Спецпроект

Замість уроків – на мітинг. Школярі по всьому світу вимагають від урядів боротися з глобальним потеплінням


Останнім часом набирають популярності учнівські та студентські протести проти зміни клімату. Це вкотре підтверджує, що основною рушійною силою соціальних змін є молодь. Сьогодні тисячі школярів і студентів вищих навчальних закладів покинули навчальні приміщення і вийшли на вулицю, щоб закликати до дії тих, кому небайдужа доля нашої планети.

З чого все почалося

Шведська активістка проти глобального потепління, 16-річна Грета Тунберг, стала ідейною натхненницею для руху Youth 4 Climate («Молодь для клімату»). Вона стала відомою завдяки своєму виступу на Всесвітньому економічному форумі в Давосі. Дівчинка почала брати активну участь в екологічних рухах влітку минулого року, тоді ж вона стала ініціатором молодіжних акцій під девізом «П’ятниці заради майбутнього». Вони були присвячені боротьбі зі зміною клімату. Протягом 2018 року рух став популярним і почав підтримуватися в різних країнах Європи. У серпні Грета влаштувала протест перед вікнами шведського парламенту, де разом з однодумцями вимагала від політиків почати виконувати умови Паризьких домовленостей по зміні клімату (вимоги до держав утримувати підвищення температури на рівні 2−1,5°C).

Вона ж була першою, хто заявив, що не буде ходити в школу, поки чиновники не змінять свою позицію. У своїх виступах Грета не боїться критикувати сучасних політиків, які не звертають увагу на екологічні проблеми. За активну та чітку позицію дівчинку висунули на Нобелівську премію миру. Сама вона зізнається, що для неї це велика честь, хоча і відчуття доволі незвичні. Втім, багато хто вважає, що через вік у дівчинки ще присутній юнацький максималізм і її погляди на екологію занадто радикальні. Виступаючи в ООН, Грета сказала:

За 25 років багато світових лідерів виступили на конференціях. Очевидно, це не спрацювало, адже кількість шкідливих викидів усе ще збільшується. Тому я не стану знову просити їх про щось — замість цього я просто поясню людям по всьому світу, що наші політики нас підвели.

Хто протестує

Америка, Індія, Південна Корея, Бангладеш, Іран, Таїланд, Уганда, Швейцарія, Велика Британія і Австралія серед тих країн, у яких учнівські кліматичні страйки вже набирають обертів. У деяких випадках мова йде про десятки школярів, які пропускають уроки, а в інших — про тисячі, які блокують входи до банків, заводів чи інших підприємств, чиї дії є шкідливими для клімату. Youth 4 Climate об’єднує небайдужих дітей, які готові піти на радикальні міри для покращення екологічної ситуації. Поки що рух планують запустити в 1700 містах і більш ніж 100 країнах по всьому світу. Початково він набув популярності в Австралії, де тисячі дітей з різних міст вимагали в прем’єр-міністра перегляду політики стосовно екології. Він у свою чергу побажав дітям більше вчитися.

Getty Images

CNN поговорив з кількома юними активістами: усіх об’єднувала спільна мотивація. Діти свідомі і можуть навести чітку статистику про сучасний стан екології. Наприклад, вони вважають, що в Австралії достатньо грошей і можливостей, щоб зайнятися удосконаленням технологій відновлюваної енергії. Не розуміють, чому уряди країн продовжують інвестувати в роботу атомних заводів і підприємств, а не в альтернативні джерела енергії. Зокрема, активістка з Кореї жаліється, що коли виходить з дому, то може буквально бачити пил, який літає в повітрі, а жителька Маврикію пояснює, що тепер бачить набагато менше екзотичних тварин і рослин, ніж у ранньому дитинстві.

Немає значення, які в нас політичні чи релігійні погляди. Зміна клімату — це те, що стосується нас усіх.

Проти чого протестують

Як зазначала Грета, вона не припинить протести, поки держави не продемонструють видимих результатів своєї роботи назустріч Паризьким домовленостям. Згідно із щорічним звітом ООН по зміні клімату, у світових лідерів є всього 11 років, аби не дати планеті досягти критичного рівня глобального потепління. Якщо викиди парникових газів залишатимуться на тому ж рівні, що і зараз, то температура Землі підніметься на 1,5°C порівняно з доіндустріальним періодом, а це стане критичною точкою. Тому діти, відштовхуючись від постанови ООН, закликають усі країни до 2030 року зменшити викиди вуглекислого газу на 45%, а до 2050-го взагалі звести до нуля. Діти вимагають від урядів:

  • оголосити надзвичайну кліматичну ситуацію;
  • проінформувати громадськість про небезпеку;
  • реформувати навчальні плани з урахуванням екологічної кризи;
  • знизити вік для отримання права голосу на виборах до 16 років, щоб діти могли брати участь у вирішенні екологічних питань.

Getty Images

Реакція лідерів

Майкл Гоув, держсекретар з питань навколишнього середовища Британії, підтримує дитячу ініціативу.

Колективні дії завжди мають значення, у них більше шансів суттєво повпливати на ситуацію. Ми погоджуємося і протестуємо разом з вами.

У той же час багато політиків вважають, що діти просто дарма витрачають час, відведений на уроки. Британська національна асоціація директорів шкіл наголошує, що нічого не може бути важливішим для дитини, ніж її освіта. А от міністр енергетики Клер Перрі зізнається, що, якби рух був популярним 40 років тому, вона сама би до нього приєдналася.

Шотландський міністр Нікола Серджен заявила, що Youth 4 Climate — «один з небагатьох промінчиків світла у сучасному темному світі».

У Португалії ж, навпаки, видання Publico висловлює занепокоєння з приводу байдужості тамтешніх школярів. Вони пишуть, що вперше за багато років молодь у світі нарешті взяла ситуацію в свої руки і покидає зону комфорту, а португальська шкільна спільнота з відчуженням спостерігає за цим.

Getty Images

Це важливо для тебе, тому що…

Варто знати не лише про сучасні екологічні проблеми, а й про способи боротьби з ними. Ще краще — слідкувати за успіхами тих, хто щодня докладає зусиль до рухів по всьому світу. Грета Тунберг вже однозначно стала знаковою фігурою для світової історії, надихнувши сотні тисяч дітей підтримати Youth 4 Climate. Сподіваємось, Україна скоро теж приєднається до руху і зможе похвалитися результатами протестів.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.