Спецпроект

Скільки коштує життя на Місяці? Рахуємо витрати на дорогу, нерухомість і комуналку (без жартів)


Рано чи пізно кожній людині хочеться перенестись у якесь місце у найвіддаленішому куточку планети. У свій час американські астронавти пішли далі у мріях — здійснили висадку на Місяць (1969), а китайські вчені спробували вирощувати там бавовну (2019). А як щодо життя на Місяці? Клімат там точно не найсприятливіший, але багато хто хотів би туди полетіти. Невідоме завжди манить, правда? Impact Lab розбирається, наскільки ця перспектива реальна і скільки потрібно відкладати з зарплати, щоб поселитися на Місяці.

Почнемо з того, що можливість купити ділянку на Місяці з’явилася ще у 1980 році. Близько 4-х мільйонів людей з усього світу вже скористалося цим шансом. У тому ж році американець Деніс Хоуп вирішив детально вивчити “Договір про принципи діяльності держав щодо дослідження і використання космічного простору, включно з Місяцем і іншими небесними тілами”. Як виявилось, документ був недосконалий: у ньому значилось, що космічний простір разом із всіма небесними тілами не належить національному присвоєнню — ані шляхом проголошення суверенітету, ані шляхом окупації. Тобто, жодна із держав не може приєднати до себе шматочок космічної території, а от про приватну чи колективну власність у договорі мова не йшла. Хоуп дослідив і американське законодавство і виявив, що США дозволяє громадянам присвоювати такі космічні території, за умови, що вони повідомляють про це органи влади. Американець недовго думав і склав “Декларацію власності на планети Сонячної системи та їх супутники”. Він відправив документ на розгляд до ООН, оскільки це була єдина організація на Землі, яка могла б визнати владу над іншими планетами.

Станом на сьогодні Хоуп продав ділянки Місяця та інших планет вже більше ніж 5 мільйонам людей. Серед власників таких територій — два екс-президенти США, політики, астронавти, члени королівських династій, майже 500 знаменитостей. Утім, шанс “щасливої покупки” доступний будь-якій людині, треба тільки знайти відповідне “Місячне посольство” у своїй країні. Наприклад, у 1997 році 700 гектарів землі на Місяці коштували 27 доларів. У 2018 ціна ділянки піднялася до 44 425 доларів. Землі можна перепродавати, вписуючи в документи нового власника, але повертати — заборонено.

Власне, якщо ви вже придбали собі ділянку, то час подумати про те, як на Місяць добратися. Jet Propulsion Laboratory спробували визначити, який спосіб виявиться найефективнішим для цієї мети.
Отже, доступний транспорт:

 • Пілотований космічний корабель для доставки екіпажу на орбітальну станцію — $0,3 млрд (Soyuz Spacecraft)
 • Ракета Golden Spike — $1,5 млрд (Space X)
 • Космічний корабель Orion — $2 млрд (NASA)

Вартість вказана безпосередньо за дорогу, витрати на розробку сюди не включені.

Йдемо далі — треба знайти житло на Місяці. Воно має захищати жильців від метеоритів та космічного сміття, допомагати витримувати пекельну температуру вдень (121 градус) і не закрижаніти вночі (-157 градусів). А ще оберігати від радіації, сонячних спалахів і космічного пилу. Так, атмосфера там не надто сприятлива для життя, тому до вибору приміщення варто підійти з особливою увагою.

 • Можна жити на Місячній базі NASA. Вона розрахована на 4-х людей — значить, можна і з сусідами орендувати. Вартість такого задоволення — $7,35 млрд на рік
 • Надувний орбітальний модуль Bigelow BA 330-MDS. Розрахований на 6 людей, і коштує менше — всього $456 млн.

Можливо, деякий час люди зможуть насититися першими враженнями, але от їсти і пити все одно треба. Аби підтримувати нормальний життєвий рівень, людині треба приблизно 800 000 калорій на рік. Університет Арізони розробив дві Місячні теплиці, які можуть прогодувати дорослу людину. У них вирощують листя салату, картоплю, помідори і навіть полуниці. Тим не менше, за теплицями теж треба доглядати, тож варто взяти з собою 36,5 кг добрива для грунту. Доставити це все можна вже звичним способом:

 • На кораблі NASA ($5,9 млрд)
 • На ракеті Golden Spike ($1,7 млрд)

Вода — життєво необхідний ресурс навіть для життя у нормальних умовах. Дорослій людині знадобиться приблизно 10,6 тонн води на рік. Теплицям на Місяці вона теж буде потрібна — десь 3,13 тонн на рік.

 • NASA здійснить доставку води на $43 млрд
 • Golden Spike — всього за $13 млрд

Не забудь, що на Місяці треба мати змогу дихати. Людина вдихає приблизно 3062 кг кисню щороку. Завдяки Місячним теплицям, вона отримає 81% від необхідного об’єму, а технологія Solid Oxide Ekctrolysis забезпечує організм ще 19% кисню завдяки можливості обробки дихального процесу. Останнє буде відбуватися за допомогою реактора Сабатьєра, а він, як і теплиці, вимагає енергії. На сонячну енергію немає сенсу розраховувати, бо ночі на Місяці тривають місяцями. У такому випадку, ядерний реактор від лабораторії Айдахо стане при нагоді — це передова технологія для генерування енергії на Місяці.

 • NASA доправить 11-кілограмовий реактор за $1,5 млрд
 • Golden Spike — за $1,4 млрд

А як вже без мобільного зв’язку? Можна не хвилюватися, NASA — єдиний “мобільний оператор” на Місяці.

 • На автоматичній міжпланетні станції НАСА для дослідження Місяця Lunar Reconnaissance Orbiter Інтернет-з’єднання обійдеться десь у 3,2 центи за 1 МБ, а 1 хвилина телефонної розмови з Землею — 1,6 цента.

Для порівняння: на Землі ціна Інтернет мережі складає в середньому 3 центи за 1 МБ. Одна хвилина дзвінків — 10 центів по Європі, 3 центи у США.

 • Якщо захочеш відправити текстове повідомлення у месенджері, це обійдеться у 0,000416 цента.
 • А от запостити фотку в Instagram — суттєво дорожче, 16 центів.
 • Завантажити пісню (наприклад, Fly Me to the Moon) можна за 12, 8 центів.

А тепер давай підсумуємо. У скільки обійдеться проживання на Місяці? Залежатиме від “спонсора” твоєї подорожі:

 • Разом з ракетами NASA, Місячними теплицями та базою на Місяці — приблизно $57, 8 млрд.
 • Golden Spike, виходить, в цьому плані вигідніший: практично той же ж набір за $16,6 млрд.

Ну що, полетіли?

ТАКЖЕ ЧИТАЙТЕ Тест. Возьмут ли тебя в NASA?
 

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.