Спецпроект

Що таке система освіти STEM і чому це гарантія успішної кар’єри


Ми часто задумуємось про те, яким буде світ через 5, 10 чи 20 років. Як ми будемо пересуватися містом? Як ходимемо за покупками? А що нового буде в кар’єрній сфері? Наші внуки будуть будувати кар’єру в культурі, яка кардинально відрізнятиметься принципами роботи, її методиками та цілями. Сфера STEM — популярне сьогодні поняття, яке охоплює професійну діяльність у науковій і технологічній сфері. Це цілий спектр сучасних підходів до розвитку кар’єри і прикладних перспектив. Крім цього , воно поширюється не лише на професійні реалії, а й на освіту. Тим не менше саме в останньому контексті розглядати систему найцікавіше: STEM — це те, що може допомогти дітям підготуватися до працевлаштування в майбутньому.

Що це таке

STEM розшифровується як Science (наука), Technology (технології), Engineering (інженерія), Mathematics (математика). Ці напрями покладені в основу освітньої методики. Різниця із звичайним освітнім підходом  полягає в тому, що ці дисципліни вивчаються не окремо, як ми звикли, а в комплексі. Багато уваги приділяється практичному застосуванню знань, тобто діти не лише знайомляться з новинками в техніці та інженерії, а й вчаться застосовувати знання на практиці.

Незважаючи на те, що поки що цей освітній рух поширюється по всьому світу, в Україні STEM-освіта теж набирає популярності. Інститут модернізації змісту освіти зазначає важливість такої методики для нашої країни та активно впроваджує її в освітніх закладах.

Цікаво, що технологічна STEM-освіта зазвичай підкріплюється гуманітарними науками, які «відповідальні» за творчий розвиток особистості. Наприклад, STEAM (коли паралельно з математикою чи фізикою  розвиваються навички мистецтва), STREAM (разом з читанням) і STEMM (доповнення уроками музики).

Похожее изображение

Чим відрізняється від звичайного навчання

В Україні поширеною є проблема незацікавленості дітей у навчанні. Через складні підручники часто з непотрібною інформацією в учнів просто зникає бажання докладати зусилля. Давати чисто навчальний матеріал, без можливості його застосування на практиці — неефективно і недоцільно. У цьому основна перевага STEM-освіти — вона може допомогти дійсно розбиратися у сфері, а не просто «бути в курсі».

STEM-освіта дозволяє змінити форму викладання — урок не сфокусований на вчителі, у центрі уваги завжди знаходиться вирішення проблеми. Учні шукають рішення не в теоретичній площині, а зразу вчаться на практиці, роблячи спроби та помилки. Більше того, ще на початкових етапах навчання в школах застосовують спеціалізовані інструменти, такі як програми з комп’ютерної анімації (CAD). У більшості випадків такі інструменти починають вивчати студенти на перших курсах. STEM-освіта дає таку можливість уже в старших класах.

Порівняно зі звичайної освітою STEM-методика дає дітям набагато більше автономності. Стосунки з вчителем чи однокласниками ніяким чином не впливають на процес навчання — у такому випадку прогрес можна оцінити більш об’єктивно. STEM вчить дитину бути більш самостійною та відповідальною, оскільки вона переймає навички критичного мислення.

Початково STEM-освіта мала на меті створити комплексний інструмент для розвитку «людини світу». Тобто в ході підготовки майбутні спеціалісти мають чітко усвідомлювати, яке місце в світі займає кожен продукт чи розробка.

STEM-освіта — це, по суті, спосіб зробити точні науки привабливими для більшої кількості людей. Те, що зазвичай звикли розглядати як складне й незрозуміле, методика дозволяє спростити і пояснити. Наприклад, у математиці вчителі роблять акцент не на нескінченних прикладах і одноманітних задачах, а на логічних завданнях, які вимагають критичного мислення та розсудливого підходу. Те, що учнів вчать вирішувати проблеми, застосовуючи комплекс із різних дисциплін, — суттєва перевага системи. Зокрема, для вивчення науки об’єднують математику, статистику й інформатику, пояснюючи, як це все можна застосовувати для дослідження суспільства.

Які існують методи впровадження

Незважаючи на те, що STEM-освіта переживає стрімкий розвиток, для того аби вона з’явилася в Україні у широкому масштабі, повинні пройти роки. Тим не менше, щоб не чекати державних реформ, прийняття яких може забрати багато часу, батьки можуть самостійно залучати дитину до STEM-освіти. Наприклад, можна придбати навчальні роботи-конструктори. Діти отримують підручники з математики, програмування і механіки (які підходять для дітей різного віку) та запчастини. В Україні є школи, у яких можна записатися на STEM-курси: «Сократ», Inventor, «Цифрові ерудити».

Для різних навчальних рівнів існують різні курси: для початкової школи STEM-освіта фокусується на ознайомленні з навчальними дисциплінами. Тобто діти вчаться вирішувати найпростіші проблеми, які трапляються у реальній роботі. На цьому етапі основним завданням є зацікавити дітей і посилити їхній інтерес у сферах. У середній школі курси стають складнішими та більш строгими. Учнів ближче ознайомлюють з різоманіттям кар’єрних перспектив і роблять наголос на навчальних вимогах для отримання роботи. Учні старшої школи вже вчаться застосовувати отримані знання на практиці. На даному етапі їх готують до отримання вищої освіти та працевлаштування.

STEM-освіта заохочує соціальні групи, які не є широко представленими у сфері. Наприклад, незважаючи на те, що чоловіки в три рази більше зацікавлені в STEM-кар’єрах, ніж жінки, останні все ще роблять успіхи в природничих і біологічних науках. Цікаво, що студенти-азіати завжди складали найбільшу групу учнів STEM. До 2001 року сильний інтерес демонстрували афроамериканці, але згодом він впав до критичної позначки, перетворивши групу в найменш зацікавлену в світі.

 Які перспективи дає

Оскільки STEM — це не тільки освіта, а й професійна сфера, то в останній сьогодні досить відчутний дефіцит спеціалістів. Організація Change the Education провела дослідження: у США на одного потенційного працівника в середньому припадає 1,7 відкритої STEM-вакансії. Для порівняння  — у інших галузях конкуренція складає приблизно 4,1 кандидата на позицію.

stem-statistics

 

Попит на спеціалістів STEM у 2018 році був високий. Зокрема, на комп’ютерні технології попит складав 71%, традиційну інженерію — 16%, природні науки  — 7%,  біологічні — 4%, математичні  — 2%. Навіть у розввнених країнах спостерігається така тенденція — спеціалістів у вищезгаданих технологіях не вистачає ні у Великобританії, ні в Німеччині. Досить поширеною є освіта STEM у Сполучених Штатах — американські школи змістили акцент у навчальних планах на ті області, яким традиційно приділяли недостаньо уваги. Навчальний процес просто наблизили до реалій сучасної економіки — навіть говорячи про ті ж навички швидко виводити на ринок інноваційні продукти.

 

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ Тест. Какая профессия будущего тебе подходит?

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.