Спецпроект

Як дізнатися, хто запустив і скільки заплатив за політичну рекламу в Facebook


Сьогодні нововведення у Facebook — гаряча тема для обговорень. Ще гарячіша — це вибори президента України, які відбудуться наступного тижня. Соціальні мережі стали плацдармом не лише для висловлення своєї думки, але і маніпуляцій (нічого дивного). На цих виборах кандидати долучилися до прогресу і окрім палаток, листівок, роликів по ТБ і білбордів почали активно використовувати таргетовану рекламу у Facebook (пости в стрічці з плашкою «Реклама»).

Після скандалів з приватністю й обіцянками змінити пріоритети роботи Цукерберг старається виявляти відповідальне ставлення до вимог користувачів і маніпуляцій на платформі. Досить вже того, що раніше Facebook оголосили інструментом, завдяки якому Британія вирішила виходити с ЄС, а Трамп переміг. Тож, аби вирішити проблему маніпулятивної політичної реклами, яка невідомо ким ставиться і невідомо кому транслюється, було створено «Бібліотеку реклами» (Ad Archive). Інструмент, за допомогою якого можна дізнатися, хто (яка сторінка) і скільки заплатила за ту чи іншу політичну рекламу. Як працює сервіс?

Результат пошуку зображень за запитом

База даних про всю політичну рекламу на Facebook

Оскільки політична реклама — це поширене явище в соцмережах (за допомогою таргетованої реклами найлегше перехопити увагу потрібної аудиторії), Facebook робить усе для того, аби підвищити прозорість ресурсу. «Бібліотека реклами» була створена для того, щоб користувачі могли дізнатися більше про побачену рекламу. Скажімо, ти зустрічаєш якесь оголошення, і відразу ж можеш подивитися деталі, які тебе цікавлять: хто був рекламодавцем, скільки вони витратили на промо цього поста. Таким чином, не факт, що рівень онлайн-пропаганди знизиться, але користувачі принаймні зможуть самостійно перевіряти, актуальні для них ці оголошення чи не цікавлять узагалі хто запустив промо цього поста і скільки на це витратив. Історія рекламних оголошень буде зберігатися в мережі до 7 років і є доступною незалежно від того, чи є людина користувачем Facebook чи ні. Щотижня ресурс оновлюється, його також можна завантажити собі на комп’ютер. Наразі «Бібліотека» працює в США, Бразилії, Великій Британії, Ізраїлі, Індії та Україні.

Пошук у базі можна здійснювати за допомогою фільтрів: ключові слова або активні/неактивні виборчі кампанії. Більше того, можна перевіряти, які користувачі висловлювати найбільше зацікавлення в рекламі (вік, стать, регіон). Якщо рекламодавець опублікував кілька версій реклами, можна переглянути всі. Якщо людина бачить рекламу, якої немає в архіві, вона може додати її туди.

Результат пошуку зображень за запитом

Усі рекламні оголошення проходять перевірку в технологій штучного інтелекту Facebook і живих редакторів, щоб перевірити, чи вони дійсно повинні увійти до архіву. Роб Летерн, директор по управлінню виробництвом Facebook, запевняє, що від 3000 до 4000 експертів працюють над перевіркою рекламних матеріалів.

Розділ має також і вагомий політичний контекст — бібліотека містить оголошення про посадовців, яких обирають, або кандидатів на державну посаду. Завдяки нововведенню можна також подивитися, хто веде сторінку держслужбовця, іноді це кілька людей з різних країн. Справа в тому, що деякі країни, де працює Facebook, досі не мають ніяких обмежень щодо того, хто може створювати та націлювати політичну рекламу.

«Наша мета — знайти глобальне рішення. У червні ми плануємо максимально наблизитися до цього, а поки що подивимось, як система повпливає на локальні вибори в різних країнах».

Як це працює в Україні

Сам Facebook називає систему «election security» («виборча безпека») і потрохи розширює країни, у яких її можна застосовувати. Наразі «Бібліотека» працює в США, Бразилії, Великобританії, Нігерії, Індії та Україні. Компанія вирішила дати доступ до інструменту тим країнам, у яких скоро відбудуться вибори. Розробники погоджуються, що за останні роки мережа стала для політиків та їхніх противників засобом розповсюдження фальшивих новин і пропаганди.

Пов’язане зображення

Згідно з новими правилами Facebook, передвиборні кампанії в мережі зможуть розміщувати тільки ті рекламодавці, які знаходяться в Україні. На питання, як це можна перевірити, компанія відповідає: за допомогою сигналу від користувача, персональної сторінки та рекламного акаунту. Архів показує в секції Info and Ads, де знаходиться адміністратор сторінки. Загалом, інструмент зроблений для того, аби запобігти втручанню у виборчий процес (особливо актуальним це стало за 2 тижні до виборів). Так, користувачі зможуть перевірити, звідки в кандидата гроші на політичну рекламу, скільки на неї було витрачено і які повідомлення він узагалі поширює в мережах.

Ось як, наприклад, виглядає реклама в Україні:

Утім, Руслан Дейниченко, керівник StopFake.org, пояснює, що недобросовісні рекламодавці все ще можуть скористатися різними способами, аби «обманути» Facebook — зареєструвавши компанію під іншим іменем, оплачуючи рекламу через третю особу або просто найняти адміністратора, який знаходиться в Україні.

До кінця червня Facebook планує запустити цей інструмент у всіх країнах світу. Австралія, Індонезія та Філіппіни — держави, від яких чекають відповіді найближчим часом.

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ 15 років з Facebook: як це було

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.