Спецпроект

Діджитал-Феміда: як технології зроблять суд справедливим


Як свідчить Fast Company, сьогодні люди довіряють технологіям ледь не найважливіші рішення в своєму житті. Деякі з них допомагають нам вибирати дорогу додому, купувати правильні продукти або підбирати програму для тренувань. Від інших же технологій в буквальному значенні залежить людське життя — наприклад, лікарі можуть стежити за тим, як проходить лікування пацієнта.

Люди використовують технології, аби приймати правильні рішення про майбутнє. Тут варто згадати про ініціативу Чан Цукерберг, яка може допомогти налагодити співпрацю між технологами та спеціалістами, які вирішують актуальні глобальні завдання.

stronger together justice GIF by Laura Salaberry

У чому проблема правосуддя

Розглянемо, наприклад, сучасну систему кримінального правосуддя. Будь-яке рішення тут може змінити хід життя людини, але в той же час доволі рідко рішення  обгрунтовані відповідними даними чи інформацією. Людина, людський фактор, необ’єктивність — розумієте про що ми? А наслідки таких рішень змінюють життя людей і не завжди на краще. Наприклад, в Америці кожний другий житель має члена сім’ї, який був ув’язнений; більше того, відсоток бідного населення та національних меншин у цих випадках чомусь переважає. Яким чином технології можуть допомогти тим соціальним категоріям, яких не завжди належно обслуговують?

Для того щоб зрозуміти, що означає статус-кво в кримінальному правосудді, можна спробувати уявити себе на місці прокурора. От він щоранку заходить в офіс, знаючи наперед, що на столі його чекає купа звітів. А ще конституційний обов’язок швидко приймати рішення з поваги до відповідача. Тобто стосовно кожної справи прокурору доведеться робити своєрідний «бліц», «моментальний вибір». Які звинувачення висунути цій людині? Це був злочин чи проступок? Чи потрібно утримувати відповідача під вартою? Навіть якщо в прокурора є кілька хвилин для прийняття рішень перед початком засідання, то для обвинуваченого наслідки можуть тривати все життя. Прокурор у принципі не слідкує за тим, як кожен обвинувач проходить через систему, тобто якщо він захоче дізнатися, чи певне звинувачення ускладнить можливість для засудженого знайти роботу, йому не пощастить — такі дані недоступні.

adam ruins everything GIF by truTV

Це дещо перегукується з тим, як система розрізняє перемоги та втрати. Тобто коли кількість обвинувачень є основним показником успіху, важко буде визначити довгострокові наслідки. А що, якби замість того, щоб рахувати свої переконання, люди оцінювали би, що відбувається після того, як хтось стикається із системою правосуддя? Як виглядає життя людини через 5, 10, 20 років після арешту? Чи є в неї стабільна робота і житло? Чи не скоїла вона інших злочинів? Саме такий цілісний і довгостроковий підхід допоможе зрозуміти, у яке втручання (освітні програми у в’язницях, державна політика тощо) варто більше інвестувати, щоб отримати відповідні результати.

Як технології впливають на процес винесення вироку

З іншого боку процесу прийняття рішень щодо певних даних стоїть проблема з технічними інструментами, які існують у деяких судових системах. У деяких випадках так звані інструменти оцінки ризику використовують загальні дані про особу (вік, стать, попередня судимість), щоб визначити, хто найбільш схильний скоїти злочин. Та насправді такі інструменти, маючи хороші наміри, можуть призвести до глибоких упереджень, які заважають стабільному розвитку системи кримінальної юстиції. Це може вплинути на всі рішення, які ми приймаємо стосовно майбутнього. Питання полягає в тому, як технології можуть виправити ці питання. Тобто як допомогти спеціалістам приймати рішення на основі справжніх доказів і рухатися до більш справедливої і прозорої системи? Інструменти та засоби повинні бути розроблені з пріоритетом рівності, а не лише ефективності.

3 випадки, де технології допоможуть відновити справедливість

  • Перша перевага технологій — збирати і структурувати конкретну та правдиву інформацію. Прокурори, судді, офіцери дострокового звільнення не завжди мають достатньо досвіду для роботи з підсудними. Тобто вони можуть випускати з поля зору такі нюанси, як факти, чи був обвинувачений залучений до іншої справи (наприклад, як жертва), або ж такі обширні аспекти, як обставини, які спричинили позов.
  • Крім цього, технологія може бути цінним інструментом і в інших випадках, зокрема, коли родичі або друзі хочуть передати важливу інформацію до суду, але не мають чіткого способу це зробити. Або коли прокурори хочуть вносити зміни до системи, але не дуже добре розуміють, як їхня практика перегукується з практикою колег.
  • Правильні технології можуть допомогти людям відновлювати своє життя після ув’язнення. Тим, які, наприклад, борються за доступ до базових потреб, бо вихід на робоче місце для них закритий через попередній досвід.

punish crime and punishment GIF by Barbara Pozzi

Хто цим вже займається

На щастя, деякі міжнародні організації вже починають працювати над такою системою. Measures for Justice (компанія, що займається збором даних для судів), нещодавно запустила онлайн-портал з відомостями про кримінальні справи у 300 округах шести штатів. Інша організація, Silicon Valley Debug, стала справжнім піонером у практиці, яку називають «колективна оборона». Вона допомагає друзям і членам родин обвинувачених ділитися життєвою інформацією з суддями чи прокурорами. Уже на ранній стадії стало очевидно, що система може мати колосальне значення. При більшій наявності ресурсів учасники судового процесу матимуть безпрецедентну можливість дізнатися, який вибір зробити, аби забезпечити позитивний шлях у майбутньому.

Хоча робота над реформуванням системи правосуддя почалася задовго до появи Кремнієвої долини, будь-яка корисна технологія повинна бути вартою зусиль тих людей, які розробляли її десятиліттями. Це, зокрема, залучення локальних організаторів, які працюють над відповідною роботою місцевих судів і в’язниць. Це також робота безпосередньо з тими, на кого система правосуддя впливає: сім’ї, жертви злочинів. Технології повинні відповідати їхнім потребам і захищати особисте життя.

knock on wood GIF

Модернізація правосуддя повинна стати одним з ключових пріоритетів для всіх учасників системи. Багато зусиль до цього вже докладено — наприклад, набирає популярність перша в світі онлайн-платформа для вирішення спорів між фізичними особами (Dutch Rechtwijzer Platform). На сайті надається нейтральна інформація і передбачено втручання спеціалістів тільки тоді, коли це потрібно користувачу. Україна на сьогодні переживає вплив судової реформи і технологізації судового процесу. У принципі, потенціал у країни є, важливо лише не перевантажувати судову систему, старатися автоматизувати її, а також впроваджувати інновації.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.