Спецпроект

Як зробити digital-детокс. Новий тренд очищення від «соціальних токсинів»


З поширенням здорового способу життя люди намагаються позбутися некорисної їжі, шкідливих звичок, негативних думок тощо. По суті, ми очищаємося від усього, що заважає нашому комфорту і здоров’ю. Тоді як на щодо технологій і онлайн-мереж? Автор цих рядків, наприклад, неодноразово помічала за собою звичку просто листати екран телефону, перевіряти котра година і сповіщення кожні кілька хвилин. Усе це відбувається машинально і зазвичай неконтрольовано. Дослідники кажуть, що нездорова залежність від соціальних мереж руйнує емоційний стан, впливає на продуктивність (точніше на її відсутність) і манеру спілкування. Найцікавіше, що власники цих соцмереж навіть не заперечують, а самі пропонують користувачам влаштовувати digital-детокс.

Навіщо і як до цього прийшли

Ще в грудні 2017 року Facebook опублікував дослідження про те, що соціальні мережі негативно впливають на самопочуття людей, які пасивно черпають з них інформацію. Інші незалежні дослідження, наприклад, доводили, що жінки стають більш дратівлими після використання Twitter. А люди, які використовують багато соцмереж одночасно, часто страждають від депресії.

Тренд на digital-мінімалізм, як його часто називають, першими розвинули гіганти Кремнієвої долини, як би парадоксально це не звучало. Марк Цукерберг (Facebook) і Джек Дорсі (Twitter) публічно визнали, що їхні мережі погіршують психологічне здоров’я користувачів. Тому вони доповнили технології інструментами, які допомагають людям контролювати час, проведений онлайн. Багато хто розкритикував цей підхід, стверджуючи, що все це прихований маневр Кремнієвої долини, що хоче відволікти увагу від проблеми, яку сама й створює. Мовляв, якби розробники хотіли допомогти людям з онлайн-залежністю, вони би просто створили продукти, до яких не можна звикнути. Критики не врахували лише одного: це змусило би компанії радикально змінити їхні бізнес-моделі. Легше ж контролювати час, проведений у телефоні, ніж цілі прибутку техногігантів, правда?

Принцип digital-детоксу надзвичайно простий: ми відключаємося і відпочиваємо від соцмереж. Подібно до того, як люди проводять відпустку далеко від цивілізації, омолоджучись і оздоровлюючись, ми пробуємо жити без цивілізації технічної заради тих самих ефектів. Але digital-детокс — це не стан «нічогонероблення». Ніхто не пропагандує радикальне відключення від зовнішнього світу. Не обов’язково відключатися від техніки, але необхідно відновити втрачений зв’язок з іншими людьми і природою, інакше всі просто програють.

Digital-детокс – у осмисленості вчинків

Західні IT-розробники і маркетологи ще кілька років тому ввели тренд на медитацію, що допомагала їм знайти шляхи свідомого споживання.

Наприклад, співзасновник Twitter Іван Уільямс любить ділитися своїм досвідом детоксу і медитації. Для нього це спосіб мислити ясно і викинути сміття з голови. У той період, коли Twitter готувався вперше виставити акції на продаж, Уільямс переживав сильний стрес і зробив те, що для його посади здається взагалі неприпустимим — він просто гуляв по місту 20 хвилин без мобільного телефону.

Мені вдалося по-справжньому оглянутися навколо і подумати. Я би пережив багато поверхневих тривог, якби я практивував це рік тому. А зараз я навчився виносити із цієї тиші набагато більше.

А от засновник технологічного стартапу Inward Inc Волтер Рот почав практивувати свідому відмову від соцмереж, щоб стати більш конкурентоспроможним. Ненадовго, щоправда, і не зовсім радикально, але зараз він включає в список справ менше пунктів, ніж колись. Він менше часу витрачає на перевірку, скролінг і лайкання стрічки.

Зате я виконую усі пункти зі свого списку і роблю це якісно. Я зрозумів, що для того, щоб стати успішнішим і досягнути більшого, насправді треба просто трохи притормозити.

Варто звернути увагу на таких медіаагрегаторів, як Vox чи Quartz. Це прямі приклади сторінок, які по-своєму, але підтримують напрям digital-мінімалізму. Сайти пропонують стислі новини, у них немає вірусної реклами і вони мультиплатформенні, тобто на всіх пристроях виглядають одинаково. Таку форму сайти прийняли, або боротися з медійним шумом. Quartz i Vox «приборкують» потоки новин, дають цілісну картину про події, а не завантажують стрічку нескінченним потоком дрібних нотаток. Таким чином, матеріали захищають користувачів від інформаційного перенавантаження й економлять час.

Ось найпопулярніші методи digital-детоксу

30-денна чистка

Усе, що потрібно, — це тимчасово знизити використання свого телефону, щоб зламати цикл залежності. Можна уявити, що мобільні додатки — це десерти, і балувати себе ними можна тільки по вихідних. По суті, треба сісти на «технологічну дієту» — максимально знижуємо вживання онлайн-жирів і вуглеводів, а потім повільно повертаємо деякі з них у раціон маленькими порціями. Так ми навчимося насолоджуватися тим, що нам доступне, але не дозволяти цьому контролювати весь наш день.

Ліміт на додатки

Сем Кіршнер — керівник фірми з венчурним капіталом не так хотів провести digital-чистку, як розробити розумний план зменшення технологічного споживання. Наприклад, він сидить в Instagram тільки 15 хвилин на день, а у Facebook — взагалі менше 5 хвилин. Щоб не обманювати самого себе, він налаштував таймери в операціній системі телефону. Основною метою експерименту було підвищення продуктивності. Для IoS, наприклад, є програма Screen Time Feature, що «вимикає» людину із соцмережі через певний відрізок часу.

Старий телефон

Для тих, на кого не діє попередження таймера, існує інший варіант — повернутися до добре забутого кнопкового телефону. Класична Nokia з ліхтариком без інтернет-підключення точно не призначена для користування навороченими додатками.

Який із цих способів найбільше підходить тобі? Насправді, можна не сильно заморочуватись і самостійно видалити соцмережі з телефону. Моя подруга так періодично робить, і їй навіть вдається контролювати себе. Щоправда, сумно, коли мільйон пересланих мною мемів, як виявилось, їй не приходять.

Величезне значення digital-мінімалізм має для організаційної роботи та ведення бізнесу. Підприємці і колективи, постійно завантажені роботою онлайн, стають дратівлими і втрачають навички роботи в команді. Для них особливо важливо виділяти кілька годин на день не для роботи, а для налагодження стосунків із близькими людьми чи заняття власним хобі. Продуктивність насправді залежить від правильного відпочинку, бо у людей, як і у комп’ютерів, перезавантаження дозволяє працювати швидше і якісніше.

Цифровий детокс — не тільки digital

Токійський дизайнер Kunihiko Morinaga розробив колекцію одягу зі спеціального матеріалу, який не пропускає сигнали телефону. Уявляєш — кладеш телефон в кишеню — і вважай режим «у літаку» ввімкнений, можна не відволікатись.

А от американські вчені створили «розумну» сукню. Чим більше часу її власниця проводить в інтернеті, тим прозорішою стає сукня. Вчені розробили цю технологію, аби показати, скільки часу ми несвідомо проводимо в мережі і наскільки прозорими є наші профілі.

 

 

Подписывайтесь на нас в Facebook!

Написать комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.