Спецпроект

Як ми знайшли ідею для власного проекту. Досвід засновників «Суду на долоні» та Greenval


Усе починається з ідеї. Сценарії та способи пошуку, генерації й остаточного вибору багато в чому залежать від сфери й індустрії. І ми знаємо, що це непростий процес. Якщо художники і дизайнери зазвичай більше відштовхуються від власного мистецького стилю та дослідження спадку попередників, то в tech-проекту концепти народжуються з власної проблеми, запиту ринку або незаповненості ніші.

До того ж ідея – це лише початок довгого шляху, тож важливо, аби ідея не лише відповідала запитам ринку, але й вашим інтересам. Адже, обираючи тему та проблему, над якими будете працювати, ви автоматично підписуєтесь під тим, що проводитимите з ними часом по 10−12 годин на добу.

У рамках спецпроекту з 1991 Open Data Incubator запитали в переможців попередніх Open Data Challenge, як вони знайшлу свою «ту саму» ідею.

Суд на долоні

«Суд на долоні» — аналітичний сервіс для пошуку, дослідження та візуалізації судових рішень, дані з яких інтегровані з іншими реєстрами. Із «Судом на долоні» вся робота з реєстрами відбувається в одному місці. Більше не треба перемикатись між вкладками та звіряти інформацію.

Наш шлях побудови та кристалізації ідеї проекту базувався на двох факторах — власний попередній досвід у сфері досліджень і подальша активна робота з вивчення потреб і внутрішнього запиту основної аудиторії.

Сім років тому наша команда почала займатись політичним консалтингом, і вже тоді до нас надходили запити, пов’язані з певними недосконалостями системи реєстру судових рішень. Наприклад, були запити щодо відбору всіх судових рішень по компаніях, що судяться в певному регіоні. Тоді з цим було допомогти складно – проаналізувати таку інформацію було неможливо.

Навіть згодом, коли держава відкрила цілий ряд датасетів, а в 2017-му Державна судова адміністрація опублікувала весь текстовий архів рішень, ми неодноразово чули від клієнтів і партнерів про ряд прогалин і потреб, які не покривав державний реєстр.

Наприклад, у державному реєстрі рішень фігурують юридичні особи. Але, щоб отримати інформацію про керівника цієї юридичної особи або бенефіціара, треба було додатково шукати цю інформацію в інших реєстрах. Часто в текстах судових рішень є помилки (мимодруки, неправильне зазначення дат, різні формати однакових за типом даних), через які певні рішення можуть не потрапляти до пошукової видачі.

Так у нас виникла ідея спрощення та створення іншого, набагато більш продуктивного підходу для аналізу судових рішень і всієї пов’язаної з ними інформації.

Судовому реєстру потрібен свій Google і Google Analytics.

Ідею відшліфували вже під час інкубаційної програми першого Open Data Challenge. Ключовим інструментом стала комунікація з менторами-юристами та загалом юридичною спільнотою, оскільки саме для них «Суд на долоні» є професійним інструментом.

Так ми «наштормили» ідеї функцій, які згодом імплементували в сервіс: пов’язали інформацію з інших реєстрів, додали пошук і можливості уточнення пошукових запитів і в цих реєстрах, створили фільтри, які дозволяють досліджувати роботу конкретного судді, адвоката чи прокурора, інтегрували актуальне на момент прийняття рішення українське законодавство та рішення ЄСПЛ, надали можливість отримувати оперативну статистику і навіть розробили систему прогнозування судових рішень на основі вже прийнятих.

Наша основна порада аплікантам і майбутнім учасникам ODC — тестуйте гіпотезу, досліджуйте, чи потрібен буде ваш продукт ринку. Найпростіший спосіб — запитувати в потенційної аудиторії. Проект не вистрілить тільки тому, що ви можете накодити певну фічу.

Greenval

Greenval це сервіс пошуку агрохімікатів, який допоможе українським фермерам обрати та замовити добрива чи засоби захисту, що будуть ефективні на їхній культурі та становитимуть мінімальну загрозу для життя людей і довкілля.

Почалося все з того, що в 2017 році майбутня команда  Greenval зустрілася на проекті міжнародної технічної допомогои UHBDP, що націлений на підвищення прибутків малих і середніх виробників плодоовочевої продукції на півдні України. Говорячи про екологічність сучасного землеробства, ми зрозуміли, що використання токсичних агрохімікатів залишається однією з найгостріших проблем у цій сфері. Отруйні речовини не лише шкодять довкіллю, а й спричиняють масову загибель бджіл, викликають тяжкі алергічні реакції в людей, що працюють з ними без належного захисту. З іншого боку, існують труднощі з виходом на ринок малих підприємств-виробників, особливо тих, які прагнуть виробляти органічні препарати. У таких компаній на початкових стадіях може бракувати коштів на просування своєї продукції та виробництво потрібних об’ємів.

Тоді ми замислилися над рішенням  — уніфікованою системою пошуку безпечних агрохімікатів. Ми розуміли, що сайт-агрегатор у чистому вигляді — уже давно не нове рішення, тому провели певний час над кристалізацією ідей, що можуть відрізняти такий сервіс від конкурентів на українському ринку. На сьогодні ми поширюємо інформацію про рівень токсичності препаратів, використовуючи відкриті дані, а також переліки культур і шкодочинних факторів, що їх можуть вражати.

Ми дійшли до розуміння, що сервіс має стати незаангажованим майданчиком, що покаже всі зареєстровані в Україні агропрепарати, а до того ж ще й виконає свою мету — відкрити доступ до даних усім охочим.

Ми розуміємо, що, окрім вирішення головної потреби фермера у підвищенні прибутковості його бізнесу, важливим аспектом сервісу має бути інтуїтивний інтерфейс.

На момент подання на конкурс Open Data Challenge весною 2018 року ми вже мали концептуальне бачення та навіть дизайн мобільного додатку. Але в ході інкубації та роботи з менторами ми дійшли висновку, що у сільській місцевості, де ще поки не у всіх є смартфони, мобільний додаток може не вистрілити. Тому ми зосередились на форматі онлайн-сервісу (тобто сайту). Також у ході інкубації ми проаналізували можливість розробки калькуляції, яка  дозволяє порахувати необхідний об’єм кожного препарату, бо фермерам вкрай важливо раціонально розподіляти кошти та свій час.

І на завершення ми бажаємо аплікантам і майбутнім учасникам цьогорічного челленджу бути відданим тому, що ви робите.

Обирайте проект, що не просто використовує відкриті дані, а й змінює свідомість кінцевих користувачів. Спостерігайте, які проблеми та виклики існують у вашій сфері, і дослухайся до своєї цільової аудиторії. Зверніть увагу на конкурентів, на що вони роблять ставку та сформуйте свою унікальну пропозицію. Хай щастить, і вживайте здорову продукцію!

Поради організаторів Open Data Challenge по підкоренню музи

  • Як показує досвід команд, виходити краще з власного досвіду, проблеми/потреби і розуміння проекту, а не гнатися сліпо за трендами. Хоча їх розуміння буде вам на руку.
  • Наступний крок — дослідити, чи то тільки ваша проблема, чи вона все ж має спільний характер для певної групи/аудиторії (привіт-привіт, слово «аудиторія»).
  • Трохи згодом корисно буде звузити проблему до декількох інсайтів. Саме вони можуть лягти в основу перших функцій вашого сервісу.
  • Інший напрям кристалізації ідеї — дослідження конкурентного поля. Без цього точно ніяк, як і без подальшого висновку, що ви можете зробити інакше.

А якщо свою музу ви вже підкорили, то пишіть сюди. Є пропозиція!)

Open Data Challenge — це міжнародний формат конкурсу для проектів на основі відкритих даних, створений Open Data Institute, провідною міжнародною інституцією, що займається пропагуванням відкритих даних у світі. Open Data Challenge вперше стартував в Україні у 2017 році. Конкурс проводиться в рамках проекту міжнародної технічної допомоги “Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах / TAPAS”, за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування України та в партнерстві з Фондом Східна Європа, 1991 Open Data Incubator.
Проект TAPAS реалізується Фондом «Євразія» та фінансується Урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та за фінансової підтримки уряду Великобританії (UK aid).

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.