Спецпроект

10 найвідоміших нобелівських лауреаток


Нобелівська премія — нагорода, яку дають за визначні наукові досягнення, революційні винаходи або вклад у розвиток суспільства. Традиційно жінок нагороджували менше, хоча їхній вклад у технологічний і соціальний прогрес не поступається чоловічому. Наразі 49 жінок отримали премію, що означає тільки величезний потенціал у майбутньому.

Новий інтерактивний інструмент, розроблений ЮНЕСКО, «Жінки в науці» аналізує статистику різних регіонів і їхні тенденції та показує, як важливо підтримувати захоплення точними науками в дівчаток ще з раннього віку. Ресурс допомагає отримати загальне уявлення про гендерну нерівність в області науки, технологій та математики.

Так, усього лиш 30% дослідників у світі — це жінки. Незважаючи на те, що число жінок, які вступають в університети, росте, відносно небагато з них досягає рівня, необхідного для заняття науково-дослідницькою діяльністю. Тим не менше в різних регіонах світу ситуація відрізняється, і дає цікаві виключення з правил.

Наприклад, у Болівії жінки складають 63% вчених-дослідників. У Франції їх 26%, а в Ефіопії — усього 8%. Тішить те, що в Україні ситуація трохи краща — у науково-дослідницькій сфері в нас задіяно 45% жінок.

Як показує статистика, жінки займають вагоме місце в наковому світі. Разом з розширенням суспільної свідомості, боротьбою за гендерну рівність і права людей дещо змінилися й передумови для участі жінок у науковому житті. Емансипація та послаблення консерватизму роблять можливим більше визнання жінок як рушійної сили світового прогресу. Таким чином ми бачимо, що сфера технологій і науки вже давно не лише чоловіча територія. Пропонуємо надихнутися історіями найвідоміших жінок із світу цифр і логіки, які отримали Нобелівську премію.

Марія Склодовська-Кюрі

Це перша жінка-лауреат премії. Крім того, вона стала першою, хто отримав премію двічі в різних категоріях. Марія отримала Нобелівську премію в області фізики в 1903 році разом з П’єром Кюрі та Анрі Беккерелем за проедене ними досліження радіаційного явища. У 1911-му вона була нагороджена за вагомий вклад у розвиток хімії, зокрема, вона відкрила елементи полоній і радій, а в дослідженні останнього провела колосальну роботу. Між іншим, на честь Марії та її чоловіка було названо елемент Кюрій.

Результат пошуку зображень за запитом

Герті Корі

Отримала Нобелівську премію у 1947 році за відкриття курсу каталітичної конверсії глікогену (фізіологія та медицина). Вона стала першою, хто отримав премію в цій сфері, разом з чоловіком Карлом Корі. Вони проводили фундаментальні дослідження, які допомогли прояснити ферментативні дефекти у хворобах, пов’язаних із запасами глікогену. Це допомогло встановити структуру глікогену та здійснити його синтез. Зокрема, їхні відкриття були особливо важливими для педіатрії.

Пов’язане зображення

Барбара Макклінток

Ще одна жінка, яка була нагороджена премією за досягнення у фізіології та медицині. Доля Барбари – це справжній приклад того, як самотність допомагала зосередитись і добитися успіхів у роботі. Ще в університеті вона відкрила явище, яке сьогодні називають генетичною транспозиціюєю (міграція генів). У 1950-му така ідея викликала лише насмішки колег, що вдарило по низькій самооцінці жінки. Наступні кілька років вона провела у своїй крихітній домашній лабораторії, ведучи практично аскетичний спосіб життя. Через 30 років їй усе-таки дали Нобелівську премію. Хоча відкриття Макклінток на 15 років випередили досягнення генетики бактерій.

Результат пошуку зображень за запитом

Марія Гепперт-Маєр

Була нагороджена Нобелівською премією в області фізики в 1963 році. Вона робила розрахунки з поглинання випромінювання для Едварда Теллера, які, ймовірно, пізніше використовувались при конструюванні термоядерної бомби. Нагородили її за відкриття, які стосувалися структури оболонки ядра.

Результат пошуку зображень за запитом

Франсуаза Барре-Сінуссі

Жінка, яка в 2008 році отримала Нобелівську премію за відкриття вірусу імунодефіциту людини. У 1983 році під керівництвом Люка Монтаньє вона відкрила ретровірус ВІЛ, який викликає синдром набутого імунного дефіциту у людини. Франсуаза присвятила все життя популяризації науки та боротьбі проти СНІДУ.

Результат пошуку зображень за запитом

Лінда Бак

Можна сказати, жінка від народження мала генетичну схильність до точних наук. Її батько був інженером, а мама весь вільний час присвячувала розв’язуванню головоломок. Із самого дитинства батьки прививали дівчинці розуміння того, що жінки можуть досягти всього, чого лише захочуть, у житті. Так Лінда стала біофізиком і нейробіологом й у 2004 році отримала Нобелівську премію за дослідження механізмів нюху. Головним висновком роботи стало те, що в розпізнавання запахів задіяно 3% всіх генів нашого організму (!).

Результат пошуку зображень за запитом

Донна Стрікленд

Отримала Нобелівську премію в області фізики в 2018 році, працюючи в команді з Артуром Ешкіном і Жераром Мору. Разом вони здійснили відкриття в області лазерних технологій, дослідивши механізм, який дозволяє випускати короткі лазерні імпульси високої інтенсивності. Завдяки цьому стало можливим створення мікроскопічних інструментів. До речі, за декілька днів до церемонії сторінку Стрікленд видалили з Вікіпедії — редактори вирішили, що її роботи «вторинні» і не варті окремої сторінки.

Результат пошуку зображень за запитом

Ада Йонат

Жінка — піонер в області дослідження рибосоми і низькотемпературної білкової кристалографії.  Її досягнення стали надзвичайно важливими для розвитку лікувальної терапії. Незважаючи на складне дитинство, Ада стала магістром наук в області хімії й отримала докторський ступінь за рентгеноструктурні дослідження.

Результат пошуку зображень за запитом

Еліонор Остром

Єдина (сподіваємось, поки що) жінка, яка отримала Нобелівську премію за досягнення в економіці. Батьки не особливо підтримували прагнення дівчини отримати вищу освіту — тим не менше це не завадило їй стати доктором наук політології. Як показує поширена практика, через те, що Еліонор — жінка, належного заробітку це їй не забезпечило. 15 років Остром досліджувала ефективність поліцейських управлінь і займалась різними політекономічними дослідженнями. Також вона присвятила багато часу питанням взаємодії людей з екосистемами на прикладі використання полів, лісів і нафтових родовищ.

Пов’язане зображення

Ту Юю

Хороший приклад того, як серйозне ставлення до народної медицини може принести наукові результати. Після закінчення університету Ту 2,5 року вивчала традиційну китайську медицину. Цікаво, що займалася вона цим у роки державної «культурної революції», коли інтелігенцію переселяли в сільські райони і змушували займатись фізичною працею. Дослідницю теж переселили. Тим не менше їй вдавалося працювати лаборанткою і вивчати протималярійні засоби давньокитайської медицини, аби знайти діючі ліки. Зрештою вона відкрила артемізинін, з якого вперше в історії було зроблено ефективні ліки від малярії.

Результат пошуку зображень за запитом

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.