірив. Людям, які придумали щось геніальне, треба було усім доводити, що вони не божевільні, а їх задуми — цілком реальні. Просто часом навіть спеціалісти не можуть гідно оцінити якусь ідею — те, чого ми не розуміємо, зазвичай нас лякає.

Періодична система Менделєєва

У 19 столітті люди вже знали, що деякі хімічні елементи мають схожі ознаки і властивості. Але зв’язки цих груп до Менделєєва нікому встановити не вдавалося. Коли він вирішив розташувати елементи в порядку зростання їх атомної маси і написати про це роботу «Співвідношення здатності та атомної ваги елементів», то навіть фідбеку від експертів ніякого не отримав, бо люди тоді ще в принципі слабо вірили у реальність атомів. Навіть колеги вченого вважали ідею тільки добре продуманою махінацією. Такі вчені як Александр Еміль Бегуйе де Шанкуртуа і Уільям Олдінг взагалі стверджували, що саме їм належить ідея періодичної таблиці, а Менделєєв скористався їх задумом. Тільки в 1985 році тема знову вийшла на поверхню і переглянулась. Французький вчений Поль Лекок де Буабодран відкрив елемент Галій, властивості якого підозріло співпадали з передбаченнями Менделєєва.

Мобільний телефон

Ще у 1926 році Нікола Тесла припустив, що колись люди зможуть спілкуватися один з одним на відстані, а пристрої для цього будуть такими маленькими, що поміщатимуться у кишені жакета. Звичайно, тоді це було взагалі ідеєю з області фантастики і розвивати її ще не планували. У 1947 році технології зробили ще один крок вперед: працівники Bell Laboratories (дослідницький центр в області комунікацій) подумали: чому б не використовувати принцип сот (шестикутників) для створення мобільного зв’язку?

Мобільні телефони почали продавати майже через 40 років, його винайшов Мартін Купер. Він настільки сильно загорівся ідеєю, що дав працівникам своєї компанії Motorola 90 днів на те, щоб виготовити корпус телефона і усі деталі до нього. Всі навколо говорили йому, що цей задум марний і ніякого успіху не буде, але вже у перший день запуску у продаж біля магазинів стояли довжелезні черги. Перший мобільний телефон вміщував 30 номерів, міг працювати годину і для цього мав заряджатися 10 годин. Мартін згадує, як сусіди з підозрою дивилися на нього, коли він прогулювався біля будинку з незграбною жовтою коробкою біля вуха. А так, між іншим, і виглядав перший мобільний телефон.

Смайлики

Американський художник Харві Болл в 1963 році намалював жовтий кружечок із кумедною гримасою. Тоді він отримав за нього $45, ідея не викликала ніякого резонансу. А от через кілька років Бернар і Мюррей Спейн вирішили подивитися на картинку свіжим поглядом. Тоді вони побачили у ньому потенціал і зайнялись ліцензуванням «усмішок», що принесло їм більше $50 млн. Сьогодні без смайликів складно уявити не лише онлайн-спілкування, а й культуру комунікації в цілому. А в 1999 році японець Сігетака Куріта створив набір символів для телеоператора. Так смайлики отримали «друге дихання» і трансформувались в емоджі.

Меблі IKEA

В дитинстві Інгвар Кампрад, майбутній засновник компанії, мріяв стати бізнесменом. Він жив на шведській фірмі, де сусіди і шкільні вчителі щодня підсміювались над тим, як хлопець намагався складати конструкції із сірників або торгувати насінням квітів. Але коли Інгвар подорослішав і вирішив заснувати магазин, у якому би продавали «конструктор для дорослих», то довів усім, що речі, зібрані з простих матеріалів і своїми руками, можуть бути стильними і актуальними. Перший магазин IKEA відкрився у 1943 році, через 5 років фірма вже була відомим брендом і торговою маркою. Сьогодні грошовий обіг компанії перевищує $30 млрд. Важливу роль у розвитку компанії зіграло те, що Кампрад вдало підловив потреби споживачів: у той час хороші меблі вважали розкішшю, а він запропонував високу якість за низькими цінами.

Apple

За іронією долі, саме 1-го квітня 1976 року на ринку з’явився перший Apple Computer вартістю $666, 66. А коли в 2007 році компанія випустила перший айфон, Стів Джобс сказав, що якщо Apple займе хоч 1% ринку, це вже буде дивом. Компанію найчастіше звинувачували в естетичному перфекціонізмі і фокусі на невеликій кількості продуктів, тож успіху точно не пророкували. Ще у 2001 році Журнал Business Week написав статтю: «Вибач, Стів. Чому ідея з Apple Store ніколи не вигорить». Ну, що було з Apple далі, ми вже знаємо. На хвилиночку, зараз Apple займає приблизно 15% ринку.

Платіжна система PayPal

Цю платформу називають «матір’ю всіх фін-тех платформ». В 1998 році засновники запропонували використовувати адреси електронної пошти і підключати віртуальні акаунти до реальних банківських рахунків для того, щоб виконувати онлайн-платежі. До речі, Ілон Маск був одним із засновників, займав посади президента компанії і директора по виробництву (доки Ebay не купила PayPal у 2002 році). У той час на компанію звалився шквал критики — ніхто особливо не довіряв інтернету, а тим більше інтернет-банкінгу. Згодом стартап все-таки запустили як службу грошових переказів, а зараз це вже незалежна компанія, дохід якої давно перевищив $15 млрд.

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ Что изобрели в год твоего рождения?

 

 

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.