Спецпроект

Успішний бізнес, нові стартапи та ГО: 3 кейси на відкритих даних. Як їм це вдалося


Це не завжди очевидно, та кожен новий відкритий реєстр, кожен новий гігабайт цінних даних онлайн – це реальний вплив на економіку України. Нові ринкові ніші, бізнес-напрямки, ІТ-продукти – сфера відкритих даних може стати наступним «блакитним океаном» у нашій країні.

Останні п’ять років Україна демонструє прогрес у відкритті даних. І хоча ще залишається багато сфер, над якими потрібно працювати, уже помітні перші результати цього процесу. Серед основних показників: поява стартапів на базі відкритих даних, створення нових бізнесів, розвиток дата-аналітики.

У рамках спецпроекту із ProZorro «ПрозорийImpact» на прикладі 3 кейсів проілюструємо, як відкриті дані розвивають бізнес, створюють ефективні громадські об’єднання та впливають на процеси в країні.

Кейс Opendatabot

Сьогодні Opendatabot — один з найвідоміших українських стартапів на базі відкритих даних. Число його користувачів уже подолало відмітку у 400 тисяч, а кількість запитів за минулий рік сягнула 10,5 мільйона. Найчастіше ботом користуються підприємці, юристи та журналісти.

Opendatabot можна назвати «пошуковик по державі». Сервіс допомагає знайти будь-яку українську компанію за назвою, кодом ЄДРПОУ або іменем керівника та сповістити через месенджер про будь-які зміни в реєстраційних документах, а також отримати сповіщення в разі будь-яких змін.

Юристи переважно використовують бот, аби дізнатися про перенесення судових засідань, зібрати детальну інформацію про компанію: у яких справах фігурує, яка історія змін. Журналістам сервіс заощаджує час на регулярний моніторинг низки реєстрів.

Стимулом для розробки Opendatabot стала поява у форматі відкритих даних ЄДР (Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань). Розуміючи, як це може допомогти в захисті інтересів бізнесу, розробники української ІТ-компанії «908» буквально за декілька днів створили Telegram-бот. Наступного року інтегрували дані судового реєстру й інших відкритих ресурсів. Нині сервіс містить дані з майже 20 відкритих офіційних джерел. Серед них: реєстр платників ПДВ, графік планових податкових перевірок бізнесу, єдиний реєстр адвокатів.

Збираючи, об’єднуючи та систематизуючи дані основних публічних реєстрів, Opendatabot поступово перетворюється на потужну платформу для запуску нових ІТ-продуктів. Сервіс має відкритий АРІ (програмний інтерфейс) і охоче ділиться своїми даними з усіма. Цією можливістю вже скористалися 27 стартапів, низка підприємців і громадських організацій. Приміром, Transparency International Ukraine використовує АРІ Opendatabot для поліпшення модуля аналітики публічних закупівель, який допомагає, приміром, знаходити компанії, які створювалися спеціально під конкретний тендер. Аналітичний центр BRDO використовує Opendatabot в проекті з перевірок українського бізнесу.

Кейс Opendatabot демонструє потенціал відкритих даних та їхній вплив на розвиток українського бізнесу та появу продуктів і сервісів.

Кейс «Суд на долоні»

2017 рік став вирішальним для трьох дніпрян: Кирила Захарова, Ольги Бугай та Олени Данцевої. Після того як проект набрав обертів, усі вони вирішили відмовитися від інших проектів власного консалтингового агентства та повністю зосередитися на розвитку стартапу «Суд на долоні».

Ідея його створення виникла з практичного досвіду. Під час роботи в сфері консалтингу, та й взагалі над іншими проектами, засновникам «Суду на долоні» доводилося працювати із судовим реєстром. При цьому доводилось витрачати неймовірну кількість часу та нервів на рутинний перегляд рішень, а вони нерідко були нерелевантними і незручними для пошуку. Аби змінити цю ситуацію, троє колег вирішують власними силами створити зручний пошуковик. Поява в 2017 році судового реєстру у форматі відкритих даних це дозволяла.

Зі своєю ідеєю Кирило, Ольга й Олена їдуть на відбір Open Data Challenge, успішно проходять інкубаційну програму та в фіналі стають одними з переможців національного конкурсу проектів на основі відкритих даних. Одна за одною слідують перемоги в конкурсах legal-tech-стартапів від HiiL (Гаазький інститут інновацій у праві) та перший AEQUO Legal Tech Challenge.

Розуміючи потенціал і доступність інших наборів даних, команда «Суду на долоні» розширила ідею проекту. Сьогодні їхня ціль – створити універсальний аналітичний інструмент, який допоможе юристам працювати з низкою даних в одному місці, легко і зручно. Для цього стартап інтегрував дані з ЄДР, реєстрів адвокатів, прокурорів, нотаріусів, судових експертів, арбітражних керуючих, реєстру майнових прав, земельного кадастру.

Окрім того, команда проекту працює над системою прогнозування винесення рішень. Нещодавно з’явився інструмент — WINCOURT. Він звіряє документ користувача з наявними в судовому реєстрі рішеннями. І на основі вже прийнятих рішень будує прогноз розгляду справи.

Ідей для розвитку «Суду на долоні», як говорять його засновники, може вистачити ще на кілька команд, тому вони сподіваються в майбутньому на її розширення.

Кейс DoZorro: об’єднання громадськості для контролю закупівель

Відкриті дані сприяють не лише утворенню стартапів і розвитку бізнесу, а й об’єднують громадських активістів. Приміром, з появою масиву даних ProZorro з’явилася спільнота DoZorro під егідою Transparency International Ukraine. Ціль – ефективний громадський контроль публічних закупівель.

Сьогодні DoZorro-спільнота об’єднує зусилля для моніторингу закупівель 20 громадських організацій. Також діє одноіменний портал, де кожен учасник торгів може залишити свій відгук про конкренту закупівлю. У випадку виявлення порушень законодавства командою DoZorro, Transparency International Ukraine, інформація скеровується до правоохоронних чи ж контролюючих органів.

Для аналізу відкритих даних українське відділення Transparency International створило зручний аналітичний інструмент bi.prozorro.org, який дозволяє в декілька кліків зібрати загальну інформацію про стан закупівель в країні (кількість тендерів, заощаджені кошти), перевірити конкретну закупівлю, виявити можливе порушення законодавства. Аналітичний модуль постійно вдосконалюється, з’являються все нові функції для замовників, бізнесу, громадськості.

Кейс DoZorro ілюструє важливість відкриття державою даних, адже вони є стимулом формування ефективних громадських об’єднань і змін у країні.

Загалом, існує безліч можливостей для використання відкритих даних. І як бачимо, як для приватного так і громадського сектора.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.