Спецпроект

Електронна демократія. Як в Україні політика, економіка й уряд перейшли в онлайн


Нам справді пощастило з часом, у якому ми живемо. Будуючи демократію в Україні, ми також робимо її віртуальною, що пришвидшує оптимізаційні процеси і полегшує життя людей. Електронна демократія — це явище, яке допомагає формувати незалежну економіку України і залучає громадян до участі в політичних процесах. Брати участь у творенні політичного, культурного, соціального курсу — більш ніж важливо. Наразі доступні онлайн-інструменти суттєво в цьому допомагають, і ми пояснюємо як.

Е-демократія може допомогти забезпечити зв’язок між державою і громадянами, створити дієві інструменти для моніторингу контролю влади, реалізації громадських ініціатив, мобілізування населення тощо. Одне із визначень — це постійна участь громадян у реалізації державної політики з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. Це стосується різних ініціатив — від виборів і до разових акцій.

Для чого ми це починали

Шлях нашої країни до режиму цифрової демократії насправді довгий і, варто сказати, досить ефективний. Відкриті дані, електронні реєстри та петиції — усе це елементи, що дають можливість долучитися до вирішення актуальних питань. Очевидно, для України 2014 рік став революційним у сфері онлайн-демократії. І чиновники, і звичайні громадяни розуміли, що за допомогою такої практики можна досягти:

 • підвищення ефективності здійснення демократичних реформ держави
 • надання громадянам країни ефективних і дієвих важелів управління державою
 • створення прозорих механізмів здійснення волевиявлення громадян
 • надання можливості участі в цивільних ініціативах та управлінні державою більшій кількості громадян
 • надання можливості для ефективного перерозподілу бюджету волевиявлення громадян (виборів, референдумів і т.д.)

Ми завжди говорили про е-демократію мало, чули про закордонну практику, але до власної реалізації не прагнули. Електронне голосування було знайомим явищем, як і електронні черги, наприклад, але все це було далеким і декларативним. Тобто можна вважати, що ми прийняли електронну демократію лише в 2014 році, а за останні 5 років стрибнули на рекордну довжину.

Як виглядає електронна демократія

Як на національному, так і на місцевому рівнях Україна має такі інструменти е-демократії:

 • Електронні петиції
 • Електронні консультації
 • Електронні голосування
 • Бюджет участі
  Усе це дозволяє проводити вибори, референдуми, цивільні обговорення та ініціативи в електронній формі. У процесі використовуються більш складні й ефективні механізми аналізу волевиявлення громадян, а сама система стає більш захищеною і прозорою, практично не зазнаючи зовнішнього впливу.

Що таке електронна послуга

Звертаємося до Урядового порталу:

Електронна послуга — це адміністративна або інша публічна послуга, що надається громадянину або юридичній особі в електронній формі (оформлення ліцензії, соціальної допомоги, особистого документу без відвідування органів влади тощо). Таким чином, е-послуга доступна кожному, у кого є доступ до інтернету цілодобово. Це не тільки економить час на візити та черги, а й допомагає уникнути корупції.

До 2020 року уряд планує запровадити в Україні близько 100 електронних послуг, які необхідні громадянам і представникам бізнесу. Вважається, що завдяки цьому українці не повинні відчувати потребу у відвідуванні органів влади. Для отримання тих самих публічних послуг просто потрібно буде зайти на відповідний сайт. Саму Концепцію розвитку системи електронних послуг запропонували в листопаді 2016 року, ефективність після її впровадження можна буде оцінити вже в наступному році. Хоча для того, щоб ввести електронні петиції, авторам проекту довелося добре попрацювати над онлайн-агітацією. Петиції отримали широку підтримку завдяки хорошій інфографіці, рекламі на популярних каналах та інтернет-постам від впливових українців. Єдине, що українці частенько люблять створювати петиції чисто для розваги, як от звернення до президента щодо призначення Тимошенко послом у Гондурасі. Підписи би, може, й зібрали, та от тільки Порошенко в курсі, що в Гондурасі посольства України немає.

Для впровадження бюджету участі, наприклад, довелося спочатку змиритися з тим, що там, де влада має монополію на прийняття рішень, вона сама і реалізує проекти. Згодом громадянському суспільству вдалося розвинути більш демократичний інститут і встановити абсолютно прозоре електронне голосування для проектів, оцінених незалежним громадським комітетом. Електронні вибори, наприклад, теж ідея, яка набуває поширення, але не має достатньої підтримки більшості політиків. Прихильники стверджують, що така система зробить вибори більш прозорими, а критики наголошують на ризиках адміністративного зловживання виборчими даними. За останні роки уряд таки доклав зусиль, аби зобов’язати посадовців відкривати публічні дані, і однією із найбільш вражаючих існуючих нині систем є ProZorro (онлайн-система закупівель). І хоча серед урядових установ ледве половина повідомляє про державні витрати спеціальному порталу електронних даних, це все одно більше, ніж жодна установа, як було до початку законодавчої роботи з цього питання. 2016-й узагалі став роком підйому для України — вона була високо оцінена ООН у сфері електронного урядування. Наші показники були суттєво вищими, ніж у інших східноєвропейських країн.

Як визначити, які е-послуги є найбільш затребуваними

Урядовці орієнтувались на перелік, затверджений ЄС, який містить вимогу до кожної держави-члена: вона повинна надавати найважливіші послуги онлайн. Таким чином, на Урядовому порталі вже можна ознайомитися з більш ніж 50 пріоритетними електронними послугами для українців. Серед них реєстрація бізнесу, оформлення допомоги при народженні дитини, отримання субсидії тощо. Між іншим, уже більше 60 тисяч громадян отримали довідку про несудимість онлайн, а більше 16 тисяч родин змогли оформити допомогу при народженні дитини. Так, е-послуги користуються неабияким попитом. Оцінити, наскільки електронна система ефективніша, можна на прикладі початку будівельних робіт. Раніше для того, щоб зареєструвати повідомлення про будівництво, людина повинна була надіслати його до держслужбовця, щоб він його розглянув і зареєстрував. Тепер повідомлення автоматично вноситься до реєстру дозвільних документів, не задіюючи при цьому посадовців. Наталія Пінчук (радник з комунікацій у Державному агентстві з питань електронного урядування) зазначає, що сьогодні Мін’юсту вдалось налагодити електронну взаэмодію з реєстром речових прав на нерухоме майно міністерства:

Раніше такої взаємодії передбачено не було. Проте тепер громадянин, заповнюючи електронну форму, зазначає лише кадастровий номер своєї земельної ділянки. Уся необхідна інформація «підтягується» автоматично. Це мінімізує вірогідність помилок при заповненні повідомлення.

У серпні 2018 року в Україні також запрацював Електронний кабінет перевізника, який покликаний спростити автоперевізникам отримання послуг від органу ліцензування, мінімізувати корупцію в цій сфері і підвищити безпеку пасажирських перевезень. Тут автоперевізники зможуть оформити ліцензію, переглянути наявні дозволи та штрафи, оновити дані про свою ліцензію онлайн, без жодних відряджень до Києва чи поштових пересилань. А громадяни й ЗМІ можуть ознайомлюватись з публічним реєстром ліцензіатів.

Окрім Урядового порталу, онлайн-послуги державного рівня надають також такі ресурси:

У серпні 2016-го українські центральні органи влади перейшли на електронний документообіг, що означало підключення всіх центральних органів виконавчої влади, обладміністрації, близько 400 районних адміністрацій до системи електронної взаємодії. Кожного дня система електронної взаємодії органів виконавчої влади (СЕВ ОВВ) забезпечує передачу приблизно 5 тис. документів у електронній формі.

Як ідентифікують людину в онлайн-системі

В Україні основним засобом електронної ідентифікації є електронний цифровий підпис. Це результат криптографічного перетворення набору електронних даних. Він вважається найбільш надійним способом передачі інформації, який захищає її від підробок (ключем). Українці чомусь не користуються ним у загальному порядку — його радше використовують підприємці, для подання декларацій, наприклад. На ключі зберігається інформація про людину, тобто він є офіційним підтвердженням особи. Ключ можна отримати в акредитованому центрі сертифікації ключів, у центрі податкової адміністрації або ж у комерціній установі (ПриватБанк). Видача ключа займає від сили 20 хвилин, а от зламати або розшифрувати його неможливо.

Що чекає Україну надалі

Електронна демократія справді може допомогти зміцнити економіку України. Хоча вона все ще знаходиться на стадії ефективного становлення, значних успіхів ми досягнули за відносно короткий період. За даними дослідження TAPAS, ще в 2017 році відкриті дані принесли державі більше $700 млн. До 2025 від них очікується приріст у $1,4 млрд. Як вам такі цифри? Це однозначно доводить, що робота над новими онлайн-проектами стосовно е-послуг повинна тривати.

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.