Спецпроект

Як вирішити проблему несмачних таблеток, які ще й важко ковтати?


Здається, з розвитком сучасних технологій вже практично не залишилося захворювань, яких би не можна було вилікувати (або принаймні призупинити їхній розвиток). Вчені та медики застосовують нові методи діагностування, лікування і застосування препаратів, аби дослідити можливості людського організму і сучасної медицини. А яким би був результат, якби препарати створювалися спеціально для конкретного організму? Виявляється, один розмір таблеток не всім підходить. І якщо дорослі ще можуть змиритися з неприємним смаком ліків, то дітям це толерувати значно важче:) На щастя, скоро ми зможемо змінювати форму, колір і смак препаратів. Це не просто змусить наймолодших пацієнтів пити таблетки, а й навіть заохотить. Персональні ліки — ось наступний виклик медичних технологій. 

Сьогодні 3D-друк — відносно поширене явище в медичній сфері. З його допомогою виготовляють персоналізовані протези, зубні імпланти, брекети і навіть точні моделі органів пацієнтів, які допомагають хірургам планувати операції. Команда ImpactLab також тестувала роботу 3D-принтерів. Таблетки в 3D — новинка, яку, сподіваємось, із часом можна буде зустріти і в українських аптеках. 

Ще в березні 2017-го 13-річному Джозефу поставили страшний діагноз – ювенільний артрит (тривале запалення суглобів). З того часу хлопчик став пацієнтом дитячої лікарні Alder Heу у Ліверпулі. Для лікування йому потрібні були стероїди, але вони викликають серйозні побічні ефекти: організм може перестати виробляти кортизол. Іншими словами, надниркові залози хлопчика припинили свою роботу. Аби замінити кортизол (гормон, який відповідає за метаболізм та імунну систему), Джозеф почав приймати таблетки гідрокортизону в січні 2018-го. Поки залози не повернуться до нормальної роботи, хлопчик продовжуватиме приймати ці ліки.

На жаль, гідрокортизон – один з тих препаратів, які викликають проблеми зі здоров’ям у дітей, зокрема, затримку статевого дозрівання. Усе залежить від дози, а для дітей таблетки ще й потрібно розрізати. Справа в тому, що вони не призначені для того, щоб проводити такі маніпуляції — вони занадто крихкі. У такому випадку доза завжди виходить неточною. Директор дослідницького відділу в Alder Hey Метью Пік пояснює, що це може стати серйозною проблемою: діти отримують недостатню дозу препарату, ледве половину з тої корисної речовини, яку повинна була б містити таблетка. Як наслідок, випивши таблетку зранку, після обіду дитина вже засинатиме, бо не матиме сил працювати (а здорова активність — основна причина прийому ліків).

Таким чином, кілька років тому Пік задумався: а чи можна створити спеціальні таблетки «на замовлення» як для дітей, так і для дорослих? Такі, щоб відповідали людині і по розміру, і по дозуванню, щоб їх не треба було розрізати на частинки, ймовірно, втрачаючи вміст активного препарату. Сьогодні така перспектива стала реальною завдяки технології 3D-друку.

Alder Hey стала першою лікарнею в світі, яка в липні 2018 року дала дітям можливість брати участь у клінічних дослідженнях. Працівники вважають, що лікарня повинна орієнтуватися на всебічний розвиток дітей, тож їх варто залучати навіть до процесу проектування технологій. Таким чином, дітям дозволили користуватися планшетами для 3D-друку в рамках досліджень. Для початку спеціалісти запропонувати 50 здоровим дітям віком від 4 до 12 років проковтнути звичайні таблетки (плацебо) трьох різних розмірів: 6, 8, 10 мм. Це допомогло визначити ідеальний розмір і форму для кожної вікової групи. Насправді, досить дивним є те, що фармацевтичні компанії досі не приділили достатньо уваги цьому питанню: різний розмір таблеток для  людей різного віку.

У липні 20 дітей спробували випити таблетки, виготовлені за допомогою 3D-принтера. Під час перших спроб вони виглядали трохи грубшими, ніж звичайні препарати, і іноді викликали дещо неприємні смакові відчуття. Команда мала встановити, як діти реагуватимуть на такі ліки. 9-річний Оллі, один з дітей, які брали участь в експерименті, ділиться враженнями:

Якщо існує якийсь спосіб полегшити прийом ліків для дітей, то це, мабуть, він.

Оллі попросили випити три таблетки і розповісти про свої відчуття. Виявилося, що ковтати їх було легко, і він би міг приймати їх хоч щодня, якби була потреба. Хлопчику запропонував взяти участь в експерименті його батько, який працює дослідником у Alder Hey. Працюючи у сфері педіатрії 15 років, він постійно спостерігав, як діти викручуються, аби не пити ліки. Саме тому він вважає, що якщо пацієнти зможуть друкувати собі таблетки такого розміру, форми і навіть смаку, якого хочуть, це стане проривом у медицині.

Щоб полегшити життя і немовлятам, і старшим дітям, треба розробляти для них формули ліків з приємним смаком та проводити зручні лікарські процедури, яких би вони не боялися. Таблетки з відповідними дозами препарату — обов’язкова умова для ефективного лікування, що позбавить батьків і лікарів постійного обов’язку розводити ліки у воді чи змішувати з чимось, щоб «приглушити» неприємний смак.

Наступні два роки команда планує присвятити 3D-друку таблеток з діючими препаратами для наймолодших пацієнтів. Крім того, що вони міститимуть активну речовину, діти ще й зможуть вибирати розмір, форму, колір і аромат ліків. Згаданий вище гідрокортизон стане першим препаратом, який спробують «надрукувати». Наразі доступні 3D-ліки — це Spritam (від приступів епілепсії), розроблені фармацевтичною компанією Aprecia Pharmaceuticals. Багато компаній намагаються перейняти технологію 3D-друку, але навряд чи ця індустрія коли-небудь зможе конкурувати з традиційними препаратами. Для порівняння: сучасні технології дозволяють GlaxoSmithKline (британській фармацевтичній компанії) виготовляти до 1,6 млн таблеток на годину (!). У той же час тривимірні принтери Aprecia поки що можуть друкувати лише кілька тисяч таблеток на день. Хоча є надія, що темп виробництва з часом підвищиться.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.