Спецпроект

Чи справді екран смартфону погано впливає на зір – дослідження


Сучасний технологічний світ наповнений предметами, які дають сильне навантаження на наш зір. За оцінками World Health Organization, близько 1,3 млрд людей по всьому світу живуть з тою чи іншою формою порушення зору. А дослідники із Сінгапуру та Австралії визначили, що до 2050 року половина населення Землі буде страждати від близькозорості.

Із самого дитинства батьки обмежують час, проведений дітьми за комп’ютерами та телефонами не лише через психологічні причини, а й через хвилювання про здорові очі. Час розібратися, чи насправді світло з екрану мобільника негативно впливає на зір, чи, може, причина в чомусь іншому.

Як працюють наші очі

Відомо, що зір людини працює зовсім по-різному в залежності від того, дивиться вона на предмет, що знаходиться близько чи далеко. У медичній науці є таке поняття як «акомодація». Наприклад, нормальний стан очей з розслабленими м’язами — це акомодація вдалину. Якщо ж людина намагається роздивитися предмет зблизька, її м’язи починають напружуватися. Якщо людина багато працює перед монітором, очі перебувають у постійному напруженні і поступово звикають до такого режиму. З часом м’язи вже сприймають таке положення як норму, і очам стає складніше перелаштовуватись на розглядання предметів на далекій відстані. У такому випадку відбувається спазм акомодації — саме до цього в більшості випадків призводить довге сидіння перед екраном телефону, але не до суттєвого різкого погіршення зору. Саме тому лікарі часто рекомендують пацієнтами відволікатися від роботи і дивитися на точку вдалині (у дитинстві я, наприклад, страшенно не любила і не розуміла цю вправу; а виявилось, дарма — зір хоча й не піднявся, проте не продовжив падати).

Чим шкодить екранне світло

Учені з університету Толедо нещодавно опублікували дослідження в журналі Scientific Reports. Вони дослідили, як очі людини сприймають спектр світла. У результаті експерименту виявилося, що ми можемо бачити тільки його частину, крім цього, коротші хвилі здаються нам синіми, а довші — червоними. Учені дійшли висновку, що в майбутньому тривалий вплив коротких хвиль (приблизно 445 нм), які називають «синім світлом», може викликати незворотні порушення зорової функції і ушкодження в тканинах зорових органів. Під час проведення дослідження вчені створили лабораторні умови, схожі до тих, яким піддаються очі людини, коли дивляться на екран телефону (підпадають під «синє світло»). Виявилося, що під дією такого світла ретиналь (речовина, відповідальна за формування зображення) запускає реакції, небезпечні для клітин сітківки ока. «Синє світло» змушує ретиналь окислюватися, в результаті чого виробляються токсини. Через це відбувається вікова дегенерація жовтої плями (невиліковна хвороба, коли імунна система поступово перестає захищати органи від руйнування). А клітини фоторецепторів знищуються і не відновлюються.

Результат пошуку зображень за запитом

З іншого боку…

Дослідження, опубліковане в JAMA Ophtalmology, дало можливість науковцям протягом 20 років спостерігати за 4500 дітьми. Вони аналізували, як багато часу діти проводять перед екранами телевізорів і телефонів і на якій відстані від їхніх очей знаходиться дисплей. У результаті вчені не виявили абсолютно ніякого зв’язку між тим, скільки дитина сидить перед монітором, і наявністю в неї близькозорості. Враховуємо, що за 20 років технології суттєво змінилися (і екрани в тому числі). Тим не менше дослідники стверджували, що «сині екрани» не мають ніякого негативного впливу.

Зате експеримент виявив 13 потенційних факторів ризику для розвитку близькозорості в дітей, які дозволяють виявити схильність до погіршення зору. Найважливішим з них виявилась рефракція ока, яка зазвичай спостерігається у дітей до 6 років. Крім цього, дослідники зазначили: чим більше часу дитина проводить на вулиці, тим менше в неї шансів зіпсувати собі зір.

Таким чином, навряд чи екранне світло може призвести до катастрофічної шкоди зору. Проте воно може руйнувати фоторецепторні клітини, що може вилитися в невиліковне захворювання і сильно погіршити або навіть позбавити зору. Більше того, з віком здатність організму боротися із «синім світлом» пропадає, тому що імунна система слабшає. А ще з плином часу очі втрачають вологу, а зображення починає потрапляти «за сітківку», а не на неї. Також у людини може бути вроджена схильність до погіршення зору. Усе це означає, що довге сидіння перед екраном навряд чи піде на користь нашим очам, але завдяки розвитку технологій і медицини можна спокійніше ставитися до роботи за ноутбуком, яка займає ледь не 24 години на добу 🙂

Як захистити зір

Технологічний і науковий прогрес дозволяють нам зменшити негативний вплив екранного світла на очі. Зокрема, у Windows 10 є функція, яка дозволяє обмежувати яскравість. Таке «нічне світло» пом’якшує світло дисплею і не дає очам втомитися. У більшості телефонів сьогодні теж є можливість зменшити яскравість екрану або вибрати «безпечний» режим. Довге сидіння з телефоном у руках (особливо робота за монітором в темряві) також призводить до сухості очей. Запобігти їй можна за допомогою крапель (особливо з гіалуроновою кислотою). До речі, ви ніколи не помічали, як старші люди часто тримають телефон на відстані витягнутої руки? 🙂 Виглядає, може, й незвично, зате зір вони таким чином бережуть!

Чому це важливо для тебе

Ми вже звикли називати світ, у якому живемо, «високотехнологічним». Та більшість девайсів, якими ми користуємося, вже давно стали звичними і є практично у кожного вдома. Ти однозначно користуєшся комп’ютером або телефоном щодня (навіть для прочитання цієї статті). Хоча зір у кожного з нас різний, але шкода від «синіх екранів» — однакова. Важливо завжди перевіряти всі гіпотези або упередження доказовою медициною та наукою.

Тож не забувай робити регулярні перерви в роботі, вправи для зору, зволожувати очі та переналаштовувати яскравіть на своєму екрані.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.