Спецпроект

Що таке імпакт-інвестиції. Юрій Филюк про бізнес, який приносить користь суспільству


Юрій Філюк. Підприємець, ресторатор, співвласник компанії «23 ресторани», співзасновник платформи «Тепле місто». У 2014 році Юрій відкрив перший громадський ресторан Urban Space 100, 80% прибутку якого йдуть на фінансування суспільно-корисних проектів.

Окрім цього, Юрій є автором і керівником «Промприлад. Реновація» – одного з найбільших імпакт-інвестиційних проектів України, якому вже вдалося залучити $1,8 млн інвестицій.

ImpactLab зустрілися з Юрієм та обговорили, що таке імпакт-інвестування, як працює «Промприлад. Реновація».

Що таке імпакт-інвестування?

Основна задача – це досягнення суспільної мети. Звичайний бізнес за книжковою класикою: максимальна капіталізація + мінімізація витрат = успіх. У імпакт-інвестиційних проектах діє дещо інша формула: суспільна користь + прибуткова діяльність, тобто закони економіки діють так само, як і в класичному бізнесі, однак інші індикатори успіху, і забезпечується баланс грошей та досягнення важливих суспільних задач.

Революційна гібридна модель: імпакт-інвестування знаходиться посередині між грошима заради грошей і філантропією. Одне з іншим поєднане нерозривно, присутній і економічний, і суспільний фактори.

Два роки тому в Стенфорді мені в розмові натякнули, що в Штатах розчарувалися в концепції «соціалка заради соціалки», оскільки вона зазвичай передбачає дуже великі кошти на різні програми. Деякі з них з’їдають величезні гроші, а системну проблему, як правило, не вирішують. Багато побічних негативних ефектів, грантоїдство. Почали шукати нову форму, яка включила б суспільну проблему в пряму економічну діяльність.

Імпакт-інвестування (impact investment) – це тип інвестування, що здійснюється «в компанії, організації чи фонді з метою створення вимірюваної суспільної чи екологічної користі та отримання фінансової віддачі» (за версією Global Impact Investing Network). Його мета, окрім отримання фінансової вигоди для інвестора, створити вимірюваний позитивний вплив на суспільство чи навколишнє середовище.

Ця концепція існувала ще 50 років тому, коли люди створювали самозабезпечені економічні системи, але спрямовані на вирішення суспільних задач. За останні 3-4 роки крива зростання просто неймовірна. За даними business.ua, за останні три роки ринок імпакт-інвестицій зріс на $50 млрд.
Global Impact Investing Network свідчить, що за минулий рік $1,3 трлн – це загальний пакет імпакт-інвестицій.

Імпакт-інвестиції vs. соціальне підприємництво
Ми не знаємо, що таке соціальний чи несоціальний бізнес. Є бізнес, який чесно робить свою роботу і платить податки. У моєму розумінні він соціально орієнтований, бо він добре ставиться до людей, створює можливість для самореалізації і т.д. Думаю, дефініція «соціальний» відволікає і заплутує. Ми намагаємося працювати над загальними інтегральним розвитком суспільства в цілому – бізнесом з інтересами різних суспільних сегментів.

Багато з тих, хто займається імпакт-інвестуванням, просто не знає, як це називається. Ми теж зрозуміли, що займаємось імпакт-інвестуванням тільки через два роки після старту проекту 🙂

Для мене соціальне підприємництво – це коли ти будуєш бізнес і в ньому якийсь елемент добудовуєш на соціальну направленість всередині (наприклад, частина прибутку). Мені різниця не суттєва, принциповим є, щоб вирішувалася поставлена задача, і далі вже між крайніми точками долучити соціальну складову.

Не хочу заплутувати, моя задача як підприємця − створювати прецедентний продукт і показувати, що він працює, ділитися незвичними кейсами, а от тонкощі в дефініціях – це інше.

Коли в людини, яка має гроші, з’являється ідея, що кошти мають не лише приносити ще більше грошей, але й позитивні суспільні зміни?
У моєму випадку було так: я займався бізнесом, і мені стало в якийсь момент його мало. Я зрозумів, що не вийде розвивати бізнес, не міняючи ринкові правила гри. Для мене стало тригером те, що треба брати відповідальність більшу, ніж містить зона твого комфорту.

Твої завдання як підприємця зрозумілі – маєш платити податки, зарплати, але з часом розумієш, що, якщо суспільний організм функціонує неідеально, то немає сенсу чекати, поки він сам запрацює і «вилікується». Ти можеш проявляти активність – брати трошки більше, ніж твої прямі обов’язки. Я людина проактивна, яка не вміє сидіти і чекати, тож я почав долучатися до процесу «лікування».

Ми продовжуємо вірити в співпрацю бізнесу і громадянського суспільства. Ми бачимо в цьому дуже багато потенціалу, який неочевидний для ринку. Поки що, на жаль, два сектори не до кінця використовують цей потенціал взаємодії. Моя особиста пристрасть — шукати нові моделі на перетинах, і якщо в них присутня соціальна трансформація – виграють усі.

Про «Промприлад. Реновація»

Перший імпакт-інвестиційний проект в Україні такого масштабу, який планує залучити $25 млн для реалізації проекту. План передбачає створення на території колишнього заводу офісних просторів, майстерень, навчальних і дитячих центрів, готелів і ресторанів тощо. Це дозволить розвивати нову економіку, урбаністику, сучасне мистецтво, неформальну освіту в регіоні, а також реалізовувати комерційні та соціальні ініціативи. Інвестори одночасно вкладають в соціальний вплив на регіон та отримують повернення інвестицій у вигляді дивідендів.

Про імпакт-інвесторів у «Промприлад. Реновація»  
Ми прагнули піти в глибшу відповідальність взаємодії з людьми. У цьому проекті більші очікування, тут більше відчуття контролю і співвласності, яке, до речі, було втрачене в радянський період, тому наш проект хоче об’єднати від 2 до 3 тисяч співінвесторів.

Серед потенційних інвесторів декілька цільових аудиторій: проактивний клас країни, проактивне ядро франківського регіону і бізнес. Ми хочемо мати десь близько 30 етичних бізнесів країни за рік. Аудиторія діаспори нам також цікава, але ми ще тільки вивчаємо цей ринок. Плюс міжнародні інституції, бо в проекті передбачена можливість залучати грантові кошти на прямі соціальні функції. Я часом кажу, що це революція середнього класу. Тому що такого масштабу інфраструктурну амбіцію може дозволити собі більшою мірою тільки постолігархічний капітал.

Нам важливо, щоб гроші не були здобуті кримінальним способом, чи від осіб з антиукраїнською позицією. Так чи інакше ми живемо в трансформаційний період.  Стенфордський універ, наприклад, теж не від будь-кого донейшн приймав. Подібного роду етичний фільтр присутній.

Для нас швидше допустиме щире прагнення переходити на новий рівень прозорості і відповідальності. Оскільки більшість капіталів, які сформовані в цій країні, мають спірний характер (сірий або навіть чорний). Є ряд підприємців, по яких видно, як вони рухаються в цей бік, такі намагання хочеться підтримувати.

Неприпустимо, коли це просто «відбілювання», піар або політичний контекст, або якщо ціннісна база не змінилася, а існує лише намагання купити або відкупитись.

Попередні дослідження і пілот
Ми запустили пілотний проект для перевірки гіпотез та відпрацювання процесу реконструкції. У червні 2017 року розпочалися роботи з реконструкції третього поверху корпусу по вулиці Сахарова як пілотний проект. Перша подія в стінах «пілота» відбулася у вересні 2017 року.

Також проводилися дослідження R&D-центрів. Найдорожче з усього пакета досліджень – $130 тис – це 8 місяців роботи спеціалістів. Найкрутіша, мабуть, R&D організація в світі, їм належать патенти на вироби напівпровідників, інтернету, космічні програми, кредитні картки. Це їхній перший проект на пострадянському просторі. Ті об’єми роботи, які вони нам зробили, могли коштувати більше мільйона, тому це була собівартість прямих витрат (соціальна ставка), а вони пішли на співпрацю не за грошима, їм була цікава наша експертиза. Вони назвали нас одним з найбільш цікавих проектів у сфері імпакт-інвестицій у світі. Були й інші дослідження, частково покриті London School of System Changes. Усі дослідження разом – це приблизно $1,3 млн.

Аби отримати цю «знижку», ми просто розказували про ідею, глобальну, соцорієнтовану, що шукаємо відповідальних партнерів, хто готовий зі знижками співпрацювати. У нас серед партнерів є різні категорії, деякі з них – партнери, яким давали експертизи.

Юридична форма функціонування

Є материнська холдингова компанія – це товариство з обмеженою відповідальністю «Промприлад Холдинг», яким володіють два основних співвласники.

50 відсотків належать некомерційному фонду, який управляється рядом партнерських громадських організацій, — це дає диверсифікацію управління й ризиків (це завжди безпечніше). Управління здійснює консорціум партнерів. Вони не заробляють самі, але забезпечують управління  соціальною складовою бренду.

50 відсотків належать корпоративному інвестфонду, який продає цінні папери, і будь-хто з інвесторів може придбати пакет акцій.

50 на 50 забезпечує баланс без перехилення проекту в одну чи іншу сторону. Звісно, є ризик, що соціалка може перемогти здоровий економічний глузд, або, навпаки, можна перетворити все в банальний торговий офісний центр без соцскладової. У імпакт-інвестуванні ці два ключі мають повертатись одночасно. Є також корпоративні угоди з експертами, які контролюють якість управління холдингу і прозорість ведення справ.

Як виміряти один з найголовніших показників проекту – impact

Ми над цим працюємо, у нас є партнери, «ПАКТ Юкрейн зокрема, які вже зараз розробили тестову систему оцінки імпакту на рівні першого пілотного поверху (1800 м кв.). За їхніми оцінками, це 1 : 5 (на один інвестований долар ми інвестуємо ще 5 доларів доданої цінності для суспільства).

Приклади вимірювання:
Якщо ми проводимо навчальний івент і він має безкоштовну або занижену вартість, то різниця між повною і реальною вартістю – це додана суспільна вартість.
Економія на дослідженнях. Дослідники зі Стенфорду робили нам аналіз макроекономіки району. Дослідження такого плану коштує близько $1 млн – ми за нього заплатили в 10 разів менше. Відповідно різниця – це наша додана вартість, яка внесена в регіон.
Кількість людей, які повернулись у місто (з поправкою на те, що в місті щось почало відбуватися), зокрема, буде зрозуміло, що «Промприлад» на це вплинув. Ці всі речі можна буде тоді виводити в статистику, а це важлива робота, яка ще попереду.

Для великого проекту ми ще будемо розробляти систему. Це і складна механіка, і творча робота, тому що тобі треба знайти індикатори, прив’язки до чогось, варіанти, як альтернативно порахувати користь.

Основна мета проекту – допомогти місту перезавантажитися з пострадянського контексту на сучасний через перезапуск основних систем (освіта, мистецтво, нова економіка, урбаністика). Це 4 тригерні напрямки, закладені повністю в проект. Тобто ми запустимо незворотній процес, бо він в центрі і масштаб величезний, діє радіально, на 37 тис. квадратних метрів. Це ядро для 5000 постійно діючих людей. Тому по імпакту буде важко порахувати, бо дуже багато хвиль іде.

Ризики
Ми перший impact-investment-проект в Україні. Є багато схожого, але без усіх необхідних ознак. Завжди важко бути першим, бо коли ти впроваджуєш нову категорію, ти стикаєшся з нерозумінням людей, ніхто не знає, що це, як це. Ти не попадаєш нормально ні в один аргумент, ні в другий: ні в ринок донорів (бо в них нема таких моделей і процедур), ні в органи бізнесу (бо в бізнесі ти частину віддати маєш на хороші справи). Для бізнесу зрозуміло, що таке бізнес, а коли ти показуєш імпакт-інвестиційний проект, у якому довший період повернення інвестицій, але є соціалка, то в людей «підвисає комп’ютер». Бо ти, з одного боку, запалюєш очі соціалкою, а потім починаєш говорити про цифри, і в них включається прагматичний бізнесмен.

Ми три роки вже в цьому бізнесі, ми це все проходили. Важко – це узгодити з усіма групами впливу проект, коли ти намагаєшся зробити щось на трьох гектарах землі (зробити інфраструктуру). Бо це викликає інтерес і питання. Треба пояснити всім, що там немає ніяких ризиків, шо це проект, від якого всі виграють. Це займало час, багато з ким треба було говорити, але в результаті абсолютно всі сили впливу схвалили ідею –  сказали «окей, будемо підтримувати».


Комунікаційні ризики. Це нова модель, відповідно, вона потребує часу, переосмислення. Власне, якраз важко з моделлю, де немає жодної контрольної точки. А бізнесмен, якщо робить інвестицію, хоче контролювати ситуацію. Але ж коли купуєте акції Apple, ви не контролюєте ситуацію! Ці стереотипи заважають, дуже важко пробити нове розуміння – це те, що забирає час. Тобто кумунікувати з позитивним результатом теж непросто.

Великий ризик – це пройти етап викупу (викуп заводу в міської влади. – Прим. ред.), адже всі потенційні інвестори питали: чи витягнете ви це? Бо проект вартістю $25 млн – це дуже амбіційно. Складно, але нам це вдалося, ми вже підписали документи для продажу. За викуп заплатили першу частину і по графіку рухаємося далі. Станом на сьогодні зібрали вже 2 млн доларів, тобто це амбітно навіть для Києва. Цей ризик теж фактично знятий. Цього року ми ще маємо дозбирати це все, але, я думаю, проблем із цим не буде. Найскладніше позаду.

Ще був ризик юридичної моделі. Українське законодавство для нашої ідеї виявилось досить обмеженим. Коли ти робиш краудфандинг, проблем немає – відкриваєш рахунок, тобі кидають гроші. Як тільки ти заходиш в інвестиційний аспект – коли ти береш гроші в людей і обіцяєш, що ти щось їм даш, то тут включаються державні фінансові регулятори. Корпоративний інвестфонд має законодавчі обмеження. Юридичні особи можуть інвестувати в нього без обмежень, а фізичні особи повинні мати певний мінімальний рівень з/п. Для пересічного громадянина це становить дуже високий поріг. Ми знайшли рішення: «Промприлад» продає інвестиційні права, тобто інвестори можуть стати співзасновниками ТОВки.

Гарантії

Гарантії – це репутація попередніх років. Діє підхід екосистеми – принципи взаємодії, добросусідства. Чіткого розподілу немає, усе в тій чи іншій мірі соціально орієнтоване. Усі відчувають економіку — нульової ставки немає, платять усі. У подальшому, коли модель вже починає генерувати прибуток, частина прибутку повертається інвесторам, а інша частина завжди повертається на програму підтримки соціальних сфер.

Термін повернення інвестицій і розподіл прибутку

Повернення інвестицій по бізнес-плану розпочнеться через 4-5 років. Коли завершиться етап реновації. До цього часу інвестиції не повертаються. Найбільше зростання у вартості активу відбувається в цей період, відповідно, доля кожного внеску росте в ціні (від 2 і більше разів, за прогнозами). Починаючи з 5-го року стартують виплати дивідендів – десь 8-12 відсотків річних, усе пораховано в доларах. Загальний термін окупності – 12 років.

До повного повернення інвестиційних вкладів дивіденди розподіляються в пропорції 80/20 на користь КІФ. А після – 50 на 50. За планом, ми маємо генерувати 3,3 млн на рік, і 20 відсотків цієї суми піде на суспільні ініціативи в ІФ.

Кожна цифра підкріплена експертизою найвищого міжнародного гатунку. Це базовий сценарій: 1,5 відсотка зростання вартості оренди на рік. Це досить песимістично, спираючись на негативні прогнози щодо зростання міжнародної економіки. Усе залежатиме від того, як економіка себе показуватиме. Порядка 10 річних потім можна отримувати на свій внесок як пасивний дохід.

Ви також є інвестором проекту?
Так, я один з інвесторів. Я вірю в проект, і я є тим, хто кличе інших бізнесменів, важливо показувати, що я теж прийшов з бізнесу і розділяю ризики.

Наразі моя частка – 11,7 млн гривень. Планую і далі по можливості доінвестовувати. Ці інвестиції – альтернатива депозиту чи навіть пенсійній програмі. Проект з таким суспільним заходом – це вище за будь-який юридичний рівень. Конкуренти можуть з’являтися, але локації вже такої не буде, і не вірю, що в найближчі 10 років комусь таке вдасться зробити. Думаю, проект буде більше 50 років давати стабільний пасивний дохід своїм вкладникам. Це не той проект, щоб за допомогою спекулятивного пошуку заробити грошей. Сюди варто інвестувати 20-30 відсотків від свого інвестиційного портфелю і розуміти, що це інвестиції в майбутнє.

Як боротися зі скепсисом і критикою щодо імпакт-орієнтованих проектів?
Перша трансформація, яка зі мною відбулась – це зміщення з бізнесу в сторону суспільства. В бізнесі я максимум маю погодити рішення з партнерами. Далі все залежить від нас. Тут же ти підзвітний усьому супільству. Треба відповідати кожному (і хейтерам теж). У цілому ти набагато ширше підзвітний, бо ти замахнувся на суспільну адженду. Якщо ти з нею взаємодієш, то готуйся до складного процесу. Швидкість усередині твого бізнесу залежить виключно від тебе, а в імпакт-інвестиціях вимірюється багатьма факторами. Плюс ти повинен мати терпіння, просто бути готовим і мати це розуміння.

На початку дійсно треба мати резистентність і тверду шкіру. За 5 років мене вже важко вивести з себе, тихіше говорити став навіть. Це модель, яка дозволяє з усім взаємодіяти. Але з часом і хейту ставало менше, я його зараз не відчуваю, десь прилітає, напевно, але для мене це вже стало фоном.
Ми нікого не критикуємо і нічого нікому не доводимо.
Ми поважаємо думку інших, навіть якщо вона не співпадає з нашою, і залишаємо потенціал для повернення навіть для хейтерів. Часто повертаються, до речі. Процес еволюції проходить. Жодного разу про «Промприлад» ніхто не казав, що то фігня. Казали, що це складно, ризиковано й амбітно.

Що порадите людям, які започатковують свою імпакт-орієнтовану бізнес-ініціативу?
По-перше, ми говоримо про бізнес, коли мова йде про імпакт-інвестиції або соціальне підприємництво. Бізнес буде конкурувати з іншими ефективними бізнесами. Наша соціальність може мати додаткові переваги, але з точки зору продукту, якщо ми будемо хоч на 10% гірші, то ми будемо програвати конкуренцію. Про це люди забувають. Це добре, що ви соціальні і красиві, але ще й маєте бути ефективними.

По-друге, брати співмірні задачі собі по плечам. Наш проект — велика амбіція, але ми би з нього ніколи в житті не стартанули. Він став можливим завдяки 5 рокам досвіду і 3 рокам підготовки до активного виходу на ринок. Я би казав починати з меншого і рухатись поетапно. Ми використовуємо чесність, без суперканалів. Думаю, що на ринку дефіцит справжності. Той, хто просто дає тверду основу без прихованих мотивів —  той буде формувати диво. Просто відверто доносіть про якісно виконану роботу, люди вас почують.

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.