Спецпроект

Не тільки Theranos: найгучніші псевдо-відкриття XXI століття


Ми постійно чуємо про наукові та технологічні відкриття, які «можуть змінити світ». Деякі з них викликають захоплення і демонструють відповідні результати, а інші — виявляються гучним обманом. Бажаючи досягнути успіху, вчені, винахідники і дослідники часто женуться за прибутком та популярністю, забуваючи про основне призначення відкриттів: актуальність та поширене застосування. Дещо люди випадково випускають із поля зору, на інше свідомо закривають очі, а щось вони просто сподіваються приховати. Нещодавно світ сколихнула новина про Theranos — скандальний медичний стартап. На піку слави його прибуток оцінили у $9 млрд: стартап обіцяв людям повне обстеження організму, всього взявши кілька крапель крові. По суті, обіцяв неможливе, тож шахрайство згодом викрили. Impact Lab розповідає, що приховати обман не завжди виходить від величезної світової спільноти, тому що хтось його таки помічає.

Експеримент з клонування людини

У 2005 році професор ветеринарних наук Сеульського національного університету Ву-Сук Хван порушив правила роботи з донорами та навмисно сфабрикував результати експерименту по клонуванню людських ембріональних клітин. Вченого також звинувачували у порушенні професійної етики і правових норм. Справа в тому, що Хван наказав одному з асистентів модифікувати кілька ліній звичайних соматичних клітин, щоб їх можна було видавати за клоновані стовбурові клітини. Зараз Хвана називають одним з найскандальніших фальсифікаторів сучасності: виявилось, що ні людину, ні собаку йому клонувати не вдалось, стовбурові клітини були всього лише фотомонтажем, а гроші вчений поклав собі в кишеню. Його позбавили професорського звання і посадили на 2 роки в тюрму. Тим не менше, у 2014 Бюро з реєстрації патентів і торгових марок США видало Хвану сертифікат на отримання стовбурових клітин якраз тим методом, за який його покарали. Цікаво, чому вченого може навчити попередній досвід?

Результат пошуку зображень за запитом

Схема Берні Медоффа

Цю аферу називають ледь не наймасштабнішою в історії. Бернард Медофф — «повелитель» фінансової піраміди, який зумів обманути мільйони американців, в тому числі заможних і відомих. Експерти оцінюють збитки цієї афери у $50 млрд. До кінця 2008 року чоловік встиг попрацювати трейдером, інвестиційним радником, директором однієї із найвпливовіших бірж США Nasdaq. Але основною аферою стала Madoff Investment Securities — його власний хедж-фонд, який у 2008 році зайняв 6 місце на Уолл-стріт по об’ємам операцій. Втім, усе це виявилось лише вдало прихованою фінансовою пірамідою — компанія обіцяла клієнтам 10-12% гарантованих річних, але виплати старим клієнтам проводились за рахунок повторно залучених вкладників. Більше того, Медофф найняв на роботу своїх синів, брата і племінницю. Такий от «сімейний бізнес».

Результат пошуку зображень за запитом

Вигадані експерименти

Хендрік Шен, німецький фізик, просто вигадував експерименти в області мікроелектроніки. Він описував результати дослідів, базуючись на своїх припущеннях. Можливо, відштовхувався від того, що думки матеріалізуються, але стратегія дійсно спрацювала і вченого навіть хотіли висувати на Нобелівську премію. З 1998 по 2001 Шен демонстрував ледь не всі електронні феномени, які необхідні індустрії високих технологій. Кожні 8 днів виходила нова публікація (!) — від надпровідності до одномолекулярного транзистора. Чомусь іншим вченим ніяк не вдавалося повторити експерименти Шена. А потім виявилося, що в деяких його роботах використовувалася одна і та ж діаграма, тільки з різними підписами. Так він втратив і роботу, і докторський ступінь.

Пов’язане зображення

Фальшиві стовбурові клітини

Мабуть, тема клонування була особливо цікавою для вчених, якщо найгучніші наукові скандали сучасності пов’язані саме з нею. У 2014 році співробітниця Гарварду Харуко Обоката опублікувала в журналі Nature сенсаційну статтю про те, що звичайні клітини можна перетворити у стовбурові, не втручаючись у генетичний код, а за допомогою дії кислоти. Японка стверджувала, що отримала стовбурові клітини миші із клітин лімфи. Дослідження «вистрілило», тому що відкрило перспективу створення штучних органів. Але через деякий час експерти помітили неточності у тексті та ілюстраціях до статті. Більше того, вчені спробували повторити експеримент Обокати і в них нічого не вийшло. Коли жінку попросили повторили експеримент публічно у лабораторії, вона 48 разів намагалася його провести — безуспішно.

Пов’язане зображення

Містифікація розкопок

Синьїті Фуджімура довгий час був авторитетом в області археології, але як і в попередніх випадках, більшість його відкриттів виявилися суцільним обманом, причому детально продуманим і запланованим. Чоловіку вдавалося добувати цінні експонати (начебто артефакти часів палеоліту) з надзвичайною легкістю, що викликало підозри і заздрість експертів. За такий успіх його навіть почали називати «рукою Бога». Згодом про знахідки шахрая почали писати у шкільних підручниках і навіть журналах, які не мали відношення до археології, про них захищали дисертації і знімали документальні фільми. Здавалося, слава археолога буде вічною, але у 2000 році японська газета опублікувала дві серії фотографій: де Фуджімура закопує артефакти у землю, а інша — де він тріумфально їх «викопує».

Пов’язане зображення

Theranos

Елізабет Холмс — жінка, яка керувала відомою на весь світ медичною компанією. Theranos пропонував своїм клієнтам більше 240 аналізів, які дозволяли перевірити різні параметри роботи організму, від рівня холестерину до маркерів раку. При цьому розробники обіцяли взяти на зразок всього кілька крапель крові — аналізи компанія мала роботи за допомогою власного пристрою Edison. У його розробку інвестори вклали близько $400 млн. Зрештою виявилося, що із запропонованих аналізів компанія могла виконати тільки 15, і навіть для них використовує пристрої інших фірм. Виходить, все, що робило Theranos унікальним стартапом, насправді не використовується.

Пов’язане зображення

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.