Спецпроект

Робот, який проводить співбесіду: результати експерименту і навіщо він потрібен


Перед співбесідою хвилюються всі. Як правильно себе поводити, що казати, куди дивитись? А як важливо сподобатись людині, яка проводить інтерв’ю! А тепер спробуй змоделювати іншу ситуацію — що, якщо співбесіду буде проводити робот? Цікаво, стане легше чи складніше потрапити на посаду мрії? Так, скоро роботи замінять частину спеціалістів у різних професійних сферах. Ми спробували дослідити, якою буде роль робототехніки в HR-індустрії.

Тільки в США протягом наступних десяти років близько 1 млн людей можуть втратити свої робочі місця через автоматизацію виробництва. Хоча насправді така статистика нікого лякати не повинна — вчені стверджують, що передові інновації та розробки створять більше нових вакансій, аніж заберуть робочих місць. Тим не менше HR-сфери це не дуже стосується — кадровиків замінять механічні помічники. Взагалі, останнім часом у сфері найму та навчання нових працівників роботодавці все частіше використовують робототехніку та різного роду інновації. Це нескладно пояснити — така практика допомагає оптимізувати витрати підприємства і звільняє людей від додаткової роботи. Скажімо, менеджер доручатиме співробітнику складання важливого звіту, а не спілкування з десятками кандидатів. Та найважливіше — якщо співбесіду проводитиме робот, то людський фактор та упереджене ставлення будуть відстнутні.  Таким чином, процес прийняття рішень стане набагато відкритішим та об’єктивним.

ex machina robot GIF by A24

Чим підхід особливий

При рекрутингу роботи не враховують попередній досвід роботи людини, не звертають увагу на список досягнень або червоний диплом уніврситету. Натомість, основний наголос вони роблять на навичках та актуальних вміннях людини, що показує її як професіонала. У багатьох випадках HR-компанії акцентують увагу на досвіді кандидата у відповідній сфері. Такий підхід є неактуальним, оскільки людина може мати величезний потенціал і бажання розвитку, у той час як «ветерани» професії можуть почуватися не на своєму місці або не мати «запалу» до роботи. Це і справді розширює коло кандидатів, які, можливо, за інших умов не мали б можливості спробувати свої сили. Якщо вірити статистиці, то кількість спеціалістів, які отримали роботу через Triplebyte, становить 40%, у той час як у середньому в сфері — 20%.

angry human resources GIF by HR Cloud

У світі добре відома історія Джеремі Фелпса. Чоловік самостійно навчався програмуванню, але в 39 років велика технологічна компанія відмовилась брати його на роботу. Розчарувавшись, Фелпс змушений був влаштуватися на низькооплачувану роботу у мережі швидкого харчування. Так би все і залишалося, якби одного дня чоловік не наткнувся на тестове завдання від Triplebyte. Виконавши його блискуче, чоловік отримав запрошення на співбесіди в найбільші ІТ-компанї регіону. Зрештою, Instacart, сервіс доставки їжі , запропонував йому роботу системного адміністратора. Виходить, хороша робота стала доступною Фелпсу завдяки новій системі рекрутингу.

У 2017 році американська компанія Randstad провела опитування, у якому 91% респондентів зазначили, що відчувають себе набагато впевненіше, якщо співбесіду проводить робот.

Як працює робот-рекрутер

Очевидно, варіантів, як і технологічних пропозицій, скоро з’явиться безліч. А поки що шведська кадрова компанія TNG із жовтня випробовує робота зі штучним інтелектом. Його звати Tengai, а основне його завдання — проводити співбесіди з потенційними кандидатами. За дослідженням TNG, у Швеції 73% людей стверджують, що під час співбесіди піддавалися дискримінації. Розробники сподіваються, що використання робототехніки допоможе мінімізувати вплив людского фактору на прийняття рішень. Це яскравий приклад того, як штучний інтелект може усувати дискримінацію, а не посилювати її.

Tengai — це винахід стартапу Furhat Robotics, який займається роботизацією та штучним інтелектом. Робот сконструйований таким чином, що його «голова» знаходиться на столі, на рівні очей кандидата. Він задає питання людині, імітуючи міміку та інтонацію живої людини. У той час як живий рекрутер може упереджено ставитися до національних чи гендерних особливостей кандидата і підлаштовувати питання до певної особистості, Tengai цього робити просто не вміє. Він задає одні і ті ж питання, в одному й тому ж порядку кожному потенційному працівнику. Далі він передає запис співбесіди рекрутеру, який приймає рішення — брати кандидата на роботу чи ні. У найближчих планах компанії — навчити робота приймати рішення самостійно, аби пришвидшити проведення співбесіди.

Основна мета Furhat Robotics — зробити процес комунікації більш відкритим і чесним, але в той же час не «механізувати» його повністю. Для того щоб людина відчувала себе комфортно на співбесіді, вона повинна відчувати, що співрозмовник хоч якось бере участь у процесі.

Петра Елісон, яка брала участь у тестуванні робота, зізналася ВВС, що спочатку дуже скептично ставилася до Tengai. Проте після «особистого знайомства» з роботом, вона була шокована. Якщо на початку інтерв’ю жінка відчувала певний дискомфорт через спілкування з машиною, то під кінець вона практично забула, що перед нею не людина.

Де застосовується

Компанія Triplebyte — одна з тих, хто використовує інструменти автоматизації для підвищення ефективності робочого процесу та процедур найму. Компанія займається підбором персоналу для таких гігантів, як Apple чи Coinbase. Штучний інтелект тут застосовують для тестування та проведення онлайн-співбесід з інженерами-програмістами. Після того як вони відправили відповідь, рекрутери порівнюють результати інженерв з вимогами, важливими для роботодавця. 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.