Спецпроект

NASA і SpaceX запустили пілотований корабель до МКС. Чому це важливо


2 березня може стати визначальною датою для космічної науки. Багато років плідної співпраці між SpaceX i NASA виразилися у важливій місії сучасних космічних технологій. Уперше з 2011 року зі стартового комплексу 39А в космос відправиться пілотований кораблель — цього разу на борту не буде астронавтів. Перший політ пілотованого корабля Dragon допоможе підтвердити його готовність до майбутніх місій. Корабель обладнаний лише датчиками для збору інформації про навантаження, температуру, тиск тощо і самим вантажем.

Місце запуску — Космічний центр ім. Кеннеді, мис Канаверал, Флоріда, США.

Місце посадки — баржа Of Course I Still Love You

Час — 09:49 за Києвом

Ступінь — перший політ, Block 5, B1051.1.

Якщо з якихось причин запуск довелося би перенести, було би дві можливості — 5 і 8 березня. Треба також брати до уваги план робіт на МКС — 14 березня на станцію відправиться новий екіпаж, а вже в кінці березня — на початку квітня заплановані три виходи у відкритий космос. Ще дальші плани — грузові місії Cygnus i Dragon.

Що таке Crew Dragon

SpaceX Crew Dragon — це пілотований корабель для польотів на навколоземну орбіту, розрахований максимум на 7 людей. Його називають найбільш стильним апаратом з існуючих сьогодні. Загалом основна ідея програми NASA — зробити польоти на орбіту дешевшими, ніж на так званих «крилатих машинах» з 80-х. Ще в 2006 році організація підписала контракт із SpaceX стосовно поставки вантажу на МКС. Спочатку SpaceX планувала створити Dragon для модифікації пілотованих польотів (dragon rider). Сюди планували додати системи життєзабезпечення і безпеки. А в 2012 році компанія запропонувала інтегрувати двигуни системи безпеки в космічний корабель, аби підвищити рівень надійності механізму. Більше того, така інтеграція давала суттєві переваги, наприклад, система безпеки може бути включена на будь-якому етапі виведення на орбіту, сама вона стає багаторазовою і дає гіпотетичну можливість точної реактивної посадки на землю. Цікаво, що для зниження вартості виробництва і його гнучкості, компанія використовує 3D-друк. У вересні 2013 року Ілон продемонстрував камеру згорання двигуна з регенеративною «сорочкою» охолодження, надруковану з інконелю (сплаву на основі нікелю). Тяга двигуна може вар’юватися в межах від 20 до 100 відсотків, і він може запускатися багато разів. Важливою якістю є те, що Crew Dragon може за допомгою своїх двигунів довивести корабель на орбіту, якщо раптом другий ступінь не допрацює до кінця. А ще він оснащений сонячними батареями, зафіксованими на службовому модулі — вони не потребують розвертання. А це в свою чергу зменшує імовірність відмови механізму, оскільки немає механічних вузлів. Ще на презентації в 2014 році Маск зазначив, що Dragon може здійснювати посадку з точністю вертольоту. Більше того, його можна заправити і зразу відправляти в новий політ.

Основні етапи запуску

-45.00 — Командуючий запуском SpaceX повідомляє про готовність до заправки ракети паливом

-37.00 — Система аварійної безпеки Dragon налаштована

-35.00 — Починається заправка ракети (ракетним паливом-1, керосином)

-07.00 — Починається охолодження двигунів Falcon перед стартом

-05.00 — Falcon переводиться на внутрішнє живлення

-01.00 — Бортовий комп’ютер починає фінальну передстартову перевірку

-00.45 — Командуючий запуском SpaceX підтверджу готовність до запуску

-00.03 — Віддається команда на запалювання двигунів

00.00 — Пуск Falcon 9

00.58 — Максимальний аеродинамічний тиск на ракету

02.35 — Відключеня двигунів першого ступеня

02.42 — Відключення двигунів другого ступеня

07.48 — Включення двигунів першого ступеня при поверненні в атмосфері

08.59 — Відключення двигуна другого ступеня

09.24 — Включення двигунів першого ступеня для посадки

09.52 — Посадка першого ступеня на платформу Of Course I Still Love You

11.00 — Відділення Dragon від другого ступеня

Таким чином, через 11 хвилин після старту Dragon відділяється від ракети і починає самостійну подорож до МКС, яка займе близько 27 годин. На відміну від попередньої версії, Dragon буде стикуватися самостійно до пункту IDA-2 на модулі «Гармонія». За планом, це має статися 3 березня о першій ночі. Через дві з половиною години екіпаж МКС відкриє люки. Усередині їх чекатиме приблизно 204 кг вантажу, а також «пасажир» — манекен у скафандрі на ім’я Ріплі, на якому розташовано багато різних датчиків. Dragon залишатиметься на МКС протягом п’яти днів, після чого повернеться назад. Десь о 09:30 8 березня корабель відстикується і покине станцію, через годин п’ять Dragon включить двигуни для зведення з орбіти, а через +-40 хвилин він приводниться недалеко від узбережжя Флориди. Після цього судно SpaceX Go Searcher доставить «Дракона» в порт Канаверал.

Falcon 9

Ну і чи не головний герой рубрики — Falcon 9, двоступенева ракета, повністю розроблена SpaceX. У 2019 році планується здійснити до 20 запусків цієї ракети-носія. Для Falcon 9 це 69-й запуск, а для SpaceX — третій за рік. Щодо технологічних характеристик: ракету заправляють ракетним паливом-1, керосином і використовують рідкий кисень у якості окислювача. Через те, що ці компоненти закачуються надохолодженими, вони мають більшу щільність, що дозволяє вмістити більшу масу палива в той же об’єм. Перший ступінь обладнаний 9 двигунами Merlin (звідси і цифра в назві ракети Falcon 9). Вони розташовані октасіткою — 8 по колу і 1 в центрі для того, щоб підтримувати місію навіть при відмові одного або двох двигунів. Здатність регулювати тягу дозволяє двигуну легше здійснити посадку першого ступеня. У цій місії використовується перший ступінь версії Block 5, фінальної модифікації Falcon 5. Він запускається вперше, і всі пілотовані запуски для NASA будуть здійснюватися на нових ступенях. Block 5 планують повторно використати до 5 разів, допускаючи проміжні техогляди, і до 1000 разів, допускаючи часткову заміну деталей першого ступеня. Перший і другий ступені з’єднані композитною структурою, яка містить механізм розділення ступенів. Тобто після розділення на висоті близько 80 км перший ступінь починає свій шлях назад, а другий продовжує основну місію.

The Alpha Centauri дає можливість слідкувати за трансляцією запуску SpaceX Falcon 9 (DM — 1).

Чим завершився політ

3 березня, через 27 годин після запуску, Crew Dragon успішно зіткнувся з МКС, екіпаж якої відкрив шлюз і зміг добратися до входу в космічний корабель зсередини станції. У складі екіпажу були американська астронавтка Енн Макклейн, канадський астронавт Девід Сен-Жак і російський космонавт Олег Кононенко. Наразі корабель має залишатися на МКС до 8 березня, після чого приводниться в Атлантичному океані. Можливо, наступний запуск буде пілотованим.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.