Спецпроект

Як заповнити заявку на конкурс, аби вас обрали. 8 порад від організаторів Open Data Challenge (про бажане та наболіле)


День Валентина цього року був не тільки про романтику.

Цьогоріч саме 14 лютого стартував прийом заявок на Open Data Challenge національний конкурс інноваційних IT-проектів на основі відкритих даних. Конкурс стартував в Україні в 2017 році.

Конкурс проходить втретє, і ви могли чути про переможців, які вже встигли підкорити ринок і показати видимий соціальний вплив. Наприклад, Lvivcityhelper bot понад рік допомагає львів’янам дізнатися, коли нарешті прийде потрібна маршрутка, а їхнє нещодавнє оновлення допомагає зробити це прямо в ФБ-мессенджері.

Open Data Challenge проходить у кілька етапів — прийом заявок, інтерв’ю з кандидатами та 4-місячна інкубаційна програма в 1991 Open Data Incubator. Восени відбудеться фінал і визначення переможців, які розділять 2,5 млн гривень на розвиток своїх проектів.

У фокусі програми — засновані на відкритих даних рішення, що несуть значну соціальну користь, підвищують ефективність і прозорість роботи влади.

Отож, якщо ви маєте ідею сервісу, який сприятиме боротьбі з корупцією та вирішенню викликів у сфері будівництва, інфраструктури, юриспруденції, захисту довкілля, бізнеса тощо — подавайте свої заявки до 25 березня тут.

Заявка на конкурс – це найперший і часом найважливіший крок на шляху до участі і перемоги в конкурсі. Це перше враження про ваш проект, ваш шанс зацікавити в ньому та донести свою ідею. Дуже часто дійсно гарні ідеї залишаються непоміченими через їх некоректне викладення чи неуважно заповнену заявку. Ми дуже хочемо цього уникнути!

Організатори конкурсу Open Data Challenge підготували декілька порад щодо заповнення заявки. Сподіваємося, вони допоможуть комусь із вас вже восени цього року стояти серед фіналістів і розвинути проект, що змінить країну.

Нульова порада deadline is your best friend, але не зробіть його надто близьким

Ми всі робимо «це» — відкладаємо на останній момент те, що не горить. Проте радимо таки не відтягувати медитацію над кнопкою «Надіслати» до 23:59 дати дедлайну. І справа не в тому, що система може дати збій (God bless Google Forms).

Більшість організаторів конкурсів практикують переглядати заявки по ходу їхньої появи. Це може додати вам шансів запам’ятатися раніше і не загубитися в потоці, коли заявки будуть перечитуватися масивом. Якщо ваша заявка буде 147-ю, то людський фактор таки може спрацювати.

А якщо вже і практикуєте бути екстримальною late bird — занесіть дедлайн собі в календар і закладіть на заповнення не менше декількох годин. Нагадуємо, червона дата Open Data Challenge — 25 березня.

Make sure, що ідея чи проект відповідають критеріям і тематиці конкурсу

Першооснова подачі на будь-який конкурс — упевнитися, що ваша ідея відповідає тематиці та критеріям. Відкриття дитячого садка з вивченням японської чи чат-бот, який бажає мамі гарного дня, — круті ідеї, але вони трошки не про відкриті дані й антикорупційний елемент.

Ключовий критерій конкурсу — використання відкритих даних або публічної інформації, яка вже була опублікована. Зверніть увагу, що якщо своїм проектом ви плануєте лише генерувати дані, а не використовувати наявні відкриті дані — такий проект виявиться поза фокусом Open Data Challenge. Радимо ретельно перевірити, чи достатньо вам буде датасетів для проекту, чи відкриті вони.

Окрім ретельного вивчення правил і критеріїв на сайті, можна додатково погуглити коментарі та інтерв’ю організаторів — часто в них можна знайти додаткові інсайти.

Обирайте тему, яка стосується вас особисто

Обирати краще те, до чого лежить душа. Проектів це також стосується. Досвід показує, що краще «вистріліють» ті проекти, що народилися з власної болі, набитих гуль і глибокого розуміння проблематики. Наприклад, якщо жоден з вашої команди не водій, не варто братися за «дорожні» проекти, тільки тому, що вони трендові. Так само навряд чи вам вдасться нагенерувати інсайтів про енергозбереження в приватних будинках, якщо ви живете в квартирі.

Просто, ясно, лаконічно

Любов з першого рядка. Саме це має статися між описом вашого проекту й тими, хто з ним ознайомиться. Чітко, містко і зрозуміло  — наша універсальна порада для короткого опису проекту. Радимо дотримуватися максимальної простоти (в ідеалі ідея має бути зрозуміла дитині) та не вдаватися до специфічної термінології.  

Надихнутися можна прикладами минулорічних фіналістів:

«Monitor.Estate — cервіс, що шукає й аналізує юридичні ризики на первинному ринку нерухомості» або «“Суд на долоні” — аналітичний інструмент для пошуку, дослідження та візуалізації судових рішень».

Аудиторії «18−65, усі мешканці України» не існує

Кажемо відверто — такий опис аудиторії викликає миттєву алергічну реакцію.

Зворотню ж реакцію прискореного серцебиття та плюсик в таблиці забезпечить детально прописаний портрет потенційного користувача. А ще краще — розбивка аудиторії на підкатегорії. Варіант-мінімум: категорія населення — професія/рід діяльності/потреба. Наприклад: «сервіс розрахований на постачальників будівельних послуг, що потребують ретельного аналізу потреби в будівельному матеріалі та кожному майданчику» або «аудиторія чат-боту — потенційні донори крові та клініки чи організації, що шукають донорів».

Варіант супергероїв — доповнити портрет аудиторії мінімальною статистикою. Наприклад, якщо ви задумали чат-бот підбору оптимальних маршрутів транспорту для Франківська, то аудиторія може виглядати так: «жителі Франківська (256 864 тис., cеред яких молоді 95 315 тис.) і гості міста (2 млн туристів на рік)».

Не лініться провести дослідження ринку та конкурентів. Вони є завжди

Конкуренти є завжди — навіть якщо ви Ілон. Тут важливо думати outside of the box і зробити дослідження не тільки по прямим конкурентам. Важлива складова цього домашнього завдання — чітке розуміння і позиціонування вашої конкурентної переваги. Наприклад, якщо ви пропонуєте агрегатор агрохімікатів, то можете відрізнятися від наявних рішень тим, що: а) у вас більш зрозумілий/зручний інтерфейс; б) ви додатково надаєте унікальну інформацію, наприклад, про відсоток токсичності в препараті.

Не забувайте про гроші та фінансові перспективи

Якщо ви вважаєте, що проект соціальний, це не скасовує факту, що варто думати про модель його успішного подальшого розвитку. Це саме стосується і розуміння того, скільки коштів вам потрібно на запуск проекту. На етапі заявки від вас не вимагають таблиці з розрахунками на 84 позиції та 5 вкладок. Але показати своє розуміння позицій затрат (і опцій їх оптимізації) та можливих опцій монетизації проекту  — is а must для плюсика по цьому критерію оцінювання. Одна цифра навмання теж не спрацює, якщо що 😉

Dream team — ваш козир

На команді тримається все. Якщо вам вдалося зібрати різносторонню експертизу — акцентуйте на цьому (активіст, який глибоко в темі, та гуру механік роботи з відкритими даними). Якщо ж когось бракує — відверто говоріть, що треба доповнити команду. Трохи забігаючи наперед:  будьте готовими до того, що команда з моменту подачі заявки може змінитися неодноразово, але то вже інша історія, і про неї трохи згодом.

Замість P.S.

Ключова порада  — заповнюйте заявку так, щоб ви б самі хотіли її прочитати.

Отже. Якщо у вас декілька ідей — подавайте всі.

Open Data Challenge — це міжнародний формат конкурсу для проектів на основі відкритих даних, створений Open Data Institute, провідною міжнародною інституцією, що займається пропагуванням відкритих даних у світі. Open Data Challenge вперше стартував в Україні в 2017 році. Конкурс проводиться в рамках проекту міжнародної технічної допомоги «Прозорість і підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» за підтримки Державного агентства з питань електронного урядування України та в партнерстві з Фондом «Східна Європа», 1991 Open Data Incubator.
Проект TAPAS реалізується Фондом «Євразія» та фінансується урядом США через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) і за фінансової підтримки уряду Великобританії (UK aid).

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.