Спецпроект

Марк Цукерберг оголосив про нову політику Facebook. Як зміниться стрічка новин та робота месенджерів 


Усі ми пам’ятаємо останній хайп щодо Facebook: Марка Цукерберга звинуватили в тому, що його соціальна мережа незаконно користується приватними даними користувачів. Після довгих розслідувань Facebook змушений був визнати провину і пообіцяти змінити підхід до політики комунікації. Нещодавно Цукерберг написав пост, який і справді можна вважати історичним для шляху мережі: A Privacy-Focused Vision for Social Networking. Це своєрідне «послання» до користувачів, у якому засновник виражає своє бачення корпорації в майбутньому.

Про що це послання

У довгому листі він розповідає про майбутнє різних платформ обміну повідомленнями його компанії (Facebook Messenger, Instagram i WhatsApp). Основне, на чому наголошує Цукерберг, — дані мають бути приватними, зашифрованими і не зберігатися в системі довгий час. Вони повинні передаватися переважно через Messenger або WhatsApp, а не через стіну Facebook. Тобто Цукерберг планує перенести всю особисту комунікацію Facebook у ці два месенджери. Насправді це зовсім не схоже на ту мережу, до якої ми всі звикли. Чому ж розробники раптом вирішили так різко змінити курс?

Очевидно, що після останніх подій «конфіденційність» стала синонімом до в принципі можливості існування для Facebook. Аби повернути довіру користувачів, мережа повинна була змінити свій підхід і пріоритети — все ж таки «захищати», а не «ділитися» чи «заробляти». Цей лист — своєрідне зібрання амбіцій Facebook і опис плану, який необхідно виконати, щоб їх досягти. Цукерберг вирішив змінити алгоритм компанії, головним пріоритетом якої завжди було спілкування між людьми. Власне, мова не йде ні про які серйозні зміни в основній службі Facebook. Просто, наприклад, на даному етапі для розробників важливіше запевнити людей у їх безпеці, оскільки тільки так вони можуть бути впевненими в собі. Цукерберг пояснює:

Усе буде як і раніше — загальнодоступні соціальні мережі будуть відігравати важливу роль у житті людей. Вони зможуть спілкуватися з усіма, заводити нові знайомства, відкривати нові ідеї і контент, мати право голосу. Але тепер люди також хочуть спілкуватися в особистому порядку, тому існує можливість створити простішу платформу, яка в першу чергу орієнтована на конфіденційність.

mark zuckerberg facebook GIF

Що конкретно зміниться

Приватність — наш основний пріоритет. Жодні повідомлення, фотографії чи дані не будуть доступні ані хакерам, ані розробникам мережі, ані державним службам.

Тепер Facebook хоче працювати за аналогією з алгоритмом WhatsApp — команда зосередиться на найбільш фундаментальному сценарії використання, обміні повідомленнями. Останній має стати максимально безпечним, водночас заохочуючи більшу взаємодію між людьми (включно з відео, чатами, бізнесом, групами тощо) і, зрештою, створивши передумови для платформи для ряду інших приватних послуг.

«Нова» платформа буде працювати за такими основними принципами:

Активна взаємодія — місця, де люди зможуть зручно спілкуватися, знаючи, що ніхто не зможе туди втрутитися і отримати доступ до інформації.

Шифрування — технологія наскрізного шифрування не дає доступ до приватної інформації користувача навіть розробникам (спосіб передачі даних, при якому тільки користувачі, які беруть участь у переписці, мають доступ до повідомлень). Це гарантія впевненості людей у приватності.

Функціональна сумісність — люди повинні мати можливість скористатися будь-яким додатком компанії, щоб зв’язатися зі своїми друзями тощо.

Безпечне зберігання даних — як заявив Цукерберг, компанія більше не буде зберігати конфіденційні дані в країнах, де слабо розвинуте поняття прав людини, таких як приватність і свобода висловлення.

Недавно Facebook надав користувачам можливість видаляти повідомлення після того, як їх було відправлено. Найближчим часом сервіс планує дозволити людям вибирати, коли видаляти повідомлення — одразу чи через певний відрізок часу.

Цукерберг запевняє:

Я знаю, що виправити все, що ми б хотіли, займе багато часу. Але я обіцяю, що з часом нам вдасться забезпечити ще кращі умови сервісу.

 

mark zuckerberg smile GIF

Поки що позиція Цукерберга здається міцною, і схоже, що наступні кілька років компанія буде розвиватися відповідно до цих принципів. Безумовно, одним з принципів роботи Facebook тепер має стати відкритість — люди повинні знати навіть про кожну процесуальну зміну чи крок у розвитку мережі. Багато людей сумнівається в здатності такої величезної мережі радикально змінитися: хтось каже, що у Facebook недостатньо ресурсних можливостей для такої реогранізації, хтось — що люди не будуть користуватися нововведеннями. А ще кажуть, Цукерберг любить обіцяти і не виконувати свої плани до кінця. Що ж, враховуючи той пласт відповідальності, який зараз лежить на компанії, може, дамо їй можливість показати свій повний потенціал?

Чому це важливо для тебе

Facebook — мережа, яка об’єднує людей з усього світу. Майже кожен телефон, кожен дім чи офіс. Алгоритми Facebook впливають на те, що кожен з нас бачить у свої стрічці. Платформа збирає данні про ваші лайки, пости, які читає користувач, і сторінки, які вподобує, – на основі цих даних вирішує, яку рекламу транслювати.

Давайте ще раз: алгоритми платформи на свій розсуд визначають, що ви бачите в своїй стрічці – подекуди нашим головним зв’язком із зовнішнім світом і джерелом новин. Розумієте? Зважаючи, скільки всього про нас знає Facebook та яку роль відіграє, будь-які зміни в алгоритмі стрічки чи витік інформації стосується кожного з нас. Принаймні тих 1,7 млрд людей – користувачів Facebook, 1 млрд користувачів Instagram та 1,5 млрд юзерів WhatsApp. Ви ж також є серед них, правда?)

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ 15 років з Facebook: як це було

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.