Спецпроект

Останнє передбачення Стівена Гокінга: світ через 100 років і чому слід бути обережними із штучним інтелектом


Протягом історії люди неодноразово починали готуватися до кінця світу. Чи то передбачення ацтеків, чи застереження науковців — у певний момент кожного з нас турбувало питання про те, скільки часу нам залишилося жити.  У будь-якому випадку щодо таких серйозних тем пропонуємо звернути увагу на те, що думають про явище кінця світу спеціалісти. Такий видатний вчений, як Стівен Гокінг, присвятив усе життя вивченню нашої та інших галактик, теоріям виникнення світу та дослідженням загроз для людства. Займаючись такими питаннями, він не міг не подумати і про кінець нашого існування. Майже в кожній із своїх праць Гокінг намагався попередити людство про те, що всі технології та інновації — це монета, яка має дві сторони. І одна з них приховує величезну небезпеку.

bored stephen hawking GIF

Де знайти передбачення

Стівен Гокінг — один із найвідоміших фізиків-теоретиків сучасності. За 76 років життя він зробив величезний вклад у вивчення проблем походження Всесвіту, зокрема теорію виникнення світу та теорію чорних дір. Будучи паралізованим, вчений розмовляв за допомогою синтезатора мовлення, що дозволяло йому робити відкриття та писати наукові праці. 14 березня 2018 року стало відомо, що Гокінг помер, але перед цим він встиг опублікувати наукову роботу, у якій поділився здогадками про те, як буде виглядати кінець нашого світу. Публікація «Короткі відповіді на великі питання» так і не встигла вийти під час життя науковця, але побачила світ 16 жовтня.

До чого слід бути готовими

artificial intelligence glitch GIF by Nico Roxe

У 2017 фізик запевняв, що в людей є всього лиш 1000 років, аби переміститися на іншу планету, щоб уникнути повного знищення. У 2018-му він змінив прогноз на 100-річний термін, передбачаючи декілька можливих причин фінішу історії людства. Протягом життя Гокінг застерігав про 4 можливих сценарії кінця світу: кліматична катастрофа (глобальне потепління), ядерна війна, віруси, створені генною інженерією, та штучний інтелект, який згодом перевершить людей у всьому. У публікації вчений зупинився на останній теорії і пояснив чому.

У майбутньому забезпечені люди зможуть вносити зміни до своєї ДНК та ДНК своїх дітей.
  • Гокінг вважав, що еліта зможе вносити зміни в молекули, які відповідають за генетичну програму.
  • Можна буде підвищити стійкість до захворювань (навіть смертельних), покращити пам’ять і розумові здібності, впливати на тривалість життя тощо.
  • Будуть законодавчі обмеження щодо такої генної модифікації. Але вони не зможуть утримати людей від штучного самовдосконалення — вони шукатимуть будь-яку можливість зробити це нелегально.

У результаті на Землі з’являться «надлюди» — організми, з якими сучасна людина і близько не зможе конкурувати. Врешті-решт, звичайні люди будуть конкурувати з такими кіборгами, що не матиме ніяких позитивних наслідків.

Гокінг любив казати, що створення штучного інтелекту може стати або найбільш визначною подією в історії людства, або найнебезпечнішим його винаходом.

Ніхто не знає, чи штучний інтелект допоможе людству, чи проігнорує нас, або ж знищить. Швидше за все, це буде останній варіант.

Покоління надлюдей Гокінг вважав окремою расою, яка буде володіти автономною зброєю і чиїм основним завданням буде перевершити попередні покоління абсолютно у всьому.

Фантасти вже описали картину, у якій люди, вдосконалені за допомогою генної інженерії, вважаються звичайним явищем. У той же час представники так званої традиційної раси автоматично стають нижчими за рангом, якщо взагалі не опиняються поза соціумом. Подивимось, як швидко ми зможемо побачити перші дослідження на цю тему, — заодно і перевіримо, наскільки правильними були передбачення Гокінга.

future los angeles GIF

Як це стосується тебе

Стівен Гокінг не дарма турбувався про майбутнє нашого покоління (хоча, швидше, наступних поколінь). Він робив передбачення, базуючись на багатьох дослідженнях і вже наявних результатах діяльності людства. Можливо, сьогодні гіперінтелект нам не загрожує, але через кілька десятків років — цілком. Поки що слід подивитися на це явище з іншого боку. Вічне прагнення людей до самовдосконалення чи то у сфері технологій, чи звичайного життя не повинно ставати загрозою для нас майбутніх. Може, варто спинити темп і сфокусуватися на наявних проблемах, які потребують негайного вирішення? Будь-які твої кроки назустріч вирішенню проблем екології, соціального становища чи навіть особистим стосункам можуть мати більшу вагу, аніж ідеї-фікс щодо утопічної реальності.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.